Провадження номер 3/741/317/22
Єдиний унікальний номер 741/454/22
іменем України
11 липня 2022 року м. Носівка
Суддя Носівського районного суду Чернігівської області Крупина А.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Ніжинського РВП ГУНП у Чернігівській області, щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , який не працює,
за ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
08 липня 2022 року до Носівського районного суду Чернігівської області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, який згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями переданий у провадження судді Крупини А.О.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення від 29 червня 2022 року серії ААД № 158524 23 травня 2022 року о 21 год. 40 хв. у м. Носівка по вул. Автоколонна гр. ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ-21061, д/н НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився за допомогою приладу Драгер, результат тесту становив 1,85 проміле, чим порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вивчивши зміст вказаного протоколу про адміністративне правопорушення та матеріали, додані до нього, роблю висновок про необхідність їх повернення для належного оформлення органу, який їх направив, з таких підстав.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Порядок проведення огляду водія на стан алкогольного сп'яніння встановлено ст. 266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 9 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція).
Відповідно до розділу ІІ Інструкції за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння.
Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Оформлення матеріалів огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється згідно з чинним законодавством.
У протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 указано, що огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння проводився за допомогою приладу Драгер, результат тесту становив 1,85 проміле. Однак, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано ні результату тестування на алкоголь, ні відповідного акта огляду на стан алкогольного сп'яніння, які б підтверджували стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 .
Також до протоколу про адміністративне правопорушення у порушення вимог ч. 2 ст. 266 КУпАП не додано матеріалів відеозапису проходження ОСОБА_1 огляду з метою виявлення стану сп'яніння та не зазначено свідків проходження ОСОБА_1 огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (у разі, якщо технічні засоби відеозапису не застосовувалися).
Отже, даний адміністративний матеріал не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Ураховуючи, що складання та оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення виконано неналежним чином, а вказані вище недоліки та неповнота не можуть бути усунені судом, уважаю за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення до Ніжинського РВП ГУНП у Чернігівській області для належного оформлення.
При цьому, як зазначено в частині 2 статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
За змістом ст. 278 КУпАП при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
Так, Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
За вказаних обставин, протокол про адміністративне правопорушення з доданими до нього документами підлягає поверненню для належного оформлення.
На підставі викладеного вище, керуючись статтями 130, 245, 256, 278, 280 та 283 КУпАП, суддя
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 130 КУпАП повернути до Ніжинського РВП ГУНП у Чернігівській області для належного оформлення, у ході якого усунути вищевказані недоліки.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Анатолій КРУПИНА