Рішення від 07.07.2022 по справі 550/1126/21

Справа № 550/1126/21

Провадження № 2/550/61/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2022 року смт Чутове

Чутівський районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді - Оболєнської С.А, за участю секретаря судового засідання - Байрачної Н.В., представника позивача - Красної А.В., відповідача - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування надмірно виплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про відшкодування надмірно виплачених коштів, зокрема державної соціальної допомоги на дітей як одинокій матері та держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.07.2020р. по 31.08.2020р. в сумі 4649,88 грн та сплаченого судового збору.

В обґрунтування позову зазначив, що рішенням УСЗН Чутівської РДА ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу на дітей як одинокій матері та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.03.2020 по 31.08.2020. Однак за результатами даних державної податкової служби було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід сина ОСОБА_2 у вигляді стипендії, а тому за період з 01.07.2020 по 31.08.2020 у неї виникла переплата в сумі 4649,88 грн, яку відповідач не повернула після направлення останній попередження щодо необхідності повернення до бюджету надміру отриманих коштів, що і стало підставою для звернення до суду.

В судовому засіданні представник позивача наполягала на задоволенні позову з підстав, викладених у позові, та посилалася на те, що відповідачка при зверненні із заявою не вказала стипендію свого сина, а тому виплата державної соціальної допомоги на дітей як одинокій матері та держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.07.2020 по 31.08.2020 у неї виникла переплата в сумі 4649,88 грн та яка була нею отримана незаконно.

Відповідач в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову та вказала, що зазначена переплата виникла при автоматичному оформленню соціальної допомоги в 2020 році, однак вона не знала в той час, які саме кошти були перераховані їй на картку, оскільки вона також отримує інші виплати та аліменти, у зв'язку з чим не звернула на це увагу. При цьому відповідач вказала, що повідомляла своєчасно про дохід (стипендію свого сина).

Суд, заслухавши представника позивача та відповідача, дослідивши письмові докази у справі, дійшов такого висновку.

Судом установлено, що рішенням УСЗН Чутівської РДА ОСОБА_1 призначено держану соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.03.2020 по 30.06.2020 у розмірі 926,05 грн, з 01.07.2020 по 31.08.2020 у розмірі 2226,94 грн; а також державну соціальну допомогу на дітей як одинокій матері у розмірі 205,57 грн з 01.03.2020 по 30.06.2020 та у розмірі 305,57 грн з 01.07.2020 по 31.08.2020 (а.с.8-9).

Звертаючись в суд з позовом позивач посилається на те, що за результатами даних державної податкової служби було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід сина ОСОБА_2 у вигляді стипендії, а тому за період з 01.07.2020 по 31.08.2020 у неї виникла переплата в сумі 4649,88 грн, яку відповідач не повернула після направлення останній попередження щодо необхідності повернення до бюджету надміру отриманих коштів.

При цьому наявними в матеріалах справи довідками про доходи підтверджується отримання доходу сином відповідача - ОСОБА_2 протягом вересня 2019р.- грудня 2019р.та січня 2020р. - червня 2020р. (а.с.11-12).

З листів-попереджень УСЗН Чутівської РДА від 17.02.2021 №49; від 23.07.2021 №735; 23.07.2021 №734 вбачається, що відповідачу дійсно були направлені відповідні листи-попередження з метою повернення надмірно виплачених коштів (а.с.32-34).

Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно із ст. 18-2 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку. Для призначення, виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення, виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Крім того, нарахування та виплата допомоги малозабезпеченим сім'ям проводиться у відповідності до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Згідно з п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі Порядок) для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї;декларацію про доходита майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2020 року №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин): строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - державна соціальна допомога), яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - орган соціального захисту населення).

Орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

Якщо за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» з 1 липня 2020 р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям та допомога на дітей одиноким матерям особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.

За правилами статей 12,81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Положеннями статей 1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Наведене узгоджується із висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18), постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 607/4570/17-ц (провадження № 61-29030св18).

Таким чином, із доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача щомісячної допомоги не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за недостовірних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.

На даний час відповідач не сплатила у добровільному порядку вищевказану допомогу на загальну суму 4649,88 грн.

Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.

При цьому суд вважає безпідставними посилання відповідача на те, що вона повідомляла УСЗН у 2019 році про отримання сином стипендії при подачі заяви на отримання допомоги, оскільки відсутні докази такого повідомлення. При цьому наявні в матеріалах справи довідки про доходи ОСОБА_2 датовані 2021 роком, у зв'язку з чим дана обставина, якою відповідач обґрунтовує свої заперечення, безпідставна.

Враховуючи встановлені у справі обставини по наявним письмовим доказам, а також те, що відповідач не надала суду доказів, що свідчать про обставини, які суд повинен врахувати при розгляді справи, суд прийшов до висновку, що наявні підстави для задоволення позову та стягнення з відповідача надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 4649,88 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 77, 81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 277-279, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування надмірно виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (за реквізитами: Управління соціального захисту населення Полтавської РДА, р/рахунок UA 068201720343150004000008349, код ЄДРПОУ: 05385890, МФО: 820172 в Державна казначейська служба України м. Київ) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги на дітей як одинокій матері та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.07.2020 по 31.08.2020 в сумі 4649 (чотири тисячі шістсот сорок дев'ять) грн 88 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн судового збору (за реквізитами: Управління соціального захисту населення Полтавської РДА, р/рахунок UA 54820172034313000800008349, код ЄДРПОУ: 05385890, МФО: 820172 в Державна казначейська служба України м. Київ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ: 05385890, місце знаходження: вул. Короленка, 7, м. Полтава, 36011.

Відповідач - ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 .

Повне судове рішення виготовлено 08 липня 2022 року.

Суддя С. А. Оболєнська