Рішення від 06.07.2022 по справі 607/2724/22

РІШЕННЯ

Іменем України

06.07.2022 Справа №607/2724/22 Провадження № 2/607/1787/2022

м. Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:

головуючого судді Марциновської І.В.,

за участю секретаря судового засідання Максим'юк Я.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги,

УСТАНОВИВ:

Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (далі за текстом - Управління) звернулося до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 26.09.2018 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг як малозабезпеченій сім'ї.

Так, відповідно до заяви ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг № 704531 від 26.09.2018 і доданої до неї декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 26.09.2018 та інших визначених законом документів рішенням Управління від 05.11.2018 ОСОБА_1 була призначена соціальна допомога з 01.09.2018 до 16.11.2018 у розмірі 4590,61 грн щомісячно та з 17.11.2018 до 28.02.2019 у розмірі 4950,58 грн щомісячно.

У поданій заяві відповідач поставила особистий підпис та дату, чим підтвердила достовірність наданої інформації та була повідомлена про відповідальність за подання неповних та недостовірних відомостей. Також ОСОБА_1 зобов'язалась в десятиденний термін повідомити позивача про обставини, які впливають на виплату допомоги.

Позивач зазначає, що у подальшому під час звірки даних встановлено, що ОСОБА_1 припинено реєстрацію в центрі зайнятості з 30.11.2018. За наслідками отриманих даних 21.12.2018 Управлінням було прийнято рішення про припинення призначення та виплати державної соціальної допомоги ОСОБА_1 з 01.12.2018 у зв'язку з неповідомленням про обставини, які впливають на виплату допомоги. Однак, зважаючи на те, що рішення про припинення виплати допомоги з 01.12.2018 було видано 21.12.2018, за грудень 2018 року ОСОБА_1 було ще виплачено допомогу в сумі 5200,21 грн.

Відповідачу було надіслано повідомлення № 261 від 25.06.2019 про утворення переплати соціальної допомоги у сумі 5200,21 грн за грудень 2018 року, яку потрібно повернути. Однак станом на день звернення до суду з даною позовною заявою кошти від відповідача на рахунок Управління не надходили.

За таких підстав позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради надмірно виплачену державну соціальну допомогу у сумі 5200,21 грн та судові витрати у сумі 2481 грн.

18.02.2022 позовна заява залишена без руху, позивачеві наданий строк для усунення недоліків позовної заяви.

11.03.2022 позивач усунув недоліки позовної заяви.

16.03.2022 відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання у справі на 15.04.2022 та надано сторонам строк для подання заяв по суті справи.

15.04.2022 розгляд справи не відбувся у зв'язку з перебуванням головуючої судді Черніцької І.М. у відпустці.

28.04.2022 справа прийнята до провадження судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Марциновської І.В., постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 24.05.2022.

24.05.2022 судове засідання відкладено на 16.06.2022 за клопотанням відповідача у зв'язку з необхідністю подання додаткових доказів.

16.06.2022 судове засідання відкладено на 06.07.2022 у зв'язку з неявкою учасників справи.

У судове засідання 06.07.2022 уповноважений представник позивача Управління соціальної політики Тернопільської міської ради не з'явилась, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, та просила позов задовольнити повністю.

У судовому засіданні 24.05.2022 відповідач ОСОБА_1 позов не визнала та просила відмовити у задоволенні позову. Не заперечувала факт отримання соціальної допомоги за грудень 2018 року у сумі 5200,21 грн. Пояснила, що зняття її з обліку в центрі зайнятості відбулось без її відома. Заявила клопотання про відкладення судового засідання для надання їй можливості долучити докази, які підтверджують викладені обставини. У судові засідання 16.06.2022 та 06.07.2022 відповідач ОСОБА_1 , належним чином повідомлена про дату, час і місце цих судових засідань, не з'явилась без повідомлення про причини неявки. Жодних заяв чи клопотань на день розгляду справи від відповідача до суду не надходило.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Частина 1 ст. 2 ЦПК України передбачає, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Так, умови, порядок призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги визначено Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі за текстом - Закон) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від № 250 від 24.03.2003 (далі за текстом - Порядок).

Відповідно до ст. 1 Закону державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Стаття 3 Закону визначає, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до ст. 4 Закону призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Пункт 2 Порядку передбачає, що соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Відповідно до п. 5 Порядку для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає, зокрема, заяву, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення.

Згідно з абз. 1 п. 14 Порядку розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї.

Так, суд встановив, що 26.09.2018 ОСОБА_1 подала до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, яка зареєстрована за № 704531 (а.с. 6-7).

У заяві відповідач власноруч поставила підпис та дату, чим підтвердила достовірність наданої інформації та зобов'язалась у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг, повідомити органи праці та соціального захисту населення та усвідомлювала, що подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан тягне відмову у призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів.

Разом із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг ОСОБА_1 подала визначений Порядком пакет документів, копії яких долучені до матеріалів цивільної справи (а.с. 8-28).

Згідно з копією витягу з наказу комісії з вирішення окремих питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям № 11 від 01.11.2018 та копією витягу з наказу комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 33 від 01.11.2018 ОСОБА_1 вирішено призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям (а.с. 30, 31).

Також за наслідками опрацювання поданих ОСОБА_1 документів 05.11.2018 Управління здійснило розрахунок сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги, зі змісту якого вбачається, що сукупний дохід сім'ї відповідача за 6 місяців, що передують місяцю звернення за допомогою, становить 11333,69 грн. Відтак середньомісячний дохід сім'ї відповідача становить 1888,95 грн (а.с. 32).

Крім цього, з наданого розрахунку державної соціальної допомоги від 05.11.2018 вбачається, що відповідачу була розрахована соціальна допомога відповідно до середньомісячного доходу членів її сім'ї, яка становить за період з 01.09.2018 до 16.11.2018 -4590,61 грн щомісячно та за період з 17.11.2018 до 28.02.2019 - 4950,58 грн щомісячно (а.с. 33).

Рішенням Управління від 05.11.2019 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на період з 01.09.2018 до 28.02.2019 включно. Розмір соціальної допомоги встановлений відповідно до зазначеного вище розрахунку (а.с. 34).

Також з наданого розрахунку державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з 01.12.2018 вбачається, що у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму відповідачу була перерахована соціальна допомога та станом на 01.12.2018 розмір цієї допомоги визначений 5200,21 грн (а.с. 36).

Разом з тим в обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведення контролю за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги Управлінням отримано інформацію про обставини, що вплинули на призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги, внаслідок чого їй була надмірно виплачена державна соціальна допомога.

Так, абз. 2 п. 19 Порядку передбачає, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від підприємств, установ, організацій інформацію, необхідну для призначення державної соціальної допомоги та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за її призначенням.

Згідно з абз. 1 п. 16 Порядку виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється, якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 25 Порядку якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Так, під час здійснення перевірки достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сімей, що звертаються за призначенням соціальної допомоги, позивачем було отримано інформацію від Тернопільського міськрайонного центру зайнятості за вих. № 03027/2545 від 12.12.2018 про те, що 30.11.2018 ОСОБА_1 припинено реєстрацію в центрі зайнятості у зв'язку з поданням письмової заяви про зняття з реєстрації як безробітного (а.с. 35).

З урахуванням викладених обставин 21.12.2018 позивачем був здійснений повторний розрахунок сукупного доходу сім'ї відповідача для призначення державної соціальної допомоги, зі змісту якого вбачається, що сукупний дохід сім'ї відповідача за 6 місяців, що передують місяцю звернення за допомогою, становить 11333,69 грн. Відтак середньомісячний дохід становить 1888,95 грн (а.с. 38).

Також з наданого розрахунку державної соціальної допомоги від 21.12.2018 вбачається, що відповідачу було повторно розраховано соціальну допомогу відповідно до середньомісячного доходу членів її сім'ї, яка становить за період з 01.09.2018 до 16.11.2018 -4590,61 грн щомісячно та за період з 17.11.2018 до 28.02.2019 - 4950,58 грн щомісячно (а.с. 37).

Рішенням Управління від 21.12.2018 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на період з 01.09.2018 до 30.11.2018 включно. Розмір соціальної допомоги встановлений відповідно до зазначеного вище розрахунку. Також прийнято рішення про припинення виплати відповідачу державної соціальної допомоги з 01.12.2018 (а.с. 39). Прийняте Управлінням рішення було доведено до відома ОСОБА_1 , що підтверджується повідомленням № 1764 від 21.12.2018 (а.с. 40).

При цьому з урахуванням зазначених вище розрахунків органом соціального захисту населення не встановлено, що ОСОБА_1 була надмірно виплачена державна соціальна допомога за період з 01.09.2018 до 30.11.2018.

Разом з тим з довідки Управління № 8310 від 17.12.2021 вбачається, що ОСОБА_1 була виплачена державна соціальна допомога за грудень 2018 року у сумі 5200,21 грн (а.с. 5). Однак приймаючи до уваги рішення Управління № 75 від 21.12.2018, вказана сума, яка була перерахована відповідачу, є надмірно виплаченою.

Доводи відповідача про те, що з обліку в центрі зайнятості відповідач знята без її відома, суд відхиляє за неналежністю, оскільки правове значення має не саме зняття відповідача 30.11.2018 з такого обліку, а неподання довідки з центру зайнятості про те, що відповідач зареєстрована як безробітна, під час подання 26.09.2018 заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг як малозабезпеченій сім'ї.

При цьому Управління вживало заходів щодо повідомлення ОСОБА_1 про те, що їй необхідно повернути надмірно виплачену державну соціальну допомогу, що підтверджується повідомленням № 261/138 від 25.06.2019 (а.с. 41). Разом з тим жодних відомостей про те, що відповідач в добровільному порядку здійснила повернення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги, суду не надано.

Так, за змістом ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За таких підстав, дослідивши наявні у справі докази, оцінивши їх кожний окремо та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Частина 1 ст. 141 ЦПК України визначає, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Так, при зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 2481 грн, що підтверджується платіжними дорученнями № 536 від 01.12.2021 (а.с. 1) та № 87 від 04.03.2022 (а.с. 67). Відтак з урахування вказаних норм закону сплачений судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. 1, 3, 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст. 1212 ЦК України, ст. 4, 13, 76-81, 89, 133 ч. 1, 2, 141 ч. 1, 247 ч. 2, 258, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (код ЄДРПОУ 03195636, р/р UA138201720343170034000048689, відкритий в ДКСУ м. Київ) надмірно виплачену державну соціальну допомогу на загальну суму 5200 (п'ять тисяч двісті) гривень 21 копійку.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (код ЄДРПОУ 03195636, р/р UA138201720343170034000048689, відкритий в ДКСУ м. Київ) судові витрати у виді судового збору у сумі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, місцезнаходження: вул. Лисенка, буд. 8, м. Тернопіль; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03195636.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

СуддяІ. В. Марциновська