Єд. унік. № 243/2361/22
Провадження № 2-д/243/9/2022
08 липня 2022 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Дюміна Н.О. розглянувши матеріали судового доручення турецького суду про вручення судових документів ОСОБА_1 , -
05 липня 2022 року до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області зі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) надійшли матеріали судового доручення турецького суду про вручення судових документів ОСОБА_1 .
Дослідивши судове доручення, встановлено наступне.
Доручення іноземних судів виконуються на території України з урахуванням вимог розділу Х ЦПК України і розділів ІІІ та VІ Інструкції «Про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги у цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень» (далі Інструкція), затвердженої наказом Міністерства юстиції України та Державної судової адміністрації України від 27 червня 2008 року № 1092/5/54.
Згідно з п. 3.3.Інструкції Мін'юст перевіряє наявність та чинність міжнародного договору України у відносинах з державою, від компетентного органу якої надійшло доручення, відповідність оформлення такого доручення положенням відповідного міжнародного договору України та достатність інформації, що міститься у дорученні, для його виконання згідно з міжнародним договором України. У виконанні доручення іноземного компетентного органу може бути відмовлено у випадках, передбачених законом або відповідним міжнародним договором України. У такому випадку Мін'юст повертає доручення органу, від якого воно надійшло, із зазначенням причин відмови або вживає інших заходів, передбачених міжнародним договором України.
За приписами п. 3.4. Інструкції, Головне територіальне управління юстиції, отримавши від Мін'юсту іноземне доручення про вручення документів, про надання доказів, про виконання інших процесуальних дій, протягом чотирнадцяти календарних днів з дня отримання направляє доручення до суду України за місцем проживання фізичної особи, за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем виконання процесуальних дій, яких стосується доручення.
Згідно п. 3.4.1 Інструкції, у разі потреби Головне територіальне управління юстиції звертається до органів міграційної служби чи іншого органу з метою уточнення даних стосовно місцезнаходження особи чи майна.
Згідно п. 3.4.2 Інструкції, у разі неможливості уточнення даних стосовно місцезнаходження особи чи майна Головне територіальне управління юстиції повертає доручення до Мін'юсту із зазначенням причин неможливості виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 500 ЦПК України, суди України виконують доручення іноземних судів про надання правової допомоги щодо вручення викликів до суду чи інших документів, допиту сторін чи свідків, проведення експертизи чи огляду на місці, вчинення інших процесуальних дій, переданих їм у порядку, встановленому міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - дипломатичними каналами.
Згідно ст. 499 ЦПК України, зміст і форма судового доручення про надання правової допомоги мають відповідати вимогам міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо його не укладено - вимогам частин другої - четвертої цієї статті.
У судовому дорученні про надання правової допомоги зазначаються: 1) назва суду, що розглядає справу; 2) за наявності міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, учасниками якого є Україна і держава, до якої звернено доручення, - посилання на його положення; 3) найменування справи, що розглядається; 4) прізвище, ім'я, по батькові та рік народження фізичної особи або найменування юридичної особи, відомості про їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, а також інші дані, необхідні для виконання доручення; 5) процесуальне становище осіб, щодо яких необхідно вчинити процесуальні дії; 6) чіткий перелік процесуальних дій, що належить вчинити; 7) інші дані, якщо це передбачено відповідним міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або цього вимагає іноземний суд, який виконуватиме доручення.
Разом із тим, як вбачається із матеріалів доручення турецького суду про вручення судових документів ОСОБА_1 , скерованого Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків), останнє не містить достатньої інформації для його виконання, а саме в дорученні зазначено лише прізвище та ім'я особи, якій потрібно вручити документи, будь яких інших відомостей, таких як: по батькові, число місяць та рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків, які б надали суду можливість однозначно ідентифікувати особу та здійснити належну перевірку та встановлення місця проживання, доручення не містить.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 500 ЦПК України, судове доручення не приймається до виконання, у разі якщо воно суперечить законам або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Враховуючи вищевикладене, слід дійти висновку про відсутність підстав для прийняття до виконання судового доручення турецького суду про вручення судових документів ОСОБА_1 , оскільки дане доручення не відповідає вимогам, передбаченим п. 4 ч. 2 ЦПК України та підлягає поверненню Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Харків) без виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 499, 500 ЦПК України,
Відмовити у прийнятті до виконання судового доручення турецького суду про вручення судових документів ОСОБА_1 .
Матеріали судового доручення повернути до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає.
Суддя Н.О. Дюміна