Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"20" серпня 2007 р. 10:15 Справа № АС-41/80-07
вх. № 2586/1-41
Судова колегія господарського суду Харківської області у складі:
Головуючий суддя Мінаєва О.М.
суддя Мамалуй О.О.
суддя Яризько В.О.
за участю секретаря судового засідання Кисильова К.В.
представників сторін :
позивача - Горшеніна Ю.О. - дор.
відповідача - Онопрієнко Л.М. - дор.
по справі за позовом ТОВ "Шапла інтернаціональ ЛТД", м. Х-в
до ДПІ у Київському районі м. Харкова
про визнання недійсними рішення
Позивач, ТОВ "Шапла інтернаціональ ЛТД", м. Харків, звернувся до суду з позовом про скасування рішень ДПІ у Київському районі м. Харкова про застосування фінансових санкцій №0001202308 від 05.02.07 р. на суму 1457,75 грн., №0001212308 від 05.02.07 р. на суму 4400,00 грн., №0000832308 від 01.02.07 р. на суму 5146,75, та №0000842308 від 01.02.07 на суму 2700,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що підприємство позивача здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями на підставі ліцензії №165990 від 05.10.06р., №165989 від 06.10.06р., штрафні санкції до нього застосовані, крім інших норм, за зберігання та реалізацію алкогольних напоїв без наявності марок акцизного збору встановленого зразку, що є неправомірним та необґрунтованим, та підприємство здійснює роздрібну торгівлю тютюновими виробами на підставі ліцензії №007980 від 21.02.06р., №007978 від 22.02.06 року штрафні санкції, застосовані за продаж тютюнових виробів поштучно є неправомірними та необґрунтованими. Тому позивач вважає, що оскаржені ним рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова про застосування фінансових санкцій суперечать вимогам чинного законодавства. Також позивач наполягає на відсутності порушень порядку проведення ним розрахунків, неврахування при застосуванні штрафних санкцій певних обставин.
Відповідач, ДПІ у Київському районі м. Харкова з позовними вимогами не згоден, просить у позові відмовити. Свої заперечення обґрунтовує тим, що рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова про застосування фінансових санкцій відповідають вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, судова колегія дійшла висновку, що в позові необхідно відмовити, виходячи з наступного.
Відповідачем було проведено перевірку двох об"єктів, що належать підприємству позивача. 22 січня 2007 року працівниками ДПА у Харківській області проведена перевірка магазину-павільйону, який розташований за адресою м. Харків, вул. Гв.Широнінців, 127, та належить ТОВ "Шапла інстернаціонал ЛТД". За результатами перевірки складено акт перевірки від 22.01.07р. №20310256/231 та винесені рішення про застосування штрафних санкцій №0001212308 від 05.02.07р. на суму 4400,00 грн. та №0001202308 від 05.02.07р. на суму 1457,75 грн.
В результаті перевірки встановлені численні порушення норм Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Відповідно до ст.1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" РРО застосовуються фізичними особами - СПД або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно п.п. 1, 2, 4, 13 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб"єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов"язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. В порушення вищезазначеної норми було встановлено непроведення розрахункової операції через РРО на загальну суму покупки 111,80 грн., що підтверджується поясненнями реалізатора Сулешко С.Б.;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції. В порушення вищезазначеної норми встановлена невидача розрахункового документа на загальну суму покупки 111,80 грн.;
За вищезазначені порушення відповідно до п.1 ст. 17 Закону застосована штрафна санкція у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів, у разі не проведення розрахункових операцій через РРО, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (111,8*5=559 грн.). Також підприємству зобов"язано:
- забезпечувати цілісність пломб РРО та незміність його конструкції та програмного забезпечення. Встановлено порушення цілісності пломби РРО. За вищезазначене порушення відповідно до п. 2 ст. 17 Закону застосована штрафна санкція - двадцять неоподаткованих мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку РРО (20*17=340 грн.);
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО у розмірі 111,75 грн. За вищезазначені порушення відповідно до ст. 22 Закону застосована штрафна санкція у п'ятикратному розмірі суми на яку виявлено невідповідність (111,75*5=558,75 грн.)
Таким чином, загальна сума штрафних санкцій, визначена рішенням №0001202308 від 05.02.07р., складає 1457,75 грн. Дані порушення підтверджуються поясненнями реалізатора, описом наявних купюр та монет, копії яких приєднані до матеріалів справи. Позивачем не наводиться обґрунтування своїх вимог про скасування зазначених рішень, не надано також доказів відсутності порушень.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» від 15.09.1995р. №329/95 забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка. Відповідно до ч.4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. №481/95 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством. Встановлено здійснення реалізації алкогольних напоїв без наявності марок акцизного збору встановленого зразка. За вищезазначене порушення відповідно до абз. 13 ч.2 ст. 17 Закону застосована штрафна санкція у розмірі 1700 грн.
Відповідно ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. №481/95 забороняється продаж тютюнових виробів поштучно. Встановлено здійснення реалізації тютюнових виробів поштучно, як зазначено в поясненнях, 2 шт. сигарет "Мальборо" по 30 коп. за штуку. За вищезазначене порушення відповідно до абз. 8 ч.2 ст.17 Закону застосована штрафна санкція у розмірі 1700 грн.
Відповідно ст. 11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. №481/95 встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Встановлено здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін, встановлених виробниками. За вищезазначене порушення відповідно до абз. 12 ч.2 ст.17 Закону застосована штрафна санкція у розмірі 1000 грн. В поясненнях реалізатора вказано, що в реалізації знаходяться сигарети "Бонд" за ціною 2,10 грн., та "Мальборо" за ціною 4,50 грн., при тому що на пачках зазначено 2, 05 грн., та 4,25 грн. відповідно.
Таким чином, загальна сума штрафних санкцій визначена рішенням №0001212308 від 05.02.07р. та складає 4400,00 грн.
Суд не приймає посилання позивача на наявність у нього дозволу та ліцензій, що, на думку позивача, свідчить про відсутність у підприємства наміру здійснювати торгівлю тютюновими виробами поштучно та без наявності акцизних марок, оскільки матеріалами справи підтверджується факт продажу поштучно тютюнових виробів, та відсутності акцизних марок і позивачем це не спростовано.
Також 22 січня 2007 року працівниками ДПА у Харківській області проведена перевірка магазину павільйону, який розташований за адресою м. Харків, вул. Гв.Широнінців 108, та належить ТОВ "Шапла інстернаціонал ЛТД". За результатом перевірки складено акт перевірки від 22.01.07р. №20310255/231 та винесені рішення про застосування штрафних санкцій №0000832308 від 01.02.07р. на суму 5146,75 грн. та №0000842308 від 01.02.07р. на суму 2700 грн.
Згідно п.п. 1, 2, 13 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб"єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов"язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. В порушення вищезазначеної норми було встановлено непроведення розрахункової операції через РРО на загальну суму покупки 49,95 грн.;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції. В порушення вищезазначеної норми встановлена невидача розрахункового документа встановленої форми на загальну суму покупки 49,95 грн.
За вищезазначені порушення відповідно до п.1 ст. 17 Закону застосована штрафна санкція у п"ятикратному розмірі вартості проданих товарів, на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів, у разі не проведення розрахункових операцій через РРО, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (49,95*5=249,75 грн.). Крім того забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО у розмірі 979,40 грн. За вищезазначені порушення відповідно до ст. 22 Закону застосована штрафна санкція у п"ятикратному розмірі суми на яку виявлено невідповідність (979,40*5=4897,00 грн.)
Таким чином, загальна сума штрафних санкцій визначена рішенням №0000832308 від 01.02.07р. та складає 5146,75 грн. (4897,00+249,75=5146,75 грн.).
Суд не приймає доводи позивача про знаходження залишкових готівкових коштів на місці проведення розрахунків в розмірі 901,93 грн., що знаходилась в кінці торгівельного залу в металевому ящику із замком, як зазначив позивач, та були витрачені наступного дня 22.01.2007р. за товар. Витрачання готівки на придбання товару в подальшому не спростовує факту невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, оскільки факт порушення приписів п.13 ст.3 Закону України "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" матеріалами справи підтверджується, а саме описом наявних купюр та монет, який складено реалізатором Бриніною В.Г..
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» від 15.09.1995р. №329/95 забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка. Відповідно до ч.4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. №481/95 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляється в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством. Встановлено здійснення реалізації алкогольних напоїв без наявності марок акцизного збору встановленого зразка. За вищезазначене порушення відповідно до абз. 13 ч.2 ст.17 Закону застосована штрафна санкція у розмірі 1700 грн.
Відповідно ст. 11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. №481/95 встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Встановлено здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін встановлених виробниками. За вищезазначене порушення відповідно до абз. 12 ч.2 ст.17 Закону застосована штрафна санкція у розмірі 1000 грн. Факти цих порушень підтверджується поясненнями реалізатора Бриніної В.Г., позивачем в ході судового розгляду не спростовані.
Таким чином, загальна сума штрафних санкцій, визначена рішенням №0000842308 від 01.02.07р. складає 2700,00 грн.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем надані документи на підтвердження правомірності своїх рішень, тобто відповідач довів правомірність застосування до позивача штрафних санкцій.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи те, що вчинені порушення щодо застосування РРО та дотримання норм Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» підтверджені поясненнями осіб, які були присутні при проведенні перевірки, описом готівкових коштів та описом товарів, якими здійснюється торгівля, органи державної податкової служби правомірно застосували штрафні санкції.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 4, 7, 8, 17, 86, 94, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України , колегія суддів
В позові відмовити.
На постанову через суд першої інстанції можебути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Постанова в повному обсязі виготовлена 23.08.2007р.
Головуючий суддя Мінаєва О.М.
суддя Мамалуй О.О.
суддя Яризько В.О.