05.06.2007 Справа № (02-10/400)3/346
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Прокопенко А.Є. -доповідач
суддів: Крутовських В.І, Дмитренко А.К.
При секретарі судового засідання Врона С.В.
За участю представників сторін:
від позивача: Крамаренко І.П., довіреність №989 від 30.12.06, юрисконсульт;
від відповідача: Шевчук В.В., довіреність №41/1-8-198 від 18.01.07, спеціаліст;
розглянувши апеляційну скаргу Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, м.Кіровоград на постанову господарського суду Кіровоградської області від 19.01.07р. у справі № 3/346
за позовом Приватного підприємства “Приватна агрофірма “МЮННТ», смт.Новгородка
до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, м.Кіровоград
про скасування постанови
Постановою господарського суду Кіровоградської області від 19.01.2007р. у справі №3/346 скасовано постанову Головної державної інспекції на автомобільному транспорті від 27.04.06р. №100558 про застосування до Приватного підприємства “Приватна агрофірма “МЮННТ» фінансових санкцій, передбачених п. 2 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт» у сумі 1700грн.
Оскаржуючи постанову господарського суду Головна державна інспекція на автомобільному транспорті просить ії скасувати, посилаючись на те, що суд не дав належної оцінки всім обставинам справи, прийнявши до уваги лише ті докази, на які посилався представник позивача.
У запереченні на апеляційну скаргу ПП “Приватна агрофірма “МЮННТ» просить залишити постанову господарського суду без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, вважаючи висновки суду законними та обґрунтованими.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши представників сторін, апеляційний господарський суд вважає, що постанова господарського суду підлягає скасуванню, а апеляційна скарга задоволенню, приймаючи до уваги наступне.
17.04.2006р Державні інспектори відділу державного контролю територіального управління Головавтотрансінспекції у Кіровоградській області за участю інспектора ДАІ, на підставі завдання на перевірку транспортних засобів № 003323 в м. Кіровограді провели перевірку транспортного засобу Камаз 55102 д.н 127-63 ОН, що належить ПП "Мюнт" на підставі договору оренди. Зазначений транспорт був зупинений працівником ДАІ в м.Кіровограді.
Під час перевірки було встановлено, що ПП «Мюнт" на договірних умовах надавало послуги ТОВ "Зерноторгівельній компанії" з перевезення вантажу (соняшника) який під час перевірки знаходився в кузові машини, і виявлено ряд порушень законодавства «Про автомобільний транспорт", а саме: - у водія була відсутня ліцензійна картка, водій перед виїздом не пройшов передрейсовий медичний огляд та технічний огляд транспортного засобу
Поскільки у водія була відсутня ліцензійна картка, в дорожньому листі були відсутні відмітки медпрацівника про проходження ним медичного огляду та відмітка механіка про технічній огляд транспортного засобу, тому згідно аб. 2 ст. 60 З.У «Про автомобільний транспорт" постановою №100558 була застосована фінансова санкція в розмірі 1700 грн.
Апеляційний господарський суд вважає помилковими висновки відповідача щодо застосування штрафних санкцій серед інших порушень за відсутність у водія ліцензійної картки, оскільки як вбачається із матеріалів справи позивач здійснював перевезення власної продукції на виконання контракту №01-23/645 від 06.09.05р., укладеного між позивачем та ТОВ “Зерноторгівельна компанія», за умовами якого позивач зобов'язався поставити останньому товар, насіння соняшнику врожаю 2005 року двома партіями -до 25.09.05р. та до 20.06.06р. на умовах DDV (назва місця призначення) згідно “Інкотермс» в редакції 2000 - склади ТОВ “Заготівельна компанія».
Відповідно акту перевірки транспортних засобів №001409 від 17.04.06р. автомобіль КАМАЗ використовувався позивачем на підставі договору оренди №10-04 від 28.03.05р.
Поряд з цим виявлені відповідачем порушення, а саме: відсутність відмітки у дорожньому листі про те, що водій автомобіля не пройшов предрейсовий медичний огляд та технічний огляд транспортного засобу є достатньою підставою для застосування штрафних санкцій за наступних підстав.
За ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок; порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначає Кабінет Міністрів України.
Станом на час здійснення перевірки автотранспортного засобу та винесення постанови, що оскаржується, діяв "Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті загального користування", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.03 № 143.
Відповідно до цієї постанови державний контроль здійснюється за місцем знаходження суб'єктів підприємницької діяльності, які належать до автомобільного транспорту загального користування , у пунктах пропуску через державний контроль, а також безпосередньо у транспортних засобах під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів. За місцем знаходження суб'єкта господарської діяльності державний контроль здійснюється шляхом проведення планових, позапланових перевірок.
Перевірка автотранспортних засобів, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів і вантажів, проводиться без їх зупинення на маршруті руху зокрема під час виїзду з підприємств, пунктах розвантаження, завантаження, на стоянках, тощо. Така перевірка проводиться з метою встановлення:
- наявності у водія документів передбачених ст. 38 і 57 Закону України «Про автомобільний транспорт"
- наявності у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення огляду технічного стану автотранспортного засобу перед виїздом тощо.
Зміни до цього Закону у зв'язку з внесенням змін до Закону України “Про автомобільний транспорт» від 23.02.06р. №3492-ІV внесені не були.
Згідно ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт" автомобільним перевізником є фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи вантажів транспортним засобом.
Послуга з перевезення пасажирів чи вантажу - перевезення пасажирів чи
вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуг за плату. Як зазначено в постанові суду позивачем не надавалися послуги з перевезення, а здійснювалася доставка власного товару. Але незалежно від того чи надавалися послуги за плату чи за власний кошт, ПП «Мюннт" в
першу чергу є автомобільним перевізником, який повинен здійснювати
перевезення у відповідності з вимогами чинного законодавства.
Дорожній лист - документ установленого зразка для визначення та обліку роботи транспортного засобу.
Дорожній лист вантажного автомобіля є документом, без якого перевезення вантажів не допускається. Згідно протоколу від 21.04.06р дорожній лист у водія був неналежним чином оформлений. Тобто фактично він був, але водій перед виїздом не пройшов передрейсовий медичний огляд та технічний огляд транспортного засобу.
Відповідно до Положення «Про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів" затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 5.06.2000р № 124/345 водій зобов'язаний пройти в медпункті автопідприємства передрейсовий медичний огляд. В разі відсутності такого пункту пройти обстеження в іншому медичному закладі.
Результат проведеного огляду фіксується в журналі щозмінного огляду водіїв, після чого в дорожньому листі ставиться штамп з висновком про придатність до керування транспортом.
Також водій зобов'язаний подати для огляду механіку автомобіль, пред'явивши при цьому дорожній лист для отримання дозволу на виїзд, і відмітки штамп - часами фактичного часу виїзду.
Відповідно ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт» (зі змінами і доповненнями) автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб, є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно ст. 60 цього закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином господарський суд дійшов безпідставного висновку про недоведеність обставин, що стали підставою для застосування відповідачем до позивача штрафних санкцій і необґрунтовано задовольнив позовні вимоги.
Приймаючи до уваги викладене, постанова господарського суду підлягає скасуванню, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу задовольнити.
Постанову господарського суду Кіровоградської області від 19.01.07р. у справі № 3/346 скасувати.
У позові відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.Є.Прокопенко
Суддя В.І.Крутовських
Суддя А.К.Дмитренко
З оригіналом згідно
Помічник судді А.В.Тальян