06.07.2022 Єдиний унікальний номер 205/3908/22
Провадження №3/205/2119/22
06.07.2022 рік м. Дніпро
Суддя ленінського районного суду м. Дніпропетровська Бізяєва Н.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Департаменту Патрульної поліції Управління Патрульної Поліції у Дніпропетровській області Відділу адміністративної практики, у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: місто Павлоград Дніпропетровської області, громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , працюючого: фізична особа-підприємець, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
права у судовому засіданні передбачені ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП, особі яка притягається до адміністративної відповідальності роз'яснені,-
06.06.2022 року об 11 год. 25 хв. в м.Дніпро по вул. Набережна - Заводська 40, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом ВАЗ 21099 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху. Дії кваліфіковано за ч.1 ст.130 КУпАП
В судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив, що з правами та обов'язками він ознайомлений, захисник йому не потрібен, він здатен захищати себе сам, свою вину у здійсненні адміністративного правопорушення не визнав, та пояснив, що 06.06.2022 року, його зупинили працівники поліції та запропонували йому проїхати з ними у лікарню для проходження огляду на стан сп'яніння, проте, у зв'язку з тим, що в його машині на той час знаходилась певна сума грошових коштів для придбання палива, він відмовився від проходження вищевказаного огляду. Крім того зазначив, що в той день, коли його зупинили, він їхав до лікаря - окуліста на повторну консультацію, з приводу запалення лівого ока (перший візит до лікаря був приблизно тиждень назад).
Суддя, дослідивши письмові докази у справі, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення,передбаченого ч.1ст.130 КУпАП з наступних підстав.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що передбачено п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Відповідальність за порушення зазначеного пункту ПДР України передбачена ст.130 КУпАП.
Відповідно до ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим,спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а вразі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до положень п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно з п.4 розділу І Інструкції, ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом або лікарем закладу охорони здоров'я (п.6 розділу І Інструкції).
Виходячи зі складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 130 КУпАП, об'єктивна сторона правопорушення полягає, зокрема, в ухиленні осіб від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
З наведених норм слідує висновок, що відмова від проходження огляду на стан сп'яніння є окремою підставою для притягнення до адміністративної відповідальності незалежно від того тверезий водій чи ні, і відмова пройти огляд фактично прирівнюється до визнання своєї провини.
Як зазначено у ст. ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
В судовому засіданні досліджено відеозапис з нагрудних відеореєстраторів інспекторів Управління патрульної поліції в м. Дніпрі, на якому зафіксовані обставини складання відносно ОСОБА_1 06.06.2022 року протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 093463 від 06.06.2022 року. На відеозаписі зафіксовано, автомобіль «ВАЗ 21000», д/н НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 , який було зупинено працівниками поліції та оголошено останньому причину зупинки автомобіля. Після чого, в ході спілкування з водієм ОСОБА_1 , працівниками поліції оголошено ознаки наркотичного сп'яніння, що виявлені у водія, йому запропонували поїхати в супроводі з працівниками поліції в Медичний заклад на проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, однак останній відмовився. На відео видно як водій ОСОБА_1 зазначає, що він не буде їхати з працівниками поліції до Медичного закладу, не бажає залишати машину, а пройде його особисто сам.
Попри невизнання своєї вини, вина ОСОБА_1 у скоєнні зазначеного адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю підтверджується дослідженими письмовими доказами: відомостями з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 093463 від 06.06.2022 року, рапортом інспектора УПП від 06.06.2022 року, вищезазначеним відеозаписом з нагрудних відео реєстраторів інспекторів УПП, переглянутим в судовому засіданні.
Крім того, наданий ОСОБА_1 висновок лікаря від 10.06.2022 року, відповідно до якого ОСОБА_1 пройшов огляд на стан сп'яніння з власної заяви 06.06.2022 року о 12:50 год. та в нього не виявлено стану сп'яніння, не спростовує висновків суду, оскільки огляд ОСОБА_1 у вказаній медичній установі проводився без дотримання порядку, передбаченого ст.266 КУпАП, у зв'язку з чим, результати такого огляду не можуть вважатися дійсними.
Таким чином, наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності об'єктивно і в повній мірі підтверджують факт відмови ОСОБА_1 від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння на вимогу працівників поліції, які виявили у нього ознаки наркотичного сп'яніння, визначені Інструкцією про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що і стало підставою вимоги пройти відповідний огляд, що і є окремим складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Підстав та обставин які виключають провадження у справі та адміністративну відповідальність визначені ст.ст. 17, 38, 247 КУпАП, судом не встановлено.
За встановлених у судовому засіданні обставин, приходжу до висновку, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковано за ч.1 ст.130 КУпАП, як: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та його вину у вчиненні даного правопорушення доведено та підтверджено сукупністю досліджених у судовому засіданні доказів та встановлених обставин на спростування яких належним, достовірних та достатніх доказів у їх сукупності, суду надано не було та судом не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП та накладенню адміністративного стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, суд, відповідно до ст.33, 34, 35 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу винну у правопорушенні та його майновий стан, відношення до скоєного, мету накладення адміністративного стягнення визначену ст.23 КУпАП, вважає необхідним піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню в межах санкції встановленої ч.1 ст.130 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
За правилом ст.283 КУпАП, постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Відповідно до положень ст.40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір визначений законом, який, з урахуванням п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік», становить розмір у 496 гривень 20 копійок та враховуючи висновок суду про накладення стягнення на ОСОБА_1 підлягає стягненню з останнього на користь держави.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 23, 33-35, 40-1, ч.1 ст.130, 245, 246, 252, 276, 279, 280, 283, 284, 289, 291 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Визнати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: місто Павлоград Дніпропетровської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, притягнути до адміністративної відповідальності та призначити стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Штраф стягнути до держбюджету за наступними реквізитами: Одержувач: ГУК у Дн-кій обл./Дн-ка обл./21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA758999980313020149000004001, Код класифікації доходів бюджету: 2108130.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: місто Павлоград Дніпропетровської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) - судовий збір у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок на користь держави (Стягувач: Державна судова адміністрація України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, отримувач коштів - ГУК у Дн-кiй обл/Нов.р/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37988155; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача: UA898999980313111206000004633; код класифікації доходів бюджету: 22030101).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Дніпропетровська особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Н.О. Бізяєва