Справа № 620/6699/21 Суддя (судді) першої інстанції: Ткаченко О.Є.
06 липня 2022 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Грибан І.О.
судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.
за участі:
секретар с/з Піскунова О.Ю.
пр-к позивача Дем'яненко М.В.
пр-к відповідача Кашина С.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Чернігівської митниці на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 січня 2022 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Контакт» до Чернігівської митниці про визнання протиправним та скасування рішень, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма Контакт» звернулося до суду з позовом до Чернігівської митниці, в якому просило суд визнати протиправними та скасувати:
- податкове повідомлення-рішення від 14.05.2021 № 00000101119 про збільшення грошового зобов'язання позивачу зі сплати податку на додану вартість на загальну суму 3505916,70 грн, в тому числі 2337277,80 грн збільшення за податковим зобов'язанням та 1168638,90 грн нарахування за штрафними (фінансовими) санкціями;
- податкове повідомлення-рішення від 14.05.2021 № 00000091119 про збільшення грошового зобов'язання позивачу зі сплати ввізного мита на загальну суму 2059447,48 грн, в тому числі 1616066, 99 грн збільшення за податковим зобов'язанням та 44380,49 грн нарахування за штрафними (фінансовими) санкціями.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 січня 2022 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судом першої інстанції рішенням, відповідачем (надалі - апелянт) подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування всіх обставин справи та невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Зокрема, апелянт вказує на правомірність оскаржуваних позивачем податкових повідомлень-рішень, оскільки за результатами перевірки встановлено порушення позивачем вимог Митного тарифу України, затвердженого Законом України від 19.09.2013 № 584-VII (із змінами та доповненнями), пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, підпункту «г» пункту 5 частини 8 ст. 257 Митного кодексу України щодо класифікації товарів (замість товарної підкатегорії 8525801900 - ставка ввізного мита - 10 %, ПДВ - 20% , застосовано товарну підкатегорію 9018902000 - ставка ввізного мита - 0%, ПДВ - 7% ), що призвело до несплати митних платежів у повному обсязі.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2022 року відкрито апеляційне провадження та ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року призначено апеляційну скаргу до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін та зазначає про безпідставність доводів, викладених в апеляційній скарзі.
Від представника Чернігівської митниці надійшло клопотання про участь у розгляді цієї справи в режимі відеоконференції, яке задоволено ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2022 року.
У судовому засіданні представник апелянта вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні повністю заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив залишити оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.
Переглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги на предмет законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що наказом Північної митниці Держмитслужби від 12.01.2021 № 11 призначено з 28.01.2021 тривалістю 20 робочих днів проведення планової документальної виїзної перевірки дотримання ТОВ «ФІРМА «КОНТАКТ» вимог законодавства України з питань митної справи за період з 01.11.2018 по 31.12.2020.
Наказом Північної митниці Держмитслужби від 22.02.2021 № 56 проведення документальної планової перевірки позивача зупинялося для запиту інформації на 30 робочих днів з 22.02.2021.
Відповідно до наказу Північної митниці Держмитслужби від 26.03.2021 № 91 поновлено термін проведення документальної планової виїзної перевірки позивача на невикористаний строк 3 робочих дні з 06.04.2021.
22.04.2021 за результатами перевірки митницею складений акт №6/7.11-19-12/19422086, згідно якого встановлено порушення вимог:
1) правил 1 та 6 пояснень Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, затверджених Закону України «Про Митний тариф України» від 19.09.2013 № 584-VII (в редакції, яка діяла на момент митного оформлення), підпункту г) пункту 5 частини 8 статті 257 Митного кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита в періоді, що перевірявся, на загальну суму 1616066,99 грн;
2) пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 2337277,80 грн (а.с. 18-40 т.1).
Позивачем 29.04.2021 подано заперечення на акт, за результатами розгляду яких висновки до акта залишені без змін .
На підставі висновків акта перевірки № 6/7.11-19-12/19422086 від 22.04.2021 Північна митниця Держмитслужби винесла податкові повідомлення-рішення:
- від 14.05.2021 № 00000091119 за платежем «ввізне мито» на суму 1 616066,99 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 443 380,49 грн. ;
- від 14.05.2021 № 00000101119 за платежем «податок на додану вартість з ввезених на територію України товарів» на суму 2 337 277,80 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 1 168 638,90 грн.
Позивач, вважаючи податкові повідомлення-рішення протиправними, звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено неправильності визначення позивачем коду УКТЗЕД товарів, а тому прийнято необґрунтовані рішення.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Митного кодексу України(далі- МК) законодавство України з питань митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів. Відносини, пов'язані із справлянням митних платежів, регулюються цим Кодексом, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування.
Приписами частини 1 статті 257 МК України встановлено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Згідно з частиною 8 статті 257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів: 5) відомості про товари: код товару згідно з УКТ ЗЕД; 6) відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати: а) ставки митних платежів; в) суми митних платежів.
Відповідно до частини 1 статті 69 МК України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД (частина 2 статті 69 МК України).
На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них (частина 3 статті 69 МК України).
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари (частина 4 статті 69 МК України).
Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо (частина 5 статті 69 МК України).
Згідно з частиною 6 статті 69 МК України штрафи та інші санкції за несплату митних платежів та за інші порушення, виявлені у зв'язку з неправильною класифікацією товарів, застосовуються митними органами виключно у разі, якщо прийняте митним органом рішення про класифікацію цих товарів у складному випадку було прийнято на підставі поданих заявником недостовірних документів, наданої ним недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання заявником всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначеного рішення, що суттєво вплинуло на характер цього рішення.
Відповідно до частин 7, 8 статті 69 МК України рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.
Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.
Положеннями пункту 3 розділу І Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №650, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.07.2012 за №1085/21397 (далі - Порядок №650), визначено, що контроль правильності класифікації товарів - перевірка правильності опису товару та відповідного йому коду в митній декларації вимогам Основних правил інтерпретації УКТЗЕД під час проведення процедур його митного контролю та митного оформлення.
Згідно з пунктами 1, 2 розділу ІІІ Порядку №650 декларант або уповноважена ним особа класифікує товари згідно з УКТЗЕД при їх декларуванні відповідно до статті 69 Кодексу.
Посадові особи ПМО чи митного поста, ВМП здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів. Обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів при митному оформленні, визначається на основі результатів застосування системи управління ризиками.
Зі змісту наведених норм слідує, що відсутність рішення про визначення коду товару та випущення товару у вільний обіг свідчить про класифікацію його митним органом відповідно до коду, заявленого у митній декларації.
Зазначене вище узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.03.2018 у справі №808/278/13-а (адміністративне провадження №К/9901/3444/18).
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 345 МК України митні органи мають право здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань митної справи щодо правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення.
З матеріалів справи убачається, що під час проведення перевірки правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів задекларованих ТОВ «ФІРМА «КОНТАКТ» за період з 01.11.2018 по 31.12.2020 встановлено, що до Київської митниці (митний пост «Аеропорт Бориспіль») уповноваженим декларантом позивача до оформлення були подані нижченаведені митні декларації та товаросупровідні документи до них для оформлення наступних товарів за кодом УКТ ЗЕД 9018902000:
- графа 31 МД від 18.12.2018 № UA125100/2018/337272: «Вироби медичного призначення. Запасні частини до ендоскопів, призначені виключно для встановлення і використання в ендоскопах Суmо: - арт. 6802.02.52 - комплект ендоскопічної камери 4К 3CMOS OEM до ендоскопу 6802, складається з плати процесора (1 шт.), камерної головки (1 шт.) - 1 компл.; - арт. СА990032 - 4К 4x3G SDI to HDMI 2.0 коверсійний модуль до ендоскопу 6802 - 1 шт. Країна виробництва - NL. Торговельна марка - Суmо. Виробник - Суmо B.V.»;
- графа 31 МД від 07.03.2019 № UA125100/2019/306583: «Вироби медичного призначення. Запасні частини до ендоскопів, призначені виключно для встановлення і використання в ендоскопах Суmо: - арт. 6698.02.52 - комплект ендоскопічної камери до ендоскопу 6698 OEM, складається з модуля процесора BF (1 шт.), камерної головки (1 шт.) - ІКОМПЛ.; - арт.6160.02.51 - комплект ендоскопічної камери 1CMOS FULL HD до ендоскопу 6160 OEM, складається з модуля процесора (1 шт.), камерної головки (1 шт.) - 5 компл.; арт. КТ000004 - USB записуючий пристрій для камер 6160 та 6698 - 1шт; - арт. ОР200002 - коліматор 4-х лінзовий в корпусі - 10шт; - арт. LP200001 - потужний світлодіод - 10 шт; арт. 10-0110-00 - TV - адаптер f = 25.0mm, c-mount, занурюваний для камер 6160 - 2 шт; арт. 10-0060-00 - Zoom - TV-адаптер; f = 15.0mm - f= 25.0mm, c-mount, занурюваний для камер 6160 - 2 шт. Країна виробництва - NL. Торговельна марка - Суmо. Виробник - Суmо B.V.»;
- графа 31 МД від 16.07.2019 № UA125100/2019/321943: «Вироби медичного призначення. Запасні частини до ендовідеоскопічних комплексів, призначені виключно для встановлення і використання з ендоскопами Суmо: - арт. 6698.02.52 - 6698 OEM kit: Комплект з/ч ендовідеоскопічний до ендоскопу 6698 OEM, що включає: модуль процесора BF (1шт.), набір з'єднувальних кабелів і гвинтів (1 наб.), передня панель з кнопками (1шт.), панель з сенсорними кнопками (1шт.), камерна голівка з кабелем (1шт.), записуючий модуль (1шт.) - 5 компл.; - арт. 6160.06.51 - 6160 З-wire OEM kit: Комплект з/ч ендовідеоскопічний до ендоскопу 6160 OEM, що включає: модуль процесора BF (1шт.), передня панель з кнопками (1шт.), камерна голівка з кабелем (1шт.), USB вихід (роз'єм) (1шт.), набір з'єднувальних кабелів і гвинтів (1 наб.), записуючий модуль (1шт.) - З компл. Країна виробництва - NL. Торговельна марка - Суmо. Виробник - Суmо B.V.»;
- графа 31 МД від 09.10.2019 № UA125100/2019/332863: «Вироби медичного призначення. Запасні частини до ендовідеоскопічних комплексів, призначені виключно для встановлення і використання з ендоскопами Суmо: - арт. 6802.02.52 - Комплект 4К 3CMOS OEM, що складається з плати процессора (1 шт.), камерної головки (1 шт.), арт. КТ000018 4К 4x3G SD1-HDMI 2.0 модуль конвертора (1 шт.), арт. КТ000004 USB записуючий пристрій для камер 6698 та 6160 (1 шт.) - 2 компл. Країна виробництва - NL. Торговельна марка - Суmо. Виробник - Суmо B.V.»;
- графа 31 МД від 24.12.2019 № UA100290/2019/343571: «Вироби медичного призначення. Запасні частини до ендовідеоскопічних комплексів, призначені виключно для встановлення і використання з ендоскопами Суmо: - арт. 6698.02.52 - 3chips FULL HD 6698 OEM kit: Комплект з/ч ендовідеоскопічний до ендоскопу 6698 OEM, що включає: модуль процессора BF (1шт.), камерна голівка з кабелем (1шт.), включаючи синю підсвічену кнопку Rafi (4 шт.) та з'єднувальні елементи для підключення в асортименті - 3 компл.; арт. 6160.02.51 - 1 CMOS FULL HD 6160 OEM kit: Комплект з/ч ендовідеоскопічний до ендоскопу 6160 OEM, що включає: модуль процессора (1шт.), камерна голівка з кабелем (1шт.), включаючи синю підсвічену кнопку Rafi (4 шт.), з'єднувальні елементи для підключення в асортименті - 2 компл. Країна виробництва - NL. Торговельна марка - Суmо. Виробник - Суmо B.V.»;
- графа 31 МД від 25.03.2020 № UA100290/2020/309562: «Вироби медичного призначення. Запасні частини до ендовідеоскопічних комплексів, призначені виключно для встановлення і використання з ендоскопами Суmо: -0709045.008- 1156.08 DVI Base OEM Kit, with 3 button head Комплект ендоскопічної відеокамери 1156.08 DVI OEM, з ДСТУ EN ISO 13485:2015 3-х кнопочною камерною голівкою - 2 компл.; - арт.6698.02.52- 3chips FULL HD 6698 OEM kit: Комплект з/ч ендовідеоскопічний до ендоскопу 6698 OEM, що включає: модуль процесора BF (1шт.), камерна голівка з кабелем (1шт.) - 3 компл.; - арт.6160.02.51- 1CMOS FULL HD 6160 OEM kit: Комплект з/ч ендовідеоскопічний до ендоскопу 6160 OEM, що включає: модуль процесора (1шт.), камерна голівка з кабелем (1шт.) - 5 компл; - 6802.02.52- 4К 3CMOS OEM kit consisiting of BF processor board and camera head Комплект 4K 3CMOS OEM, що складається з плати процесора (1шт.) та камерної головки (1шт.) - 2компл. Країна виробництва - NL. Торговельна марка - Суmо. Виробник - Суmо B.V.»;
- графа 31 МД від 30.10.2020 № UA100290/2020/332124: «Вироби медичного призначення. Запасні частини до ендовідеоскопічних комплексів, призначені виключно для встановлення і використання з ендоскопами Суmо: - 709045.008 - 1156.08 DVI Base OEM Kit, with 3 button head Комплект ендоскопічної відеокамери 1156.08 DVI OEM, з ДСТУ EN ISO 13485:2015 3-х кнопочною камерною голівкою - 3 компл.; - арт. 6698.02.52 - 3chips FULL HD 6698 OEM kit: Комплект з/ч ендовідеоскопічний до ендоскопу 6698 OEM, що включає: модуль процесора BF (1шт.), камерна голівка з кабелем (1шт.) - 1 компл., - 6802.02.52 - 4К 3CMOS OEM kit consisiting of BF processor board and camera head Комплект 4K 3CMOS OEM, що складається з плати процесора (1шт.) та камерної головки (1шт.) - 2 компл. Країна виробництва - NL. Торговельна марка - ECONT. Виробник - Contact Co., Ltd.»,
- графа 31 МД від 07.12.2020 № UA100290/2020/338901: «Вироби медичного призначення. Запасні частини до ендовідеоскопічних комплексів, призначені виключно для встановлення і використання з ендоскопами Суmо та мають спеціальні кріпильні отвори й технічні особливості для використання і монтажу виключно в ендовідеоскопічні комплекси: - 0709045.008 - 1156.08 DVI Base OEM Kit, with 3 button head and USB recorder Комплект і ендоскопічної відеокамери 1156.08 DVI OEM, з 3-х кнопочною камерною голівкою та USB- записуючим пристроєм - 5 компл. Країна виробництва - NL. Торговельна марка - ECONT. Виробник - Contact Co., Ltd.»;
- графа 31 МД від 09.01.2019 № UA100250/2019/074502: «Вироби медичного призначення. Запасні частини до ендоскопів, призначені виключно для встановлення і використання в ендоскопах SHENZHEN NEW CONCEPT MED TEC.: - комплект ендоскопічної камери до ендоскопу, що складається з: apT.NCM-P314-5 - модуля процесора обробки зображень ендоскопічної відеокамери Full HD 1080Р, з вихідними портами DVI, HDMI, VGA, CVBS (2шт.); apT.NCM-P314-2 - корпус для головки ендоскопічної камери 1080Р Full HD (2шт.); apT.NCM-P314-7 - набір кабелів до ендоскопічної відеокамери Full HD 1080Р (1шт.) HDMI з'єднувальний кабель, 1 шт. кабель для підключення DVI, 1 шт. з'єднувальний кабель CVBS, 1 шт. кабель з'єднання RGB) (2 наб.) - 2 компл. Всього - 2 компл. Країна виробництва - CN. Торговельна марка - SHENZHEN NEW CONCEPT MED TEC. Виробник - SHENZHEN NEW CONCEPT MED TEC. CO., LTD».
Наразі, колегія суддів зауважує, що товар за даними митними деклараціями та із зазначеним кодом УКТЗЕД було розмитнено та випущено у вільний обіг ще у 2018-2020 роках, що підтверджується листом Київської митниці Держмитслужби України №7.8-3/28.2/8.19/5494 від 30.08.2021 (а.с.61-75 т. 2).
- графа 31 МД від 04.08.2020 № UA100170/2020/026266: «Вироби медичного призначення. Комплекти медичних ендоскопічних відеокамер, являють собою частини до ендоскопів, призначені виключно для встановлення і використання в ендовідеоскопічних комплексах, мають спеціальні розміри та кріпильні тех.характеристики, призначені для монтажу в ендовідеоскопічні комплекси ЕКОНТ: - комплект ендоскопічної камери до ендоскопу, що складається з: apT.NCM-P314-l - 1080Р Full HD Endoscope image capture PCB board Плата захоплення зображення ендоскопічної відеокамери Full HD . 1080P(lnrr.);apT.NCM-P314-2 - 1080P Full HD Endoscope camera head housing. Корпус для головки ендоскопічної камери 1080Р Full HD (1шт.); apT.NCM-P315-9 - 4К Endoscope camera system recording USB Система запису на USB ендоскопічної відеокамери 4К (1шт.) - 5 компл. Всього 5 компл. Країна виробництва - CN. Торговельна марка - ЕКОНТ. Виробник - ТОВ Фірма «Контакт»;
- графа 31 МД від 16.11.2020 № UA100170/2020/040621: «Вироби медичного призначення. Комплекти медичних ендоскопічних відеокамер, являють собою частини до ендоскопів, призначені виключно для встановлення і використання в ендовідеоскопічних комплексах, мають спеціальні розміри та кріпильні тех.характеристики, призначені для монтажу в ендовідеоскопічні комплекси ЕКОНТ: - комплект ендоскопічної камери до ендоскопу, що складається з: арт. NCM-P314-1 - 1080Р Full HD Endoscope image capture PCB ЬоагбПлата захоплення зображення ендоскопічної відеокамери Full HD 1080Р (1шт.); apT.NCM-P314-2 - 1080Р Full HD Endoscope camera head housing. Корпус для головки ендоскопічної камери 1080Р Full HD (1шт.); apT.NCM-P314-3-1080P Full HD Endoscope camera connection wire З'єднувальний кабель ендоскопічної відеокамери Full HD 1080P (1шт.) - 10 компл. Всього 10 компл. Країна виробництва - CN. Торговельна марка - ECONT. Виробник - Contact Co., Ltd.»;
Згідно з пунктом 1 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, які є додатком до Закону України «Про Митний тариф України» від 04.06.2020 № 674-IХ, назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого.
Пунктом 6 зазначених Основних правил встановлено, що для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
Колегія суддів звертає увагу, що з текстового опису та пояснень до товарної позиції « 9018902000», до неї включаються: прилади та апарати оптичні, фотографічні, кінематографічні, контрольні, вимірювальні, прецизійні; медичні або хірургічні; їх частини та приладдя - прилади та пристрої, що використовуються у медицині, хірургії, стоматології або ветеринарії, включаючи сцинтографічну апаратуру та іншу електромедичну апаратуру, а також апаратура для дослідження зору - ендоскопи.
Наразі, пункт 2 Основних правил передбачає правила класифікації товарів в УКТЗЕД: а) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного; б) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи -речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.
З метою забезпечення єдиного тлумачення і застосування УКТ ЗЕД наказом Державної митної служби України від 14.07.2020 № 256 затверджено Пояснення до УКТ ЗЕД «далі - Пояснення), які побудовані на основі Пояснень до шостого видання Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2017 року, консолідованих Пояснень до Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, в яких коди товарів актуалізовані відповідно до Комбінованої номенклатури ЄС 2017 року та змін до Пояснень до Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, які надруковані до 18.06.2020 в Офіційному журналі ЄС.
Згідно Пояснень до товарної позиції « 9018» включається дуже широкий діапазон приладів і пристроїв, які у більшості випадків використовуються лише в професійній практиці наприклад, лікарями, хірургами, стоматологами, ветеринарними хірургами, акушерками) або для встановлення діагнозу, профілактики чи лікування хвороби, або для оперування. Прилади і пристрої для анатомічної роботи чи для розтину трупів, анатомування і також включаються, за певних умов, прилади і пристрої для стоматологічних лабораторій. Прилади цієї товарної позиції можуть бути виготовлені з будь-якого матеріалу (включаючи дорогоцінні метали).
За умови додержання положень Приміток 1 і 2 до цієї групи, частини та приладдя до апаратів або пристроїв цієї товарної позиції також включаються до цієї товарної позиції.
Крім того, щодо текстового опису до товарної позиції « 8525801900», за якою класифіковано імпортований позивачем товар митним органом, то до неї включаються: апаратура передавальна для радіомовлення або телебачення, до складу якої входять або не входять приймальна, звукозаписувальна чи звуковідтворювальна апаратура; телевізійні камери; цифрові камери та записувальні відеокамери - телевізійні камери, цифрові камери та записувальні відеокамери - інші.
Пояснення передбачають що до цієї категорії апаратури відносяться телевізійні камери, котрі фіксують зображення та перетворюють їх в електронний сигнал, який: 1) передається у вигляді відеозображення в певне місце за межами камери для перегляду або віддаленого запису (наприклад, телевізійні камери); або 2) записується на камеру у вигляді покадрового зображення або кінофільмів (тобто цифрові камери та записувальні відеокамери).
Згідно з приміткою 1 (h) до товарної групи 90 УКТ ЗЕД зазначено, що до цієї групи не включаються телевізійні камери, цифрові камери та записуючі відеокамери, які класифікуються у товарній позиції 8525.
Пункт 3 Основних правил передбачає, у разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином: (a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару.
Також, колегія суддів звертає увагу, що судом першої інстанції під час вирішення спору призначено судову товарознавчу експертизу, проведення якої доручено експертам Українського центру судових експертиз.
На вирішення експертам було поставлено запитання:
- яким характеристикам згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньо - економічної діяльності відповідають характеристики товарів, задекларованих у митних деклараціях від 18.12.2018 № UA 125100/2018/337272, від 07.03.2019 № UA 125100/2019/306583, від 16.07.2019 № UA 125100/2019/321943, від 09.10.2019 № UA 125100/2019/332863, від 24.12.2019 № UA 100290/2019/343571, від 25.03.2020 № UA 100290/2020/309562, від 30.10.2020 № UA 100290/2020/332124, від 07.12.2020 № UA 100290/2020/338901, від 09.01.2019 № UA 100250/2019/074502
Згідно висновку експерта від 15.10.2021 №1-15/10 встановлено, що за своїми характеристиками товари, задекларовані у зазначених вище деклараціях належать до товарної підкатегорії: 9018 90 20 00 - ендоскопи, оскільки у поясненнях до вказаної товарної підкатегорії ввезений товар описано достатньо точно та повно, ніж у інших товарних підкатегоріях.
У зв'язку з чим, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 14.05.2021 №00000101119 про збільшення грошового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість на загальну суму 3505916,70 грн. та №00000091119 про збільшення грошового зобов'язання зі сплати ввізного мита на загальну суму 2059447,48 грн.
З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів погоджується в повній мірі та вважає його обґрунтованим. Доводи апеляційної скарги зазначеного висновку суду не спростовують.
Стосовно інших посилань апеляційної скарги, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правомірності висновків суду першої інстанції, який правомірно задовольнив позовні вимоги.
Положеннями ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Чернігівської митниці залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 січня 2022 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.
Головуючий суддя І.О. Грибан
Судді: О.О. Беспалов
А.Б. Парінов
(повний текст постанови складено 07.07.2022р.)