Рішення від 06.07.2022 по справі 280/11540/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2022 року Справа № 280/11540/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я. розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізькі акумулятори” (69013, місто Запоріжжя, вулиця Базова, будинок 5, код ЄДРПОУ 43163144)

до Державної податкової служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8 код ЄДРПОУ 43005393)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізькі акумулятори” (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної податкової служби України (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправними дії Державної податкової служби України щодо неприйняття податкової накладної № 10 від 15.04.2021 на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних за датою фактичного подання подану Товариством з обмеженою відповідальністю “Запорізькі акумулятори” податкову накладну № 10 від 15.04.2021.

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що одноособовим рішенням власника TOB «Запорізькі акумулятори» 21 квітня 2021 року звільнено з посади директора підприємства ОСОБА_1 та призначено з 22 квітня 2021 року на посаду директора ОСОБА_2 . За «правилом першої події», у відповідності до вимог н. 187.1 ст. 187, ст. 201 Податкового кодексу України, у зв'язку з реалізацією продукції, TOB «Вортекс-ІВ» була виписана податкова накладна № 10 від 15.04.2021, видаткова накладна № ЗАК00000148 від 15.04.2021. Зазначає, що податкова накладна була складена згідно вимог ст. 187.1 ПКУ під час знаходження на посаді директора ОСОБА_1 та направлена на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. Посилається на те, що після направлення податкової накладної на реєстрацію із накладеним цифровим підписом нового директора ними були отримані квитанції про не прийняття документів із зазначенням причини наступного формулювання: «Документ не прийнято. При необхідності виправте документ і надійшліть його знову. Виявлені помилки/зауваження: документ не може бути прийнятий - Порушено вимоги ст. 6 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг"». Кваліфікований електронний підпис особи 2692301577 ОСОБА_3 , яким засвідчено електронний документ, не є чинним на дату складання податкової накладної...». Вважає, що неможливість провести реєстрацію податкової накладної полягає не в порушенні підприємством норм чинного податкового законодавства, а є наслідком помилкової роботи ЄРПН, який не враховує можливість зміни відповідальних осіб, що проводиться в межах строків реєстрації податкової накладної. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач позов не визнав, у письмовому відзиві від 20.01.2022 вх. № 4430 посилається на те, що при здійснені електронного документообігу з ДПС України та її структурними підрозділами з 22.04.2021 платником TOB «Запорізькі акумулятори» має використовуватись КЕП нового керівника ОСОБА_2 (щодо електронних документів складених після 21.04.2021, автором та підписувачем яких став ОСОБА_2 ). При цьому, вказує, що для прийняття електронних документів складених до 22.04.2021 ( в т.ч. податкових накладних за квітень з датою складання 15.04.2021), до зміни відомостей щодо керівника підприємства, має використовуватися КЕП керівника, який був чинним на дату складання такого документу. Тобто враховуючи, що відповідно до даних ЄДРЮОФОП до 22.04.2021 чинним керівником була ОСОБА_1 , податкові накладні повинні мати КЕП автора та підписанта ОСОБА_1 відповідно до дати їх складання. Посилається на те, що враховуючи заплановані зміни керівника підприємства, платник податку ТОВ «Запорізькі акумулятори» мав право направити на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 10 від 15.04.2021 у період до 22.04.2021 за підписом КЕП ОСОБА_1 . Проте позивач здійснив направлення на реєстрацію вказаних податкових накладних лише 30.04.2021. за підписом нового керівника. Зазначає, що за даними ЄДРЮОФОП Паргамонов С.В. та ОСОБА_4 не були керівником на дату складання податкових накладних, тож відповідно кожен з них не мав права бути автором та підписувачем електронного документу з датою складання до 22.04.2021. Із огляду на таке вважає, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже підстави для задоволення позову відсутні.

Ухвалою суду від 28.12.2022 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/11540/21 без виклику сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив.

TOB «Запорізькі акумулятори» є юридичною особою, створеною за законодавством України 08.08.2019, зареєстровано платником ПДВ - 01.09.2019. Відповідно до відкритих даних з єдиного державного реєстру ЮОФОПГФ основним видом економічної діяльності TOB «Запорізькі акумулятори» с виробництво батарей і акумуляторів (27.20) та подальша реалізація.

Одноособовим рішенням власника TOB «Запорізькі акумулятори» 21 квітня 2021 року звільнено з посади директора підприємства ОСОБА_1 та призначено з 22 квітня 2021 року на посаду директора ОСОБА_2 .

У зв'язку з реалізацією продукції, TOB «Вортекс-ІВ» була виписана податкова накладна № 10 від 15.04.2021, яку направлено через автоматизовану систему до ДПС України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом із тим, за допомогою програми електронного документообігу, 30.04.2021, надійшла Квитанція, згідно якої документ прийнято, реєстрація зупинена. Виявлені помилки: документ не може бути прийнятий - Порушено вимоги ст. 6 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг"». Кваліфікований електронний підпис особи 2692301577 Сергій ПАРГАМОНОВ, яким засвідчено електронний документ, не є чинним на дату складання податкової накладної...».

Не погоджуючись із неприйняттям податкової накладної та з вимогою вчинити певні дії позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику,

- протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок.).

Положеннями пункту 2 Порядку №1246 визначено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг» встановлені основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів, відповідно до ст.14 якого електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб'єктів електронного документообігу.

З наведених в ст. 1 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» визначень вбачається, що суб'єктами електронного документообігу є автор, підписувач, адресат та посередник, які набувають передбачених законом або договором прав і обов'язків у процесі електронного документообігу.

Наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017року №557 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261 Затверджено Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, який визначає загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби- України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису.

Пунктами 1-7 р. ІІ наведеного Порядку передбачено, що автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов'язкових реквізитів та з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису чи печатки, керуючись цим Порядком, а також Договором.

Створення електронного документа завершується накладанням на нього кваліфікованого електронного підпису підписувача (підписувачів) та печатки (за наявності).

У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.

Автоматизована перевірка електронного документа включає:

перевірку правового статусу кваліфікованого електронного підпису чи печатки відповідно до частини другої статті 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги»;

перевірку обов'язковості та послідовності накладання на електронний документ кваліфікованого електронного підпису чи печатки підписувачів у встановленому порядку;

перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту);

перевірку наявності обов'язкових реквізитів;

перевірку права підпису електронного документа підписувачем.

Відповідно до пункту 8 р. ІІ Порядку Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 7 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа.

Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.

Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС України, в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування. Такий порядок перевірки функціонує з 2017 року.

23.04 2021 р. набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 378 від «Про внесення змін до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних». Цією Постановою було викладено в новій редакції порядок накладання підпису на податкові накладні:

«10. До Реєстру приймаються податкова накладна та/або розрахунок коригування, складені в електронній формі з накладенням:

кваліфікованого електронного підпису головного бухгалтера (бухгалтера) або кваліфікованого електронного підпису керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера) та кваліфікованої електронної печатки (у разі наявності) постачальника (продавця), що є юридичною особою;

кваліфікованого електронного підпису постачальника (продавця),«що є фізичною особою - підприємцем.

При цьому розрахунок коригування, що підлягає реєстрації отримувачем (покупцем), приймається до Реєстру, якщо він складений з накладенням постачальником (продавцем) та отримувачем (покупцем) кваліфікованого електронного підпису відповідно до абзаців першого - третього цього пункту.

Для делегування права підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування іншій посадовій особі платник податку повідомляє про таку особу, в тому числі дані кваліфікованого сертифіката відкритого ключа зазначеної особи, орган ДПС за основним місцем обліку (за неосновним місцем обліку - для платників податку, які змінили місцезнаходження та для яких сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду) відповідно до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку».

Таким чином, п. 10 Порядку № 1246 пункти 2-7 Розділу II Порядку № 557 містять чітку умову для використання КЕП уповноваженої особи платника при складанні та реєстрації податкової накладної, а саме: Після складення податкової накладної в електронній формі, на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця), тобто має бути застосований КЕП чинний саме на дату складання електронної податкової накладної як КЕП чинного керівника чи головного бухгалтера - автора такого електронного документу.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» для ідентифікації автора електронного документа використовується електронний підпис, накладанням якого завершується створення такого електронного документа.

Визначення, зміна переліку уповноважених осіб платника податків, які наділяються правом підписання, подання, отримання ними документів та інформації від імені платника податків, а також визначення їхніх повноважень здійснюється керівником платника податків.

Судом встановлено, що 15.04.2021 TOB «Запорізькі акумулятори» складена податкова накладна № 10 у зв'язку з реалізацією продукції на користь TOB «Вортекс-ІВ».

Надалі, одноособовим рішенням власника TOB «Запорізькі акумулятори» 21 квітня 2021 року звільнено з посади директора підприємства ОСОБА_1 та призначено з 22 квітня 2021 року на посаду директора ОСОБА_2 . У зв'язку цим, з 22.04.2021 платником TOB «Запорізькі акумулятори» використовувався КЕП нового керівника ОСОБА_2 , у тому числі і під час направлення на реєстрацію спірної податкової накладної. Водночас, на дату складання податкової накладної № 10 КЕП ОСОБА_2 не був дійсним.

Таким чином, при здійснені електронного документообігу з ДПС України та її структурними підрозділами з 22.04.2021 платником TOB «Запорізькі акумулятори» мав використовуватись КЕП нового керівника ОСОБА_2 (щодо електронних документів складених після 21.04.2021, автором та підписувачем яких став ОСОБА_2 ).

При цьому, для прийняття електронних документів складених до 22.04.2021 ( в т.ч. податкових накладних за квітень з датою складання 15.04.2021), до зміни відомостей щодо керівника підприємства, має використовуватися КЕП керівника, який був чинним на дату складання такого документу. Тобто враховуючи, що відповідно до даних ЄДРЮОФОП до 22.04.2021 чинним керівником була ОСОБА_1 , податкові накладні повинні мати КЕП автора та підписанта ОСОБА_1 відповідно до дати їх складання.

Відтак, суд погоджується з твердженням відповідача про те, що враховуючи заплановані зміни керівника підприємства, платник податку ТОВ «Запорізькі акумулятори» мав право направити на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 10 від 15.04. період до 22.04.2021 за підписом КЕП Сазовнова В.Р., Проте позивач здійснив направлення на реєстрацію вказаних податкових накладних лише 30.04.2021. за підписом нового керівника.

За даними ЄДРЮОФОП Паргамонов С.В. та ОСОБА_4 не були керівником на дату складання податкових накладних, тож відповідно кожен з них не мав права бути автором та підписувачем електронного документу з датою складання до 22.04.2021.

Суд зауважує, що єдиною підставою для відмови у прийнятті податкової накладної засобами електронного зв'язку в електронній формі є недійсність кваліфікованого електронного підпису чи печатки такого платника податків, у тому числі у зв'язку із закінченням строку дії відповідного сертифіката відкритого ключа, за умови що така податкова накладна відповідає всім вимогам електронного документа і надана у форматі, доступному для її технічної обробки.

Таким чином, контролюючий орган діяв у межах вищевказаних норм законодавства та не мав іншого алгоритму дій у даній ситуації. Тому, суд дійшов висновку про правомірність дій контролюючого органу щодо неприйняття податкової накладної № 10 від 15.04.2021 та, відповідно, відмову у задоволенні позову.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 7, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізькі акумулятори” (69013, місто Запоріжжя, вулиця Базова, будинок 5, код ЄДРПОУ 43163144) до Державної податкової служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8 код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 06.07.2022.

Суддя Л.Я. Максименко