Єдиний унікальний номер 305/1102/22
Номер провадження 3/305/661/22
08.07.2022 року місто Рахів
Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Дочинець С.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Рахівського РВП ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, працюючого старшим майстром лісу ДП «Ясінянське ЛМГ»
за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
З Рахівського РВП ГУНП в Закарпатській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 , про вчинення ним адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачено ст.173 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №450598 від 30 травня 2022 року, ОСОБА_1 , 30 квітня 2022 року, о 12-й годині, в смт. Ясіня по вул. Борканюка Рахівського району Закарпатської області, у громадському місці, під час виниклого конфлікту з приводу релігійних переконань, виражався нецензурною лексикою у сторону ОСОБА_2 та після чого наніс останньому декілька ударів долонею в область голови. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.173 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні, після роз'яснення йому прав, передбачених ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, свою вину у вчинені зазначеного адміністративного правопорушення заперечив, зазначив, що з обставинами, викладеним у протоколі він не згідний, про що написав відповідну заяву.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступного висновку.
У відповідності до положень ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, надано: пояснення ОСОБА_3 , постанову про закриття кримінального провадження від 23.05.2022 року, копію протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення (або таке, що готується) від 01.05.2022 року, копію пояснення ОСОБА_2 , CD-диск з відеозаписом, документи, що характеризують особу ОСОБА_1 .
З пояснення ОСОБА_3 вбачається, що його було запрошено до поліцейської станції смт. Ясіня для засвідчення факту відмови ОСОБА_1 від підписання протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно постанови про закриття кримінального провадження від 23.05.2022 року, СД Рахівського РВП ГУНП в Закарпатській області проводилось досудове розслідування у формі дізнання за ч.1 ст.125 КК України, за фактом заподіяння ОСОБА_1 тілесних ушкоджень ОСОБА_2 . За наслідками дізнання кримінальне провадження закрито на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.125 КК України. Окрім цього, дізнавач надіслав постанову про закриття кримінального провадження до Рахівського РВП ГУНП в Закарпатській області для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.173 КУпАП.
Як вбачається зі змісту вищевказаної постанови про закриття кримінального провадження, у ході дізнання Кемінь В.М. зазначив, що він був присутній на зборах мешканців смт. Ясіня з приводу релігійних відносин. Під час спілкування з мешканцями, останні почали поводитися зухвало та вимагали перейти у конфесію ПЦУ. На його адресу лунали погрози фізичною розправою. Після цього, ОСОБА_1 , почав чіплятися до нього та ображати різними нецензурними словами, погрожуючи фізичною розправою. У подальшому ОСОБА_1 наніс йому декілька ударів в область голови.
Згідно показань ОСОБА_4 , наданих у ході дізнання, між священнослужителем ОСОБА_2 та громадою селища виник конфлікт, у ході якого мешканці почали розмовляти з ним на підвищених тонах та чіплятися до нього. Особисто він не бачив, щоб ОСОБА_2 хто-небудь з мешканців наносив тілесні ушкодження.
Переглядом відеозапису встановлено, що біля проїзної дороги перебуває група людей, які про щось сперечаються. Необхідно відмітити, що на відеозаписі не видно, щоб ОСОБА_1 виражався нецензурними словами у сторону ОСОБА_2 та/або наносив йому тілесні ушкодження.
Згідно копії протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення (або таке, що готується) від 01.05.2022 року, ОСОБА_2 звернувся до поліції за фактом того, що йому наніс тілесні ушкодження в область голови та тулубу ОСОБА_5 , а також місцеві жителі закидали яйцями належний йому автомобіль.
З копії пояснення ОСОБА_2 від 01.05.2022 року вбачається, що у ході селищних зборів, мешканці обзивались різними нецензурними словами у його сторону. Після цього, ОСОБА_1 та родичі ОСОБА_6 нанесли йому удари в область голови та тулубу, а також погрожували йому фізичною розправою.
Будь-яких інших доказів на підтвердження чи спростування наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, а також винності ОСОБА_1 у його вчиненні, суду не надано.
Згідно з положенням КУпАП, підставою притягнення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
Відповідно до ст.173 КУпАП дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Разом з тим, до матеріалів справи не долучено доказів, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 нецензурно виражався у сторону ОСОБА_2 та чіплявся до нього.
Положеннями ч.1 та 2 ст.7 КУпАП регламентовано, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Приймаючи рішення у справі, суддя має керуватися презумпцією невинуватості, закріпленою у ст.62 Конституції України, відповідно до якої тягар доказування вини покладено на орган, який склав відповідний матеріал. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні та інше.
Виходячи з вище викладеного, суд вважає, що доданими до даного протоколу про адміністративне правопорушення матеріалами вина ОСОБА_1 , яка є складовою частиною будь-якого складу правопорушення і має бути обов'язково встановлена при розгляді адміністративних матеріалів, недоведена та не може бути встановлена судом.
Отже, приймаючи до уваги, що вина ОСОБА_1 є недоведеною та не встановленою, відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суд вважає, що у діях останнього відсутній склад правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, а тому, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вимоги ст.40-1 КУпАП судовий збір в сумі 496 гривень 20 копійок слід віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 10, 130, 247, 251, 252, 280, 284 КУпАП, суддя,-
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Ясіня Рахівського району Закарпатської області, за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Судовий збір у сумі 496 гривень 20 копійок віднести за рахунок держави.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Рахівський районний суд Закарпатської області протягом 10 діб з дня її проголошення.
Суддя Рахівського районного суду
Закарпатської області Дочинець С.І.