06 липня 2022 року м. Чернівці
справа № 727/10134/21
провадження №22-ц/822/475/22
Чернівецький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Головуючого Височанської Н. К.
суддів: Владичана А.І., Литвинюк І.М.
секретар Скрипка С.В.
за участю: позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради, треті особи: Департамент містобудівного комплексу і земельних відносин Чернівецької міської ради, Департамент урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради, про визнання нечинними пунктів рішень міської ради, скасування державної реєстрації земельної ділянки, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 20 квітня 2022 року, ухвалене під головуванням судді Одовічен Я.В.,
Короткий зміст позовних вимог
У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернівецької міської ради про визнання нечинними пунктів рішень міської ради, скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Позовна заява обґрунтована тим, що 31 травня 2021 року він звернувся до Чернівецького міського голови з клопотанням про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,07 га, безоплатно у власність за рахунок земель запасу міста за адресою: АДРЕСА_1 , між земельними ділянками за кадастровими номерами 7310136300:18:004:1059 та 7310136300:18:004:1114. До клопотання було долучено копію паспорта, РНОКПП, посвідчення учасника бойових дій, а також графічні зображення земельної ділянки.
Однак, пунктом 2 рішення Чернівецької міської ради №425 від 02 вересня 2021 року відмовлено у задоволенні його клопотання у зв'язку з включенням цієї земельної ділянки до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу на аукціоні (частина земельної ділянки сформована з кадастровим номером 7310136300:18:004:0224).
Вказане рішення оскаржується ним у Чернівецькому окружному адміністративному суді.
Вважає, що розташування земельної ділянки (кадастровий номер 7310136300:18:004:0224) суперечить містобудівній документації м.Чернівці, що не узгоджується з інтересами мешканців Чернівецької міської громади, у тому числі і його.
Рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради №668/21 від 09 грудня 2014 року затверджено проект детального плану території житлової забудови, обмеженої вулицями Марморозькою, Хрещатинською та Мукачівською в м.Чернівці, а також визначено його як невід'ємну складову частину містобудівної документації генерального плану м.Чернівці.
Тому Чернівецькою міською радою при прийнятті рішення №55 від 28 січня 2021 року мало б враховуватися рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради №668/21 від 09 грудня 2014 року.
Однак, 14 червня 2021 року відбулася державна реєстрація цієї земельної ділянки та їй присвоєно кадастровий номер 7310136300:18:004:0224, а 17 вересня 2021 року було зареєстровано право комунальної власності на вказану земельну ділянку за територіальною громадою м.Чернівці в особі Чернівецької міської ради.
Проект детального плану території житлової забудови, обмеженої вулицями Марморозькою, Хрещатинською та Мукачівською в м.Чернівці, пройшов громадське обговорення та був затверджений у відповідності до закону, а припущення працівників Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради щодо прийнятності такого розміщення земельної ділянки, не відповідають містобудівній документації м.Чернівці та громадським інтересам.
Зокрема, вищевказана земельна ділянка порушує межі двох землекористувачів та частково знаходиться на проїзній частині.
Вважає, що зважаючи на невідповідність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7310136300:18:004:0224, містобудівній документації м.Чернівці, намір Чернівецької міської ради щодо її продажу на земельних торгах та її державна реєстрація підлягає скасуванню.
У разі отримання ним дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,07 га, безоплатно у власність за рахунок земель запасу міста по АДРЕСА_2 (позаду будинковолодіння АДРЕСА_3 ) між земельними ділянками за кадастровими номерами 7310136300:18:004:1059 та 7310136300:18:004:1114, наявність земельної ділянки буде законною підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації проханої ним земельної ділянки.
Посилаючись на вказані обставини, просив суд:
визнати нечинним п.3.1 рішення Чернівецької міської ради №55 від 28 січня 2021 року;
визнати нечинним п.3 рішення Чернівецької міської ради №404 від 02 вересня 2021 року;
скасувати державну реєстрацію земельної ділянки, кадастровий номер 7310136300:18:004:0224, з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Шевченківського районного суду м.Чернівці від 20 квітня 2022 року у задоволенні позову відмовлено.
Короткий зміст та узагальнені доводи апеляційної скарги та позиції інших учасників
На дане рішення ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Вказує на те, що судом першої інстанції не було встановлено, що предметом позову є захист інтересу позивача на отримання у власність іншої земельної ділянки, яка частково накладається на земельну ділянку з кадастровим номером 7310136300:18:004:0224.
Крім цього, в оскаржуваному рішенні судом першої інстанції не було встановлено чи відповідає розташування земельної ділянки з кадастровим номером 7310136300:18:004:0224 містобудівній документації м.Чернівці.
У відзиві на апеляційну скаргу Чернівецька міська рада просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Позиція апеляційного суду
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Судом встановлено, що пунктом 3 та пунктом 3.1 рішення Чернівецької міської ради №55 від 28 січня 2021 року було внесено зміни до пункту 3 додатку 1 до рішення Чернівецької міської ради №711 від 23 жовтня 2008 року «Про затвердження переліків земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які підлягають продажу та наданню в оренду на аукціоні» щодо включення до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які підлягають продажу на аукціоні земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , орієнтовною площею 0,0600 га, комерційне призначення, а саме: слова та цифри «комерційне призначення», «площею 0,0600га» замінено словами та цифрами «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код 02.01)», «площею, 0,0700 га». Надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність, зазначеної у пункті 3 цього рішення (а.с.26-28).
31 травня 2021 року ОСОБА_1 , з метою реалізації свого права на отримання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, подав до Чернівецької міської ради заяву щодо прийняття рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою земельної ділянки, орієнтовною площею 0,07 га, безоплатно у власність за рахунок земель запасу міста за адресою - АДРЕСА_1 (позаду будинковолодіння АДРЕСА_3 ) між земельними ділянками за кадастровими номерами 7310136300:18:004:1059 та 7310136300:18:004:1114 (а.с.10-12).
До зазначеної заяви були додано графічне зображення земельної ділянки, копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копію посвідчення учасника бойових дій.
Рішенням Чернівецької міської ради №404 від 02 вересня 2021 року, пунктом третім, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка підлягає продажу у власність на земельних торгах за адресою: АДРЕСА_2 , площею 0,0700 га (кадастровий номер 7310136300:18:004:0224), для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (а.с.29-31).
Рішенням Чернівецької міської ради №425 від 02 вересня 2021 року, відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,07 га, безоплатно у власність за рахунок земель запасу міста за адресою - АДРЕСА_3 ) між земельними ділянками за кадастровими номерами 7310136300:18:004:1059 та 7310136300:18:004:1114, у зв'язку з включенням цієї земельної ділянки до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу на аукціоні (частина земельної ділянки сформована з кадастровим номером 7310136300:18:004:0224, згідно рішення міської ради від 28 січня 2021 року №55 (а.с.13).
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна - земельна ділянка кадастровий номер 7310136300:18:004:0224, площею 0,07 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 ), перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Чернівці, в особі Чернівецької міської ради на підставі рішення органу місцевого самоврядування №404 від 02 вересня 2021 року (а.с.16-17).
Мотиви, з яких виходив апеляційний суд та застосовані норми права
Статтею 263 ЦПК України визначено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим, тобто ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно зі ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин, тощо.
Зазначеним нормам рішення суду першої інстанції відповідає в повному обсязі.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач у даному спору не довів порушення права в матеріально-правовому сенсі, оскільки будь-яких прав стосовно спірної земельної ділянки та суміжних земельних ділянок не наділений.
Колегія суддів вважає зазначені висновки суду правильними.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Отже, стаття 15 ЦК України визначає об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається з двох елементів: предмета і підстави позову.
Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, який являє собою одночасно спосіб захисту порушеного права, а підставою позову є факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу.
Позивачем є особа, яка подала позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. При цьому позивач самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві у чому саме полягає порушення його прав та інтересів, а суд перевіряє ці доводи і в залежності від встановленого вирішує питання про наявність чи відсутність підстав для правового захисту. Тобто вирішуючи спір, суд надає об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначає, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Лише у разі встановлення наявності порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу позивача та відповідності обраного останнім способу захисту такому порушенню або оспоренню суд може прийняти рішення про задоволення позову.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 14 лютого 2019 року у справі № 911/792/18.
Звертаючись до суду з позовом про визнання нечинними п.3.1 рішення Чернівецької міської ради №55 від 28 січня 2021 року та п.3 рішення Чернівецької міської ради №404 від 02 вересня 2021 року, ОСОБА_1 обґрунтовував позовні вимоги порушенням його права як особи, яка має право на отримання іншої земельної ділянки, яка частково накладається на земельну ділянку кадастровий номер 7310136300:18:004:0224. Крім цього, розташування земельної ділянки кадастровий номер 7310136300:18:004:0224 не відповідає містобудівній документації м.Чернівці, порушує межі двох землекористувань та частково знаходиться на проїзній частині.
Отже, предметом спору в даній справі є рішення органу місцевого самоврядування щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність та рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка підлягає продажу у власність на земельних торгах за адресою: АДРЕСА_2 , площею 0,0700 га (кадастровий номер 7310136300:18:004:0224), для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Відповідно до статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Статтею 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, зокрема, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України та учасником бойових дій, відповідно має право на безоплатне набуття права власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, у визначеному в ст.121 ЗК України розмірі.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами України визначено у статті 118 ЗК України.
Відповідно до положень частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
У частині сьомій статті 118 ЗК України зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Рішенням Чернівецької міської ради №425 від 02 вересня 2021 року, відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні клопотання у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,07 га, безоплатно у власність за рахунок земель запасу міста за адресою - АДРЕСА_3 ) між земельними ділянками за кадастровими номерами 7310136300:18:004:1059 та 7310136300:18:004:1114, у зв'язку з включенням цієї земельної ділянки до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу на аукціоні (частина земельної ділянки сформована з кадастровим номером 7310136300:18:004:0224, згідно рішення міської ради від 28 січня 2021 року №55 (а.с.13).
Відповідно до частини першої статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною другою134 ЗК України визначено випадки, коли земельні ділянки державної або комунальної власності не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Частиною першою статті 136 ЗК України визначено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Відповідно до частини другої вказаної статті встановлено, що добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі, разом із розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
У відповідності до частини третьої статті 136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Відповідно до частини третьої статті 135 ЗК України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що Чернівецька міська рада як розпорядник земель комунальної власності є організатором земельних торгів та відповідно до вимог чинного законодавства наділена повноваженнями визначати перелік земельних ділянок державної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.
Судом першої інстанції встановлено, що спірна земельна ділянка належить до категорії земель житлової та громадської забудови комунальної власності, тому розгляд питання про надання дозволу чи відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність, включення її до Переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які підлягають продажу та наданню в оренду на аукціоні, віднесено до виключної компетенції Чернівецької міської ради як власника цієї земельної ділянки.
Суд першої інстанції вірно встановив, що позивач не отримував дозволу на розроблення проекту землеустрою відносно спірної земельної ділянки, не укладав договорів з розробником проектної документації, не має нерухомого майна, розташованого на цій земельній ділянці, отже не набув жодних майнових прав ні на спірну земельну ділянку, ні на земельні ділянки суміжні з нею.
При цьому, наявне у ОСОБА_1 право на безоплатну передачу йому земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності не є закріпленим за конкретною земельною ділянкою.
Таким чином, приймаючи рішення щодо включення до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які підлягають продажу на аукціоні земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , орієнтовною площею 0,0600 га, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність, Чернівецька міська рада діяла з дотриманням вимог земельного законодавства та жодних прав чи інтересів ОСОБА_1 не порушила.
З урахуванням того, що інші доводи апеляційної скарги, є ідентичними доводам позовної заяви, яким суд першої інстанції надав належну оцінку, висновки суду першої інстанції є достатньо аргументованими, апеляційний суд доходить висновку про відсутність підстав повторно відповідати на ті самі аргументи заявника, при цьому апеляційний суд враховує, що як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого в Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», §§ 29-30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх (§ 2 рішення у справі «Хірвісаарі проти Фінляндії»).
Суд першої інстанції забезпечив повний та всебічний розгляд справи на основі наданих сторонами доказів, оскаржуване рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Висновки апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги
Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив це рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 20 квітня 2022 року залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 368, 374, 375, 381, 382 ЦПК України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 20 квітня 2022 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
На постанову може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 07 липня 2022 року.
Головуючий Н.К. Височанська
Судді: А.І. Владичан
І.М. Литвинюк