про залишення позовної заяви без руху
06 липня 2022 року м. Київ № 320/5640/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсії за віком без врахування усього страхового стажу;
- скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про призначення пенсії, з урахуванням страхового стажу з 22.08.1979 року по 01.01.2004 р. та з 01.01.2004 р. по 13.04.2021 року, усього 39 років 9 місяців днів.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Відповідно до пункту другого частини статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Також згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Пунктом 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб'єкта при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Як вбачається із позовної заяви, відповідачем в позовній заяві зазначено «Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області» ідентифікаційний код 13486010; місцезнаходження: Кіровоградська область, м. Олександрія, пл. Соборна, 8, 28000.
Водночас, згідно відомостей листа Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 10.06.2022 № 9350-8100/Ш-15/8-0500/22, який наявний у матеріалах справи, місцезнаходження юридичної особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області значиться пл. Соборна, 3, м.Слов'янськ, 84122.
Відтак, відомості що зазначенні позивачем як місцезнаходження відповідача не відповідають відомостям визначеним листі Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області.
Отже, позивачу слід надати відомості та докази на їх підтвердження щодо місцезнаходження відповідача з урахуванням вказаних зауважень, оскільки за вказаною адресою суд здійснюватиме направлення кореспонденції.
В силу положень пунктів 4 та 5 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Як вбачається з позовної заяви позивач зазначила, що 13.04.2021 вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії, однак рішенням Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 21.04.2021 року «Про відмову в призначенні пенсії» позивачці в призначенні такої пенсії відмовлено у зв'язку з відсутністю на час звернення необхідного страхового стажу 28 років. Позивач зазначила, що вона не погодилась із зазначеним рішенням та оскаржила його до суду. Вказала, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27.09.2021 року (Справа №200/10927/21) визнано протиправним та скасовано рішення Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 21.04.2021 року «Про відмову в призначенні пенсії», прийняте щодо ОСОБА_1 та зобов'язано територіальний орган управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.04.2021 року про призначення пенсії за віком із зарахуванням до її страхового стажу періодів роботи, що відображені в її трудовій книжці.
Позивач також зазначила, що рішенням відповідача № 054450002879 від 23.05.2022 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, при цьому розрахунок пенсії проведено зі врахуванням страхового стажу позивачки - 28 років 1 місяць 5 днів. Відповідно, коефіцієнт стажу для розрахунку пенсії становить 0,28083. Середньомісячна заробітна плата для розрахунку пенсії становить 7676,31 грн. Розмір пенсії за віком становить 2155,74 грн. (7676,31х0,28083). Додатково позивач зазначила, що не погоджується із зазначеним розрахунком, оскільки вважає, що відповідачем при призначенні пенсії не врахований увесь її страховий стаж.
Суд зауважує, що позивач не надала до суду вказаних доказів, зокрема заяву від 13.04.2021 про призначенні пенсії, рішення про відмову у призначенні пенсії від 21.04.2021, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.09.2021 у справі 3 200/10927/21 з відміткою про набрання законної сили та рішення ГУ ПФУ у Донецькій області № 054450002879 від 23.05.2022 про призначення пенсії позивачу, відтак вказані докази позивачу слід надати до суду у вигляді належним чином засвідчених копій.
Так, відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
При цьому, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло.
Як вбачається з позовної заяви, зокрема пункту 2 прохальної частини позову, позивач просить суд скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 пенсії за віком .
Разом з тим, позивач не зазначає дати та номера спірного рішення, що зумовлює абстрактність позовної вимоги, оскільки суду не надається за можливе яке саме рішення є предметом спору. Крім того, позивачу слід надати до суду копію вказаного рішення.
Суд звертає увагу позивача, що правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає постановити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги позивача. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб'єктивного права зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Отже, позивачу слід уточнити позовні вимоги викладені у пункті 2 прохальної частини позовної заяви, зокрема чітко зазначивши номер та дату спірного рішення, яке на думку позивача порушує її права.
Частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI.
Приписами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду заяви немайнового характеру фізичною особою судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено з 1 січня 2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2481 гривень.
Як вбачається з прохальної частини позову, позивачем заявлено у позові три вимоги немайнового характеру, дві з яких є похідними від інших, таким чином, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 992,40 грн. (2481,00 грн. х 0,4).
Проте, позивачем не додано до позовної заяви доказів сплати судового збору за звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказаний недолік може бути усунений позивачем шляхом подання до суду:
- позовну заяву що відповідає вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням відомостей щодо місцезнаходження відповідача з урахуванням викладених судом зауважень та надання відповідних доказів на підтвердження місцезнаходження відповідача та уточненням пункту 2 прохальної частини позову шляхом зазначення дати та номера спірного рішення, яке на думку позивача порушує її права;
- належним чином засвідчену копію оспорюваного позивачем рішення;
- належним чином засвідчені копії доказів по справі на які посилається позивач в обґрунтування позову, зокрема заяву від 13.04.2021 про призначенні пенсії, рішення про відмову у призначенні пенсії від 21.04.2021, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27.09.2021 у справі 3 200/10927/21 з відміткою про набрання законної сили та рішення ГУ ПФУ у Донецькій області № 054450002879 від 23.05.2022 про призначення пенсії позивачу;
- докази сплати судового збору в розмірі 992,40 за звернення до суду з даним позовом .
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя (підпис) Панова Г. В.