Справа № 127/332/22
Провадження № 3/127/58/22
"05" липня 2022 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Шлапак Д.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
21.12.2021 о 00 год. 56 хв. в м. Вінниці по вул. Хмельницьке шосе 47, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом автомобілем марки «Renault Megane Scenik», д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку на місця зупинки, за допомогою алкотестер Drager 6820, проба позитивна 1,05%о, велася безперевна відеофіксація на нагрудну камеру АВ00072, АВ00123. Тобто, водій ОСОБА_1 своїми діями порушив вимоги п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 жодного разу не з'являвся, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином.
Разом з тим, 28.03.2022 від ОСОБА_1 на адресу суду надійшли письмові пояснення з додатком, в яких останній просить закрити провадження в справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення посилаючись на те, що 21.12.2021 з невідомих причин, його зупинили працівники поліції. Під час спілкування, працівники поліції повідомили, що у них є підозра, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння та запропонували пройти освідування на стан сп'яніння. У встановленому законом порядку, ОСОБА_1 погодився на проходження огляду на стан сп'яніння, оскільки алкоголь не вживав. Однак, алкотест «Драгер» показав позитивний результат 1,05%о, хоча результат не відповідав дійсності. Не погоджуючись із результатами тесту, у порядку самозвернення 21.12.2021 о 01 год. 45 хв. він звернувся до медичного закладу та черговим лікарем проведено огляд на встановлення стану сп'яніння. Відповідно до результату проведеного огляду, встановлено, що ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння не перебуває та є тверезим. Вказане підтверджується копією довідки КНП «ЦТЗ «Соціотерапія» ВОР» від 21.12.2021, яка приєднана до письмових пояснень.
В зв'язку з цим на підставі ст. 268 КУпАП, та враховуючи скорочені строки розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 277 КУпАП, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності ОСОБА_1 .
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Захисник ОСОБА_1 - адвокатЧернілевська Р.В. в судовому засіданні зазначила, що ОСОБА_1 провину у вчиненні вищевказаного правопорушення не визнає, оскільки в стані алкогольного сп'яніння не керував транспортним засобом. Також захисник зазначила, що після складення на ОСОБА_1 адміністративних матеріалів, ОСОБА_1 пройшов освідування на стан сп'яніння в медзакладі «Соціотерапія», результати якого зафіксовані в Довідці КНП «ЦТЗ «Соціотерапія» ВОР» від 21.12.2021. Однак надати оригінал вказаної довідки вона не може, оскільки наразі в неї її немає. Просила суд провадження в справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення захисника адвоката Чернілевської Р.В., врахувавши письмові пояснення ОСОБА_1 та надані ним докази, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, з огляду на наступне.
Згідно ст. 252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП забороняється керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до Розділу І п. 6 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджену наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 огляд на стан сп'яніння проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно п. 9 наказу МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Крім того, відповідно до п. 6, 7 Розділу І, Наказу № 1452/735 від 09.11.2015 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Судом встановлено, що 21.12.2021 відносно ОСОБА_1 складено адміністративний протокол за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки, за допомогою алкотесткр Drager 6820 за результатами якого встановлено позитивний результат - 1,05%о.
Суд не бере до уваги письмові пояснення ОСОБА_1 щодо його невинуватості та заперечення керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, а також пояснення адвоката Чернілевської Р.В. щодо невинуватості ОСОБА_2 , так як дані пояснення спростовуються матеріалами справи та відеоматеріалом наданим Управлінням патрульної поліції у Вінницькій області.
Так, з відеозаписів з нагрудних камер поліцейських, вбачається як працівниками поліції зупинено автомобіль марки «Renault Megane», д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 , у якого під час спілкування, виявлено ознаки алкогольного сп'яніння. Після чого, зі згоди водія, на місці зупинки проведено освідування на стан сп'яніння водія за допомогою приладу Drager, який показав, що водій ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння. Також, на відеозаписах зафіксовано, що ОСОБА_1 результати алкотестера «Драгер» не оспорює та взагалі не оспорює факт його перебування в стані алкогольного сп'яніння.
Також, згідно п. 7 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Як слідує з матеріалів справи медичний огляд ОСОБА_1 із його згоди проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу Drager Alcotest 6820 №ARHK-0038 від 21.12.2021, результат 1.05%о, тобто перевищує допустимий цифровий показник. Під час проведення огляду у відповідності до ст. 266 КУпАП застосовувалися технічні засоби відеозапису.
Щодо наданої ОСОБА_1 копії довідки про проходження огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння № 1581 від 21.12.2021,суд вважає її неналежним доказом по вказаній справі, оскільки адвокат Чернілевська Р.В. в судовому засіданні повідомила, що надати суду оригінал вказаного документу не може, в зв'язку з чим суд позбавлений можливості встановити достовірність наданого доказу.
Відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 доводиться протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 009431 від 21.12.2021, роздруківкою приладу «Драгер 6820» від 21.12.2021, направленням на огляд у КНП «ЦТЗ «Соціотерапія» від 21.12.2021, відеозаписами з нагрудних камер поліцейських таіншими матеріалами справи.
Отже, з матеріалів справи слідує, що вони містять переконливі та беззаперечні докази, які підтверджують керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Таким чином, оцінюючи зазначені вище докази в їх сукупності, суд оцінює позицію ОСОБА_1 критично та розцінює це як спробу створення штучних умов для спростування факту порушення ПДР України з метою уникнення адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007, яке, з урахуванням положень статей 8, 9 Конституції України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», є частиною національного законодавства, зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при призначенні адміністративного стягнення суд враховує, що ОСОБА_1 вперше вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, є особою, яка підлягає адміністративній відповідальності, обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність правопорушника судом не встановлені. Таким чином, з вищевикладеного, аналізуючи матеріали справи, зважаючи на ту обставину, що ОСОБА_1 вчинив грубе порушення ПДР України, внаслідок якого могли настати тяжкі наслідки, своїми діями наражав на небезпеку себе та інших громадян, керуючи транспортним засобом в стані сп'яніння, суд вважає за доцільне, застосувати до останнього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавлення права керування усіма видами транспортних засобів з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, який згідно ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» станом на день розгляду справи становить 496,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 36, 38, 130, 247, 283, 284, 294 КУпАП, ст. ч. 5 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суд,-
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області.
Суддя: