Заводський районний суд м. Запоріжжя
69009 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/1367/22
Провадження №: 2-о/332/64/22
12 липня 2022 р. м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Ретинська Ю.І., ознайомившись із матеріалами заяви ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Михайлова Дмитра Олександровича, третя особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,-
12.07.2022 року через підсистему «Електронний суд» до суду надійшла заява ОСОБА_1 , третя особа Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Вивчивши подані матеріали, приходжу до висновку, що заяву слід залишити без руху з таких підстав.
Відповідно до частини третьої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
За вимогами частини четвертої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Загальними правилами розгляду судом цивільних справ передбачено вимоги до позовної заяви відповідно до ст. ст. 175, 177 ЦПК України.
Так, відповідно до вимог пункту другого частини 3 статті 175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Всупереч наведеному вище, в заяві відсутні заінтересовані особи, Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) зазначено як третя особа.
Крім цього, в якості заявника також повинна бути зазначена і ОСОБА_2 , яку заявник просить зазначити матір'ю дитини, адже в матеріалах справи відсутнє свідоцтво про шлюб батьків дитини українського зразка.
Також, до заяви заявником долучено сканкопії доказів неналежної якості, які, між іншим, належним чином не засвідчені.
Відповідно до ч.4, ч. 5 ст. 95 ЦПК України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього із зазначенням дати такого засвідчення.
До того ж, відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
До заяви про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України заявником надано заяву про звільнення від сплати судового збору, посилаючись на п. 21 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір".
Але, згідно з п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи у усіх судових інстанціях звільняються заявники у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Аналізуючи положення п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», слід дійти висновку, що законодавцем передбачено звільнення від сплати судового збору за звернення із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, необхідність у встановленні якого виникла внаслідок: вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
В свою чергу, вище перелічені обставини, виникли внаслідок: збройної агресії, збройного конфлікту, тимчасової окупації території України, надзвичайної ситуації природного чи техногенного характеру.
Отже законодавцем чітко визначено причинно-наслідковий зв'язок між подією (збройна агресія, конфлікт тощо), яка потягла дію - наслідок (вимушене переселення, загибель тощо), який і повинен бути підтверджений судом як факт, що має юридичне значення.
Як видно із поданої до суду заяви та доданих до неї документів, заявник просить суд встановити факт народження дитини в м. Сімферополь, Україна.
У заяві також зазначено, що факт народження необхідно встановити за для оформлення закордонного пасторту, щоб мати можливість відвідувати родичів.
Разом з тим, у заяві не зазначено та не підтверджено жодними доказами, що необхідність у встановленні вказаного факту виникла внаслідок вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно, у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.
Отже, при подачі заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, в даному випадку факту народження, навіть, якщо він і пов'язаний із обставинами, що відбулися на непідконтрольній владі України території, наявність лише факту реєстрації та проживання на території, непідконтрольній владі України, - не є підставою для звільнення від сплати судового збору відповідно до п. 21, ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», оскільки вказаною нормою передбачено наявність вищенаведених обставин, які відсутні у поданій суду заяві та доданих до неї документах.
З огляду на викладене заявник не має пільг зі сплати судового збору.
Згідно з ч. 2 ст. 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до статті 1 цього Закону судовим збором є збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
За звернення до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України судовий збір справляється на загальних підставах.
Відповідно до вимог п. п. 4 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду заяви у справах окремого провадження фізичною особою становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», розмір судового збору до сплати складає 496,20 грн.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач: ГУК у Зап.обл/м.Зап. Заводс./22030101 , Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997, Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.), Код банку отримувача (МФО)899998, Номер рахунку (IBAN): UA348999980313191206000008510, Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Також заявники мають змогу скористатись електронним сервісом для сплати судового збору на офіційному веб-порталі Судової влади України.
Відповідно до частин першої та другої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
За таких обставин, приходжу до висновку про необхідність залишення даної заяви без руху із наданням заявнику строку для усунення недоліків шляхом надання уточненої заяви із зазначенням ОСОБА_2 в якості заявника (як матері дитини) та із зазначенням відділу реєстрації актів цивільного стану в якості заінтересованої особи, з наданням копії свідоцтва про шлюб українського зразка, засвідчених належним чином сканкопій документів належної якості та платіжного документу про сплату судового збору в розмірі 496,20 грн. за реквізитами, зазначеними в мотивувальній частині ухвали.
Враховуючи, що частиною першою статті 317 ЦПК України передбачено невідкладний розгляд справ даної категорії з моменту надходження відповідної заяви до суду, строк на усунення недоліків слід визначити в два дні з дня отримання копії ухвали суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 294, 317 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Михайлова Дмитра Олександровича, третя особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків заяви терміном два дні з дня вручення копії ухвали, роз'яснивши, що у разі не усунення недоліків заява буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.І. Ретинська