Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/603/22
Провадження № 3/542/242/22
07 липня 2022 року смт Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - Шарової-Айдаєвої О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Коркішко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт Нові Санжари у залі суду протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), і матеріали справи, додані до нього, щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
28 червня 2022 року до Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшов протокол № 1222 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП, щодо ОСОБА_1 .
Внаслідок автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказаний протокол з доданими до нього матеріалами надійшов до провадження судді Шарової-Айдаєвої О.О.
З протоколу про адміністративне правопорушення №1222 від 22 червня 2022 року, складеного відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП, вбачається наступне.
22 червня 2022 року головним державним інспектором Головного управління ДПС у Полтавській області Кулаковим О.Ю. під час проведення фактичної перевірки 22.06.2022 (акт № 2148/16-31-09-01/2609404807) встановлено, що ФОП ОСОБА_1 , в період дії ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом), та сидром та пері, здійснила продаж слабоалкогольних напоїв без наявної відповідної ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, чим вчинила правопорушення, передбачене частиною 21 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
У судове засідання, призначене на 07 липня 2022 року ОСОБА_1 не з'явилась, про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином. (а.с.13). Через канцелярію суду 07 липня 2022 року надала заяву, в якій просила розглядати справу без її участі, при вирішенні питання про наявність в її діях складу адміністративного правопорушення покалалась на розсуд суду (а.с.15).
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до наступних висновків.
Згідно зі статтею 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Відповідно до статті 245 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Частина 1 статті 164 КУпАП передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до частини 21 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до акту про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами № 2148/16-31-09-01/2609404807 від 22.06.2022 , встановлено: факт реалізації алкогольних напоїв без наявної відповідної ліцензії, а саме: ФОП ОСОБА_1 розпорядженням від 22.01.2021 № 13-р видана ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) № 16240312202100011 терміном дії з 01.02.2021 до 01.02.2022, електронно-касовий апарат ФН: 3000502453 Модель РРО: МG-V545Т, заводський (серійний) номер РРО: GS00005621. Розпорядженням від 22.01.2021 № 13-р видана ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями - сидром та перрі (без додання спирту) № 16240309202100003 терміном дії з 01.02.2021 до 01.02.2022, електронно-касовий апарат ФН: 3000502453 Модель РРО: MG-V545T, заводський (серійний) номер РРО: GS00005621.
В той же час платником в період дії ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) та сидром та перрі (без додання спирту), відповідно до інформаційних баз даних ІС «Податковий блок» розділу «Почекова інформація РРО», здійснено продаж слабоалкогольних напоїв, а саме:
-2208906900#СА ОБОЛ БРЕНДІ КОЛА 0,33Л за ціною 24.00 грн., на суму 72.00 грн., чек № 10370006 від 05.01.2022 час 18:39:48;
-2208906900#СА ОБОЛ РОМ КОЛА 0,33Л за ціною 25.00 грн., на суму 25.00 грн., чек № 10630005 від 31.01.2022 час 12:21:04.
З огляду на викладене, суб'єкт господарювання ФОП ОСОБА_1 порушила вимоги процитованої вище частини 21 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», за що передбачена відповідальність на підставі частини 1 статті 164 КУпАП.
Таким чином, суд прийшов до висновку про наявність в діях ФОП ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині третій цієї статті.
Судом встановлено і зазначено в самому протоколі про адміністративне правопорушення № 1222 від 22 червня 2022 року, що правопорушення ФОП ОСОБА_1 були вчинені 05.01.2022 та 31.01.2022. Матеріали протоколу про адміністративне правопорушення, надійшли до суду 28.06.2022.
Тобто, з моменту вчинення правопорушень, минуло більше трьох місяців, з огляду на що строки накладення адміністративного стягнення закінчились як до дати направлення матеріалів до суду, так і на момент розгляду справи в суді.
Відповідно до пункту 7 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
В даному випадку, враховуючи вимоги статей 38, 247 КУпАП, суд приходить до висновку, що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 164 КУпАП має бути закрито, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення, передбачених статтею 38 КУпАП.
На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 38, 164, 247, 276-280, 283-285 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною 1 статті 164 КУпАП - закрити у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Новосанжарський районний суд Полтавської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.О. Шарова-Айдаєва