Справа № 189/748/22
3/189/463/22
12.07.2022 року смт. Покровське, Покровського району
Дніпропетровської області
Суддя Покровського районного суду Дніпропетровської області Лукінова К.С., розглянувши матеріали, які надійшли з ВЧ НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, прож.: АДРЕСА_1 місце служби та посада: військова частина НОМЕР_1, стрілець 1 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти, -
- за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
До Покровського районного суду Дніпропетровської області з ВЧ НОМЕР_1 надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
При цьому, до суду скеровано копію як протоколу про адміністративне правопорушення, яка підписана заступником начальника штабу ВЧ НОМЕР_1, так і всіх матеріалів також в копіях.
Згідно ч. 2 розділу 1 Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, протокол про військове адміністративне правопорушення (далі - протокол) (додаток 1) щодо військовослужбовця (військовозобов'язаного) мають право складати:
командири (начальники) військових частин (військових навчальних закладів, установ) (далі - військова частина) щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово;
командири (начальники) підрозділів, які уповноважені на те командиром (начальником) військової частини, щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово;
посадові особи органів військового управління Збройних Сил України (далі - орган військового управління), органу управління Державної спеціальної служби транспорту (далі - орган управління ДССТ), які уповноважені на те відповідними начальниками органів військового управління, органу управління ДССТ щодо підлеглих військовослужбовців (військовозобов'язаних), у тому числі тимчасово;
посадові особи органів управління Служби правопорядку, які уповноважені на те відповідними начальниками органів управління Служби правопорядку.
Командири підрозділів військової частини, уповноважені складати протоколи, визначаються наказами відповідних командирів (начальників) військових частин.
Уповноважені посадові особи органів військового управління, яким надано право складати протоколи, визначаються наказами відповідних начальників органів військового управління.
Уповноважені посадові особи Служби правопорядку, яким надано право складати протоколи, визначаються наказами відповідних начальників органів управління Служби правопорядку.
Уповноважені посадові особи органу управління ДССТ, яким надано право складати протоколи, визначаються наказом начальника органу управління ДССТ.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів справи в їх сукупності, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано відповідного наказу про визначення уповноваженої особи підрозділу військової частини на складання цього протоколу.
До тогож, як вбачається з наданої копії наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 15.05.2022 року № 73, ним надається право складати протоколи про військові адміністративні правопорушення наступним посадовим особам: начальнику штабу - першому заступнику командира військової частини; заступнику командира військової частини; офіцеру групи логістики штабу; командирам стрілецьких рот, командирам взводів або особам, які тимчасово виконують їх обов'язки.
Однак, вказаний протокол підписано заступником начальника штабу військової частини, а не начальником штабу, як те передбачено вищевказаним наказом.
Крім того, як вбачається з наданих матеріалів, до суду було направлено копію протоколу про адміністративне правопорушення, а не оригінал, як то передбачено 257 КУпАП.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
Так, Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14).
В зв'язку з вищевикладеним, керуючись ст. ст. 256, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
постановив:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 ,за ч. 3 ст. 172-20 КУпАПповернути до ВЧ А 7277для його належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: К.С. Лукінова
Справа № 189/748/22
3/189/463/22
12.07.2022