Постанова від 12.07.2022 по справі 308/8794/22

308/8794/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2022 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Логойда І.В., без участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності, за участі прокурора В.Тхір, розглянувши матеріали Закарпатської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , молодшого інспектора 2 категорії - гранатометника 3 групи ІПС відділення інспекторів прикордонного служби «Саловка» відділу прикордонної служби «Соломоново» (тип В), молодшого сержанта, місце проживання: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 172-18 КпАП України,-

ВСТАНОВИВ:

До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол №40 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, від 08.07.2022, згідно з яким 26.06.2022 молодший сержант ОСОБА_1 ніс прикордонну службу у період з 00:00 по 04:00 у складі прикордонного наряду "Прикордонний патруль" з позиції місця тривалого несення служби на Українсько-Угорському державному кордоні, що знаходиться у зоні відповідальності відділу прикордонної служби "Соломоново". Натомість, молодший сержант ОСОБА_1 , під час несення прикордонної служби у складі прикордонного наряду «Прикордонний патруль», у період з 00 год. 00 хв., 26.06.2022 по 04 год. 00 хв., 26.06.2022, перебуваючи на визначеній для несення прикордонного наряду ділянці, в районі 350 прикордонного знаку на Українсько-Угорському державному кордоні, що знаходиться на відстані близько 500 м на північно-західному напрямку від села Соловка Ужгородського району Закарпатської області), у порушення ст. 23 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», п. 11 розділу 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 19.10.2015 року №1261, та Наказу начальника 94 прикордонного загону № 1416-аг від 29.12.2021 "Про використання особистих технічних засобів", маючи при цьому об'єктивну можливість належно, сумлінно і добросовісно виконувати свої службові обов'язки в складі прикордонного наряду, не доповівши та не здавши наряд - о 04 год. 15 хв., був виявлений за неналежним виконанням наказу на охорону державного кордону, а саме: спав під час несення служби в прикордонному наряді «Прикордонний патруль». Дії кваліфіковано за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.

В судове засідання, призначене на 12.07.2022 року, ОСОБА_1 не з'явився. Згідно з письмовими поясненнями свою вину визнає.

Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції. Рішенням Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 року у справі «Пономарьов проти України» (п.14) наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого щодо них судового провадження.

Враховуючи наведене, а також вимоги ст. 268 КУпАП, суд вважає за можливе розглянути справу без участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності.

Прокурор у судовому засіданні підтримав складений протокол.

Дослідивши матеріали даної справи, заслухавши прокурора, суд приходить до наступного висновку.

У відповідності до положення ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Стаття 251 КУпАП визначає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», воєнний стан запроваджується з 5:30 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Згідно з Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» було оголошено проведення загальної мобілізації (далі мобілізація). Мобілізацію вказано провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської,Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва. Мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом. Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 22 травня 2022 року

№ 2264-IX продовжено з 25 травня 2022 року строк проведення загальної мобілізації на 90 діб.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Частиною 2 статті 172-18 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду.

У відповідності до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України під час виконання покладених на них обов'язків керуються тільки законами, діють на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Ніхто інший, за винятком уповноважених посадових осіб державних органів у передбачених Конституцією та законами України випадках, не вправі втручатися у законну діяльність військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України. Вимога передбачена й п. 11 розділу 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 19.10.2015 року №1261 (далі Інструкції), згідно якого прикордонним нарядам забороняється учиняти інші дії, заборонені законодавством України та наказом на охорону державного кордону, відволікатися від несення служби, а також наказу начальника 94 прикордонного загону № 1416-аг від 29.12.2021 "Про використання особистих технічних засобів" свято і непорушно додержуватися вимог Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати свій військовий обов'язок; бути пильним під час виконання своїх службових обов'язків, нести службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону, постійно підтримувати зв'язок з підрозділом охорони кордону.

Відповідно до п. 9 глави 5 розділу II Інструкції «прикордонний патруль» - прикордонний наряд у складі двох та більше прикордонників, який призначений для патрулювання (огляду) певної ділянки (району), пошуку порушників (ознак порушень) законодавства, контролю за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму та реалізації даних обстановки, а також для перевірки несення служби інших прикордонних нарядів. Під час несення служби патруль зобов'язаний, зокрема: - нести службу відповідно до отриманого наказу, послідовно переміщуючись від одного місця несення служби до іншого; - вести спостереження за місцевістю, районами провадження робіт, здійснювати перевірку державного кордону, стану прикордонних знаків, покажчиків та інших інженерних споруд. Відповідно до розділу п. 1 глави 2 розділу II Інструкції, час несення служби прикордонним нарядом рахується з моменту отримання наказу на охорону державного кордону до доповіді старшому зміни прикордонних нарядів (начальнику підрозділу охорони кордону або визначеній ним особі) про прибуття з ділянки відповідальності та результати несення служби.

Вина гр. ОСОБА_1 у скоєному правопорушенні підтверджується даними протоколу №40 про вчинення адміністративного правопорушення від 08.07.2022, письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , службовою характеристикою ОСОБА_1 , поясненнями ОСОБА_1 , згідно з якими визнав свою вину, копією військового квитка ОСОБА_1 , витягом з інструктажу, з книги прикордонної служби та іншими доданими до матеріалів справи документами.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що дії гр. ОСОБА_1 вірно кваліфіковано за ч.2 ст. 172-18 КУпАП.

Враховуючи характер та обставини адміністративного правопорушення, характеризуючі дані особу правопорушника, суд приходить до висновку про необхідність накладення на гр. України ОСОБА_1 адміністративного стягнення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП, у вигляді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно з п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. 172-18, 247, 256, 278 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , молодшого інспектора 2 категорії - гранатометника 3 групи ІПС відділення інспекторів прикордонного служби «Саловка» відділу прикордонної служби «Соломоново» (тип В), молодшого сержанта, місце проживання: АДРЕСА_1 ,визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП, і призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі сто сорок п'ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) гривень.

Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , молодшого інспектора 2 категорії - гранатометника 3 групи ІПС відділення інспекторів прикордонного служби «Саловка» відділу прикордонної служби «Соломоново» (тип В), молодшого сержанта, місце проживання: АДРЕСА_1 , на користь держави 496,20,00 гривень судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.

Суддя Ужгородського міськрайонного суду

Закарпатської області І.В.Логойда