Рішення від 08.07.2022 по справі 569/5360/22

Справа № 569/5360/22

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2022 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі

головуючого судді Кучиної Н.Г.,

при секретарі судового засідання Добровчан К.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_4 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні у користуванні власністю шляхом зняття з реєстрації, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ІНФОРМАЦІЯ_4 (4 ТВУЗ) звернувся до Рівненського міського суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні у користуванні власністю шляхом зняття з реєстрації.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що ОСОБА_1 з 01.01.2007 р. по 29.04.2014 р. проходив службу в ІНФОРМАЦІЯ_4. ОСОБА_1 прийнятий в ІНФОРМАЦІЯ_4 складом сім'ї чотири особи на квартирний облік у список загальної черги датою перебування на квартирному обліку у в/ч НОМЕР_4 (за попереднім місцем служби), тобто з 28.07.2000 р. Тобто реєстрація місця проживання за місцезнаходженням підрозділів Держспецзв'язку за місцем проходження військової служби є похідним від факту проходження військової служби в ІНФОРМАЦІЯ_4. Втрата права користування приміщеннями є наслідком звільнення відповідача зі служби в ІНФОРМАЦІЯ_4 та виключення його зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 (у 2014 році). Разом з відповідачем право реєстрації за місцезнаходженням ІНФОРМАЦІЯ_4 втратили члени його сім'ї, а саме його донька - ОСОБА_2 та син - ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_4 є державною організацією (установою, закладом), якому на праві оперативного управлінняналежить нерухоме майно, власником якого є держава, а саме: адміністративно-технічними будівлями спеціального призначення № 1-23 за адресою: АДРЕСА_1 . Інструкцією про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членів їх сімей, затвердженою наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 05.01.2016 № З, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.02.2016 за № 172/28302, ІНФОРМАЦІЯ_4 надано право здійснювати реєстрацію військовослужбовців Держспецзв'язку та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, за своїм місцезнаходженням. Відповідно до чинного законодавства, у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування державним майном, ІНФОРМАЦІЯ_4 має право вимагати усунення відповідних перешкод шляхом зняття відповідачів з реєстрації за місцезнаходженням ІНФОРМАЦІЯ_4, пред'явивши вимогу про усунення перешкод у користуванні приміщенням в судовому порядку. Реєстрація відповідачів за місцезнаходженням підрозділу Держспецзв'язку суперечить приписам п.І Розділу III Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членів їх сімей, затвердженою наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 05.01.2016 № 3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.02.2016 за № 172/28302, чим порушуються законні права та інтереси Управління. Зняття з реєстрації відповідачів за місцезнаходженням ІНФОРМАЦІЯ_4 не становитиме для них надмірний тягар, оскільки на час проходженння служби ОСОБА_1 разом з членами сім'ї проживали м. Рівне, однак адреса проживання невідома, а після звільнення зі служби адреса проживання невідома, при цьому ОСОБА_1 з 2017 року перебуває на території Російської Федерації. Просить усунути перешкоди у користуванні власністю, а саме: адміністративно-технічних будівель спеціального призначення № 1-23 за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом зняття з реєстрації ОСОБА_1 1973 року народження, ОСОБА_2 1995 року народження та ОСОБА_3 1997 року народження.

Представник позивача 08.07.2022 р. подала до суду заяву вх. № 28427/22, згідно якої просила справу розглянути без її участі. Позов підтримує повністю, не заперечує проти ухвалення заочного рішення у справі.

Відповідачі, будучи повідомленими про день, час та місце слухання справи належним чином, в судове засідання не з'явилися повторно, про час і місце судового засідання повідомлялися належним чином рекомендованою кореспонденцією. З заявою з проханням слухати справу за їх відсутності до суду не зверталися, письмового відзиву на позов, суду не подали. Причину неявки суду не повідомили. За таких обставин, у зв'язку із повторною неявкою в судове засідання належним чином повідомлених відповідачів, з письмової згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи відповідно до ст.ст. 280-282 ЦПК України, на підставі наявних у справі матеріалів.

Ухвалою суду від 13 травня 2022 р. відкрито спрощене позовне провадження у справі, призначено судове засідання з викликом сторін.

Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК, у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши письмові матеріали по справі, та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, оскільки позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними .

Відповідно до ст.15,16 ЦК України, ст.4,5 ЦПК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, і має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Згідно з ст.12,13,81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Позивач в позові зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_4 є територіальним підрозділом, який входить до загальної структури Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, що утворений Адміністрації Держспецзв'язку у межах загальної структури, чисельності особового складу Держспецзв'язку і виділених коштів для забезпечення виконання покладених на Держспецзв'язок завдань.

Відповідно до пп. 24, п.2., розділу 2 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_4, затвердженого наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 17.01.2022 № 27, ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до покладених на нього завдань... «забезпечує цільове використання, ефективну експлуатацію та утримання земельних ділянок, адміністративних і господарських будівель, стаціонарних технічних засобів та інженерних споруд, інших об'єктів, у тому числі комунального призначення, та іншого майна, що перебувають в оперативному управлінні територіального вузла.»

Відповідно до Наказу Адміністрації Держспецзв'язку від 20.01.2010 № 35/ДСК «Про Укріплення нерухомого майна» (зі змінами) за ІНФОРМАЦІЯ_4 - закріплено на праві оперативного управління нерухоме майно, в тому числі адміністративно-технічної будівлі спеціального призначення, та Технічні будівлі спеціального призначення, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

25.01.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_4 внесено зміни до Єдиного державного оеєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо місцезнаходження, відповідно до чого адреса ІНФОРМАЦІЯ_4 разом з адміністративно-технічними будівлями спеціального призначення та Технічними будівлями спеціального призначення приведена у відповідність, а саме з АДРЕСА_1.

З дослідженої в судовому засіданні виписки з протоколу № 4 засідання житлової комісії 4 ТВУЗ від 13 березня 2008 року вбачається, що ОСОБА_1 з 01.01.2007 р. по 29.04.2014 р. проходив службу в ІНФОРМАЦІЯ_4. ОСОБА_1 прийнятий в ІНФОРМАЦІЯ_4 складом сім'ї чотири особи на квартирний облік у список загальної черги датою перебування на квартирному обліку у в/ч НОМЕР_4 (за попереднім місцем служби), тобто з 28.07.2000 р.

Відповідно до пункту 7, Розділу І Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями особового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, затвердженого Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації № 3 від 05.01.2016 (зі змінами), до одержання житлового приміщення військовослужбовці Держспецзв'язку і члени їх сімей, які не забезпечені житлом та не зареєстровані за місцем проходження військової служби, мають право зареєструватися за місцезнаходженням підрозділом Держспецзв'язку (ІНФОРМАЦІЯ_4), за місцем проходження військової служби.

З 18.11.2011 року Рівненським Центром надання адміністративних послуг, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Рівненським PB УМВС України в Рівненській області 27.04.2004 p., ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Рівненським PB УМВС України в Рівненській області 15.11.2011 p., ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , свідоцтво про народження НОМЕР_3 від 02.10.2007, були зареєстровані за місцезнаходженням ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 , що вбачається із відомостей будинкової книги.

Попереднє місце проживання ОСОБА_1 АДРЕСА_3 згідно Договору № 1 від 08.02.2008, терміном на три роки з 08.02.2008 по 08.02.2011 р.р.

Згідно витягу з наказу начальника 4 ТВУЗ № 34-ОС від 28.04.2014 р. ОСОБА_1 було звільнено зі служби в 4 ТВУЗ за підпунктом 1 пункту 92 Положення про проходження служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2006 року № 1828 (у зв'язку з закінченням строку контракту) у запас Збройних Сил України, та виключено зі списків особового складу 4 ТВУЗ.

Відповідно до ст. 326 Цивільного кодексу України, у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.

Відповідно до ст. 1. Закону України "Про управління об'єктами державної власності", управління об єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб. Згідно з ч. 1 ст. 4 цього Закону суб'єктами управління об'єктами державної власності є міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи, державне підприємство, установа, організація.

Відповідно до п.7 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_4, затвердженого Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 17.01.2022 № 27, територіальний вузол входить до загальної структури Держспецзв'язку, підпорядковується та підконтрольний Адміністрації Держспецзв'язку, через орган управління територіальними підрозділами Держспецзв'язку, функції якого покладені на структурний підрозділ Адміністрації Держспецзв'язку, який в межах компетенції та наданих повноважень функції органу управління з планування застосування територіальних органів Адміністрації Держспецзв'язку та територіальних підрозділів Держспецзв'язку.

Згідно зі статтею 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Статтею 319 ЦК України визначено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до частини 1 статті 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до частини 1 статті 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово;частина 2 даної статті також зазначає, що фізична особа яка досягла 14 років, вільно обирає собі місце проживання.З цими юридичними фактами пов'язана процедура реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні.

Таким чином, відповідач ОСОБА_1 разом з членами сім'ї проживали за наявними відомостями за адресою АДРЕСА_3 . Тобто, станом на сьогодні адреса реєстрації являється АДРЕСА_1 .

Відповідно до п. 7, Розділу І Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями особового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, затвердженого Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації № 3 від 05.01.2016 (зі змінами), до одержання житлового приміщення військовослужбовці Держспецзв'язку і члени їх сімей, які не забезпечені житлом та не зареєстровані за місцем проходження військової служби, мають право зареєструватися за місцезнаходженням підрозділом Держспецзв'язку (ІНФОРМАЦІЯ_4), за місцем проходження військової служби.

Оскільки, за адресою АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 з сім'єю не проживають, жоден з них не проходить військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_4, не належать до особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 - подальше використання відповідачами реєстрації за місцезнаходженням ІНФОРМАЦІЯ_4 - порушує законні права та інтереси ІНФОРМАЦІЯ_4.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 25.01.2022 р. направлено лист № 55/03-236 до Рівненської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону щодо надання відомостей про перетинання державного кордону України громадянина ОСОБА_1 до Російської Федерації.

З листа Рівненської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері від 21.02.2022 №570 вих. - 22 вбачається інформація про перетинання кордону України відповідача ОСОБА_1 , зокрема за останні перетинання:

з 10.05.2019 по 16.08.2020 р.р. ОСОБА_1 перебував на території Російської Федерації;

з 16.08.2020 по 28.08.2020 - на території України;

Таким чином, 28.08.2020 року відповідач ОСОБА_1 перетнув кордон через пункт пропуску Бачівськ (вибув на територію Російської Федерації) та станом на надання відповіді (21.02.2022 р.) не в'їжджав на територію Україну.

Враховуючи інформацію Рівненської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері ОСОБА_1 перетинав кордон України раз на рік (2017-2020) перебуваючи на території України не більше 16 днів, а решту днів перебуває на території Російської Федерації.

У постанові Верховного Суду України від 16.01.2012 року по справі № 6-57цс11 зазначено, що вирішення питання про зняття особи з реєстрації обліку залежить, зокрема, від вирішення питання про право користування такої особи житловим приміщенням відповідно до норм житлового та цивільного законодавства, (ст.ст. 71, 72, 116, 156, ЖК У PCP; ст. 405 ЦК України). Отже, у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, зокрема, шляхом зняття особи з реєстрації місця проживання, пред'явивши водночас одну із таких вимог: про позбавлення права власності на житлове приміщення; про позбавлення права користування житловим приміщення; про визнання особи безвісно відсутньою; про оголошення фізичної особи померлою.

Відповідно до статті 72 Житлового кодексу, визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.

Зміст статті 405 ЦК України передбачає, що члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право користування цим житлом. Право користуванняжитлом втрачає член сім'ї власника у разі відсутності без поважних причин понад одинрік.

Відповідно пп.2 п.50 «Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265, зняття з задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється на підставі: ... рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житло або права користування житлом, про виселення, про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошенню її померлою.

Відповідно до статті 91 ЦК України, юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.

Виходячи з загальних положень про право власності, власнику належить права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Захист права власності регулюється нормами Цивільного кодексу України.

Право оперативного управління - правова форма закріплення державного майна за державними установами (організаціями). Державне майно надається державній установі у володіння, користування та розпорядження в межах, установлених законодавством, з метою забезпечення діяльності відповідної установи і належного використання майна.

Відповідно до частини 2 статті 386 ЦК України, власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Разом з тим, згідно статті 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Враховуючи всі обставини справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, а саме суд вважає, що є всі підстави для усунення перешкод у користуванні власністю, а саме: адміністративно-технічних будівель спеціального призначення № 1-23 за адресою: АДРЕСА_1 шляхом зняття з реєстрації відповідачів ОСОБА_1 1973 року народження, ОСОБА_2 1995 року народження та ОСОБА_3 1997 року народження.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідачів на користь позивача слід стягнути понесені позивачем судові витрати по справі по сплаті судового збору в розмірі 2 481,00 грн.

Керуючись статтями статтями 3, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 280-282, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ІНФОРМАЦІЯ_4 до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні у користуванні власністю шляхом зняття з реєстрації - задовольнити повністю.

Усунути перешкоди у користуванні власністю, а саме: адміністративно-технічних будівель спеціального призначення № 1-23 за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом зняття з реєстрації ОСОБА_1 1973 року народження, ОСОБА_2 1995 року народження та ОСОБА_3 1997 року народження.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь ІНФОРМАЦІЯ_4 судовий збір у розмірі 2481,00 грн. в рівних частках з кожного відповідача по 827 грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи:

Позивач - ІНФОРМАЦІЯ_4 (4 ТВУЗ), ЄДРПОУ НОМЕР_5, місцезнаходження:АДРЕСА_1.

Відповідач - ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2.

Відповідач - ОСОБА_2 , адреса проживання: АДРЕСА_2.

Відповідач - ОСОБА_3 , адреса проживання: АДРЕСА_2.

Суддя Н.Г. Кучина