Рішення від 07.07.2022 по справі 607/8505/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.07.2022 Справа №607/8505/22

м. Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:

-головуючого судді Сташків Н.М.,

-за участі секретаря судового засідання Киренької Г.Я.,

-у присутності законного представника заявника ОСОБА_1 ,

-представника заявника ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_3 , в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_1 , заінтересована особа - Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_3 , в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_1 , через представника - адвоката Нужду С.Ф., звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території (м. Донецьк) його батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Обґрунтовує заяву тим, що ОСОБА_3 є сином ОСОБА_4 , який проживав у місті Маріуполі Донецької області, де відбуваються активні бойові дії. 04 квітня 2022 року під час обстрілу ОСОБА_4 покинув укриття та, перебуваючи на відкритій місцевості, отримав тяжкі поранення від вибухової хвилі снаряду. Після отриманого поранення ОСОБА_4 було доставлено до лікарні, яка знаходиться у м. Новоазовську, а надалі його було доставлено до лікарні у м. Донецьк. ІНФОРМАЦІЯ_1 в лікарні у м. Донецьку батько заявника помер, про що було видано лікарське свідоцтво про смерть №2687, причиною смерті у якому вказано мінно-вибухову травму з пошкодженням кісток головного мозку та речовини головного мозку. Отримати свідоцтво про смерть у відділі ДРАЦС неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ встановленого зразка, який може бути прийнято відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті, відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України, та реалізації права на спадщину.

07 липня 2022 року ухвалою судді відкрито провадження у вказаній цивільній справі та призначено її до судового розгляду на 07 липня 2022 року на 17 год.

У судовому засіданні законний представник заявника ОСОБА_3 - ОСОБА_1 заяву підтримала, пояснила, що вона є матір'ю ОСОБА_3 , після розірвання та повторної реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_5 , на підтвердження вказаного надала свідоцтво про шлюб №597 від 26 грудня 2020 року. Факт смерті її колишнього чоловіка та батька ОСОБА_3 - ОСОБА_4 не підтверджений належними документами, внаслідок чого вони не можуть провести державну реєстрацію смерті ОСОБА_4 відповідним державним органом України та її син не може реалізувати свого права на спадкування. У зв'язку з наведеним просила заяву задовольнити.

Представник заявника адвокат Нужда С.Ф. заяву підтримала з викладених у заяві мотивів та просила задовольнити.

Від представника заінтересованої особи Тернопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) надійшла заява про розгляд справи у відсутності їх представника, що відповідно до ст. 223 ЦПК України не є перешкодою розгляду справи і суд вважає за доцільне розглянути справу у відсутності представника заінтересованої особи.

Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини:

ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 11 березня 2005 року. У графі «Батько» у вказаному свідоцтві записаний ОСОБА_4 , а у графі «Мати» - ОСОБА_6 .

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 26 грудня 2020 року, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 уклали шлюб, про що 26 грудня 2020 року Лівобережним районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) складено відповідний актовий запис №597. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу вказано « ОСОБА_5 ».

Як убачається з лікарського свідоцтва про смерть №2687 від 22 квітня 2022 року, виданого донецькою народною республікою, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк помер ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Причиною смерті у цьому свідоцтві вказано мінно-вибухову травму з пошкодженням кісток головного мозку та речовини головного мозку.

Наведене також підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 23 квітня 2022 року, виданим Калинінським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції міністерства юстиції донецької народної республіки, про що складено актовий запис №587.

Відповідно до статтей 315, 317 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

За приписами пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а пунктом 8 частини першої статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Особливості провадження у справах про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України визначені статтею 317 ЦПК України.

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.

На підставі зібраних у справі доказів судом установлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьку.

До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015р.

Відповідно до п. 1 постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015р. визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», у редакції від 18 грудня 2021 року, згідно з цим Законом тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України «Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей» на строк до 31 грудня 2022 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).

Відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 1 Закону Україну «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.

Указом Президента України від 07 лютого 2019 року №32/2019 «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» затверджено Межі та Перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, затверджених у переліку районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, у п. 1 Переліку районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях зазначені міста Донецької області, зокрема міста обласного значення (у тому числі населені пункти, які адміністративно підпорядковані міським радам цих міст), серед яких місто Донецьк (у тому числі селище міського типу Ларине, село Павлоградське, місто Моспине, селище міського типу Горбачево-Михайлівка, село Бирюки, село Вербова Балка, село Гришки, село Кисличе, село Михайлівка, село Новодвірське, село Темрюк).

Місто м. Донецьк визначено тимчасово окупованою територією відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», та в порядку ст. 1 цього Закону є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Встановлення факту смерті ОСОБА_4 породжує юридичні наслідки для заявника, а чинним законодавством, за встановлених обставин справи, не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.

Задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне йому для отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть його батька згідно з чинним законодавством України та оформлення спадкових прав після його смерті.

За таких обставин суд вважає, що для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_4 в позасудовому порядку існують об'єктивні перешкоди, а тому заявлені вимоги слід задовольнити, встановивши факт смерті ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьку.

Відповідно до правил статті 317, пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті слід допустити до негайного виконання.

З цих підстав заява ОСОБА_3 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 89, 265, 273, 293, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, ­-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_3 , в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_1 , заінтересована особа - Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у м. Донецьку.

Рішення суду допустити до негайного виконання.

Копію рішення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_4 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Відомості про учасників справи:

Заявник: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 .

Законний представник заявника: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 .

Заінтересована особа: Тернопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), місцезнаходження: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 41346948.

СуддяН. М. Сташків