07 липня 2022 року Справа № 480/1093/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1093/22 за позовом ОСОБА_1 до Чернеччинської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Чернеччинської сільської ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення сьомої сесії восьмого скликання Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області від 16.07.2021 в частині відмови ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, із земель сільськогосподарського призначення на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області (за межами населених пунктів);
- зобов'язати Чернеччинську сільську раду Охтирського району Сумської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, із земель сільськогосподарського призначення на території Чернеччинської сільської ради (за межами населених пунктів) за результатами розгляду клопотання позивача від 25.09.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі № 480/3792/21, відповідачем було повторно розглянуто клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та рішенням сьомої сесії восьмого скликання Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області від 16.07.2021 відмовлено позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області у зв'язку з тим, що бажане місце розташування земельної ділянки визначено позивачем в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5920384000:01:001:5930, загальною площею 14,8192 га, яка обліковується як землі загального користування, громадські пасовища (код згідно КВЦПЗ - 18.00) та за цільовим призначенням не належить до земель, які можуть бути надані для ведення особистого селянського господарства.
Позивачка з таким рішенням відповідача не погоджується, вважає його протиправним, оскільки бажана земельна ділянка не належить до земель населених пунктів, а відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що на момент прийняття оскаржуваного рішення визначене позивачем бажане місце розташування земельної ділянки перебуває у масиві земельної ділянки з кадастровим номером 5920384000:01:001:5930 загальною площею 14,8192 га (код згідно КВЦПЗ 18.00), відведеної для громадських пасовища, що унеможливлювало її передачу у власність (а.с. 23-25).
У відповіді на відзив представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві (а.с. 60-61).
Відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив, згідно яких підтримує свої доводи, викладені у відзиві (а.с. 68-70).
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 25.09.2020 позивачка зверталась до Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, із земель сільськогосподарського призначення на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області (за межами населених пунктів) (а.с. 26).
У зв'язку з тим, що відповідач не прийняв жодного рішення за результатами розгляду такого клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, позивачка зверталась до суду. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 у справі № 480/3792/21 було визнано протиправною бездіяльність Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області щодо не прийняття відповідного рішення за наслідками розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, із земель сільськогосподарського призначення на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області (за межами населених пунктів). Зобов'язано Чернеччинську сільську раду Охтирського району Сумської області на найближчій сесії повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 25.09.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, із земель сільськогосподарського призначення на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області (за межами населених пунктів) та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні (а.с. 7-9).
На виконання цього рішення суду, відповідачем було повторно розглянуто клопотання позивача, та рішенням сьомої сесії восьмого скликання Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області від 16.07.2021, враховуючи рішення двадцять третьої сесії Чернеччинської сільської ради сьомого скликання від 04.06.2020 “Про створення громадських пасовищ на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області”, рішення першої сесії Чернеччинської сільської ради восьмого скликання від 20.11.2020 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Чернеччинській сільській раді із земель запасу комунальної власності для створення громадських пасовищ (код згідно КВЦПЗ - 18.00) на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, кадастровий номер земельної ділянки: 5920384000:01:001:5930”, у зв'язку з тим, що бажане місце розташування земельних ділянок заявниками визначено в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5920384000:01:001:5930, загальною площею 14,8192 га, яка обліковується як землі загального користування, громадські пасовища (код згідно КВЦПЗ - 18.00) та за цільовим призначенням не належить до земель, які можуть бути надані для ведення особистого селянського господарства, Чернеччинська сільська рада, відмовила, зокрема, ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів України, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (а.с. 10-11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Як встановлено ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон України Про місцеве самоврядування в Україні) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 вказаного закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч. 1 ст.59 Закон України Про місцеве самоврядування в Україні).
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-111 (далі - в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Земельний кодекс України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Вказані норми кореспондуються із частиною 1 статті 122 Земельного Кодексу України, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Судом встановлено, що позивач звернулась до Чернеччинської сільської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (а.с. 12, 26).
Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст. 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 6,7 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вбачається з наведених, норм, стаття 118 Земельного кодексу України містить виключний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Відповідач, в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов'язків, зобов'язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з'ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви.
З матеріалів справи судом встановлено, що визначене позивачем бажане місце розташування земельної ділянки перебуває у масиві земельної ділянки з кадастровим номером 5920384000:01:001:5930 загальною площею 14,8192 га, про що також зазначено позивачем у позовній заяві (а.с. 13).
Рішенням сьомої сесії восьмого скликання Чернеччннської сільської ради Охтирського району Сумської області від 16.07.2021 позивачці було відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам законів України, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
При прийнятті цього рішення, відповідачем було враховано рішення двадцять третьої сесії Чернеччинської сільської ради сьомого скликання від 04.06.2020 “Про створення громадських пасовищ на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області”, рішення першої сесії Чернеччинської сільської ради восьмого скликання від 20.11.2020 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Чернеччинській сільській раді із земель запасу комунальної власності для створення громадських пасовищ (код згідно КВЦПЗ - 18.00) на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, кадастровий номер земельної ділянки: 5920384000:01:001:5930”, у зв'язку з тим, що бажане місце розташування земельних ділянок заявниками визначено в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5920384000:01:001:5930, загальною площею 14,8192 га, яка обліковується як землі загального користування, громадські пасовища (код згідно КВЦПЗ - 18.00) та за цільовим призначенням не належить до земель, які можуть бути надані для ведення особистого селянського господарства (а.с. 28).
З матеріалів, наданих відповідачем судом також встановлено, що рішенням двадцять третьої сесії сьомого скликання Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області від 04.06.2020 було створено громадські пасовища із земель запасу комунальної власності на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, затверджено Положення про громадські пасовища на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель комунальної власності для створення громадських пасовищ (КВЦПЗ-18.00) на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області (а.с. 30).
Державним підприємством "Центр Державного земельного кадастру" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Чернеччінській сільській раді із земель запасу комунальної власності для створення громадських пасовищ (код згідно КВЦПЗ - 18.00) на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, кадастровий номер земельної ділянки: 5920384000:01:001:5930 (а.с. 32-56).
У подальшому рішенням першої сесії восьмого скликання Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області від 20.11.2020 було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення громадських пасовищ (код згідно КВЦПЗ - 18.00) на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, кадастровий номер земельної ділянки: 5920384000:01:001:5930 (а.с.31).
Суд зазначає, що відповідно статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки необхідне для формування земельної ділянки.
Такий висновок також узгоджується з положеннями статті 50 Закону України "Про землеустрій", відповідно до якої проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548, визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.
У зазначеному Класифікаторі землі сільськогосподарського призначення поділяються, зокрема на землі, для ведення особистого селянського господарства та на землі для сінокосіння і випасання худоби.
Нормами частини другої статті 22 Земельного кодексу України визначено, що до земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема, сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
Відповідно до статті 34 Земельного кодексу України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
Як встановлено судом, на момент прийняття оскаржуваного рішення, визначене позивачем бажане місце розташування земельної ділянки перебувало у масиві земельної ділянки з кадастровим номером 5920384000:01:001:5930 загальною площею 14,8192 га (код згідно КВЦПЗ 18.00) з цільовим призначенням: землі загального користування для громадського пасовища, що унеможливлювало її передачу у власність.
Водночас судом не встановлено, а сторонами не надано доказів скасування чи то оскарження рішення двадцять третьої сесії сьомого скликання Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області від 04.06.2020 "Про створення громадських пасовищ на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області" та рішення сьомої сесії восьмого скликання Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області від 20.07.2020 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Чернеччинській сільській раді із земель запасу комунальної власності для створення громадських пасовищ (код згідно КВЦПЗ - 18.00) на території Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, кадастровий номер земельної ділянки: 5920384000:01:001:5930.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, при прийнятті спірного рішення діяв правомірно та в межах своїх повноважень, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Чернеччинської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Діска