№ 207/1517/22
№ 3/207/615/22
11 липня 2022 року суддя Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Подобєд О.К., при секретарі Моспан С.Б., за участю прокурора Чуйко С.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яке надійшло з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого в КП КМР «Кам'янська теплопостачальна компанія» майстром правобережного теплового району (до 30.09.2020), зареєстрованого та мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколів про адміністративне правопорушення № 355 та № 356 від 07.06.2022 року, відповідно до статуту комунального підприємства Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» підприємство є комунальним унітарним підприємством, створеним міською радою відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів України. Власником та засновником підприємства є територіальна громада м. Кам'янського в особі Кам'янської міської ради. Таким чином, комунальне підприємство Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» є юридичною особою публічного права.
Наказом КП Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» від 01.04.2020 №06-к ОСОБА_1 призначено на посаду майстра правобережного теплового району КП Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» з 02.04.2020 року.
Відповідно до п.3 Роз'яснення від 13.02.2020 № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю». У цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія Закону (відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини першої статті 3 Закону), під «посадовими та службовими особами інших державних органів» слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій. Під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов'язків) відповідного працівника. Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Згідно листа КП Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» вх№3935 від 20.12.2021 посада майстра правобережного теплового району КП Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» передбачає наявність організаційно-розпорядчих функцій.
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді майстра правобережного теплового району КП Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» є посадовою особою юридичної особи публічного права і відповідно до положень підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону. Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Наказом КП Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» від 30.09.2020 №44-к ОСОБА_1 було звільнено з посади майстра правобережного теплового району КП Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» з 30.09.2020 року.
Відповідно до абз. 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 5 ч.1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.
Відповідно до абз.2 п.5 Розділу 2 «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 (у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції №168/19 від 12.12.2019) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2019 за №1300/34271, «декларація перед звільненням» - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах "а", "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах "а", "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону
Відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 1 Закону №1700-VII, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з рішенням № 2 Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016 зареєстрованим Міністерством юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088 із змінами згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016 року зареєстрованим Міністерством юстиції України від 19.08.2016 року за № 1153/29283 така система розпочинає свою роботу в два етапи:
- перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016 для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальне та особливо відповідальне становище.
другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 961/29091) затверджено Порядок форми подачі декларацій відповідно до ст. 45 Закону.
Згідно зазначеного Порядку, суб'єкти декларування подають до Реєстру документи (декларації, що подаються відповідно до статті 45 Закону №1700-VII, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону №1700-VII, виправлені декларації, що подаються відповідно до частини четвертої статті Закону №1700-VII) шляхом заповнення електронних форм відповідних документів на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форм. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Суб'єкт декларування повинен зареєструватися у Реєстрі з використанням особистого ключа та посиленого сертифіката відкритого ключа електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП).
Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ накладанням на нього власного ЕЦП. Перед підписанням документа суб'єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Усі інші документи, які суб'єкт декларування направляє на адресу Національного агентства за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються накладанням на них власного ЕЦП. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
Після отримання зазначеного повідомлення суб'єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку.
За результатами пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search), встановлено, що ОСОБА_1 опублікував декларацію за типом «після звільнення» за 2020 рік,лише 28.09.2021 року о 14 год. 04 хв., тобто поза межами строку встановленого законом для даної декларації.
Також відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 у період з 01.01.2021 по 29.09.2021 зазначено, що декларацію за 2020 рік було подано 28.09.2021 о 14 год. 04 хв. 19 сек. Активних дій направлених на подання декларації за типом «після звільнення» за 2020 рік до 28.09.2021 ОСОБА_1 не здійснював.
Відповідно до офіційної відповіді голови Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак Н. М. від 02.03.2017 № 03-05/4886/17 щодо роботи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування відповідно до ст. 1 Закону тазгідно з п. п. «а» п.2 ч.1 ст.3, ч.1 ст. 45 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз.2 ч. 2 ст. 45 даного Закону, несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію за типом «після звільнення» за 2020 рік, а саме - о 14 год. 04 хв. 28.09.2021 року, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме о14 год. 04 хв. 28.09.2021.
Відповідно до абз. 1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
На момент припинення ОСОБА_1 повноважень майстра правобережного теплового району КП Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» - 30.09.2020, діяв «Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затверджений рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 (у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції №168/19 від 12.12.2019) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2019 за №1300/34271), відповідно до абз.2 п.5 Розділу ІІ якого він повинен був подати декларацію, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (втратив чинність з 01.12.2021).
Згідно з п. 2 Розділу ІІ «Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23.07.2021 № 449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, який набув чинності з 01.12.2021, встановлено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Таким чином, з урахуванням вимог ст. 58 Конституції України щодо дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, а також з у рахуванням того, що строки подання декларації при звільненні збільшено (що є пом'якшуючою обставиною), слід керуватися вимогами «Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23.07.2021 № 449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, який набув чинності з 01.12.2021.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
За результатами пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search), встановлено, що ОСОБА_1 опублікував декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 02.04.2020 по 30.09.2020, лише 28.09.2021 року о 14 год. 01 хв., тобто поза межами 30-ти денного строку встановленого законодавством.
Відповідно до офіційної відповіді голови Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак Н. М. від 02.03.2017 № 03-05/4886/17 щодо роботи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Поважних причин несвоєчасного подання декларації при припиненні діяльності, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, під час проведення перевірки не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування відповідно до ст. 1 Закону та згідно з п. п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз.1 ч. 2 ст. 45 даного Закону, п. 2 Розділу ІІ «Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23.07.2021 №449/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №987/36609, несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - декларацію при звільненні з 02.04.2020 по 30.09.2020, а саме - о 14 год. 01 хв. 28.09.2021 року, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 28.09.2021 року, тобто день несвоєчасного подання декларації суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 02.04.2020 по 30.09.2020.
Прокурор Чуйко С.С. обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 , ознак діянь, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, визнав повністю, пояснив, що вчинив його через власну необачність та необізнаність з наслідками порушення. Просив суворо не карати.
Вислухавши пояснення прокурора, ОСОБА_1 , оцінюючи досліджені докази, а також враховуючи, що правопорушник визнав вину у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, доказів на підтвердження відсутності у його діях складу правопорушення суду не надав, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в тому, що він, як суб'єкт декларування, в порушення вимог Закону, несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію за типом «після звільнення» за 2020 рік, а також несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - декларацію при звільненні з 02.04.2020 по 30.09.2020, що свідчить пронаявність у його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Призначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд враховує обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує покарання ОСОБА_1 відповідно до ст. 34 КУпАП України, суд вважає щире розкаяння.
Обставин, що обтяжують покарання ОСОБА_1 передбачених ст. 35 КУпАП України, суд не вбачає.
Судом також враховується ступінь вини і матеріальний стан особи, яка притягається до адміністративної відповідальності відповідно до ст. 33 КУпАП України.
Враховуючи особу правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір", вважаю необхідним стягнути з правопорушника судовий збір на користь держави.
Керуючись ст. 36, ч.1 ст. 172-6, ст.ст. 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 та ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати його адміністративному стягненню:
- за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу на користь держави у розмірі 850 гривень 00 копійок;
- за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу на користь держави у розмірі 850 гривень 00 копійок.
Керуючись ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, призначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська.
Суддя О.К. Подобєд