06 липня 2022 рокум. Ужгород№ 260/1789/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М. розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), в якому просить суд:
1. Визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до п. б ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 12.01.2022 року.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити ОСОБА_1 з 12.01.2022 року пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до п. б ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 2, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоди роботи з 01.03.1985 р. по 19.04.1985 р. та з 04.08.1987 р. по 04.01.2022 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач - ОСОБА_1 , маючи право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, 02.02.2022 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Проте, ГУ ПФУ в Закарпатській області листом від 17.02.2022 року відмовило позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах, у зв'язку з тим, що пільговий стаж належним чином не підтверджений, а зазначена професія відсутня у Списку №2.
Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, вважає його неправомірним та таким, що не відповідає чинному законодавству і порушує його право на пенсійне забезпечення.
Зазначає, що відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Згідно з п. 20 цього Порядку, якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Вважає, що надав усі необхідні документи для зарахування спірних періодів роботи з 01.03.1985 року по 19.04.1985 року, 04.08.1987 року по 04.01.2022 року повний робочий день, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а саме довідки АТ "Укрзалізниця", пільгового стажу.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від відкрито провадження в адміністративній справі за правилами сролщеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що до пільгового стажу роботи не враховано період з 04.08.1987 р. по 31.07.2009 р., оскільки посада електрогазозварник, зазначена у пільговій довідці № 204 та наказах про результати атестації №129 від 21.09.1999, №133 від 27.04.2005 не відповідає переліку посад, передбаченому Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановами КМУ № 36 від 16.01.2003, а також не надано чітку інформацію про характер виконуваних робіт. Крім того, посада зазначена у пільговій довідці №204 від 04.01.2022 не відповідає записам у трудовій книжці і згідно акту перевірки проведеної у архіві ВСП "Ужгородської дирекції залізничних перевезень" встановлено відсутність наказу про звільнення №222-ОС від 31.07.2009, а також відсутній наказ про результати проведення атестації за 1992р. Тому спеціалістами сервісного центру направлено службову записку до управління контрольно-перевірочної роботи, щодо проведення зустрічної перевірки підстав видачі пільгової довідки № 204 від 04.01.2022 року виданої ВСП "Локомотивне ДЕПО Мукачево" та щодо наявності на зберіганні наказу № 222 - ОС від 31.07.2009 року, а також, щодо інформації проведення первинної атестації.
З огляду на встановлені вище обставини вважає, що Головне управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, законами і підзаконними нормативно-правовими актами.
Ухвалою суду від 28 червня 2022 року судом витребувано від відповідача належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
30 червня 2022 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшли належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
Відповідно до положень ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.262 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи та матеріали пенсійної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 02.02.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, із заявою про призначення пенсії за віком.
За наслідками розгляду заяви позивача, ГУ ПФУ в Закарпатській області прийнято Рішення №071750006743 від 09.02.2022 року про відмову у призначенні пенсії.
Будучи незгідним з винесеними рішеннями, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що полягають у затримці розрахунку при звільненні, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон України №1058-IV).
За приписами статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону №1058-IV).
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсію за віком на пільгових умовах мають особи, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.; б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до п.3 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а необхідність підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами виникає виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній чи наявності неправильних чи неточних записів про періоди роботи.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, із заявою №965 від 02.02.2022 року, про призначення пенсії за віком. Зокрема, позивачем було надано відповідачу довідки, що визначають право на пільги відповідно до ст.60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №204 та №205 від 04.01.2022 року, трудову книжку та інші документи.
Рішенням Головного управління ПФУ в Закарпатській області від 09.02.2022 року за №071750006743, відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, у зв'язку з відсутності необхідного стажу роботи. Відповідачем до пільгового стажу роботи не враховано: період з 04.08.1987 р. по 31.07.2009 р., оскільки порушено вимоги Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці та соціальної політики №383 від 18.11.2005р., а саме: у довідці №204 від 04.01.2022 року невірно зазначено Списки чинні на час роботи позивача та безпідставно вказана позиція Списку, відсутнє посилання на накази про результати проведення атестації. Окрім того, оскільки відсутній наказ про результати проведення атестації за 1992 рік необхідно надати інформацію коли вперше проведена атестація; період з 01.08.2009 р. по 04.01.2022 р., згідно пільгової довідки № 205 від 04.01.2022 року, оскільки порушено вимоги порядку застосування Списку №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці та соціальної політики №383 від 18.11.2005 року, а саме у довідці №205 від 04.01.2022 року відсутнє посилання на накази про результати проведення атестації та безпідставно зазначена позиція Списку.
Попередньо до пільгового стажу роботи враховано період 01.03.1985 року по 19.04.1985 року згідно довідки №204 від 04.01.2022 року, однак порушено вимоги п.9 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці та соціальні політики № 383 від 18.11.2005 p., а саме, у довідці невірно зазначено Списки чинні на час роботи позивача.
Оскільки в наказах про результати проведення атестації №129 від 21.09.1999 р. та №133 від 27.04.2005 року передбачено проведення атестації робочих місць по дільницям, необхідно надати інформацію на якій дільниці працював позивач.
Також відповідач зазначив, що посада електрогазозварник, зазначена у пільгових довідках №204 і №205 від 04.01.2022 року та наказах про результати атестації №129 від 21.09.1999 р., №133 від 27.04.2005 р., №287 від 30.12.2009 р., №525 від 31.12.2014 р., №498 від 02.12.2019 р. не відповідає переліку посад, передбаченому Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, до дає право на пенсію за віком на пільгових умовам затвердженого постановами КМУ №36 від 16.01.2003 p., №461 від 24.06.2016 року.
Відповідно до записів трудової книжки позивача - ОСОБА_1 - у період з 01.03.1985 року по 19.04.1985 року, та з 04.08.1987 року по 31.07.2009 року, та згідно з довідкою акціонерного товариства "Українська залізниця" регіональної філії "Львівська залізниця" виробничого структурного підрозділу "Локомотивне депо Мукачево" №204 від 04.01.2022 р. працював на ДЕПО "Львівської залізниці" відокремлений підрозділ "Локомотивне депо Чоп" за посадою електрогазозварник, що передбачена Списком 2 РХХХІІІ підрозділ загальні професії код КП 7212.1, що затверджений Постановою КМУ № 36 від 16.01.2003 року.
Також, відповідно до записів трудової книжки позивача - ОСОБА_1 - у період з 01.08.2009 року по 04.01.2022 року, та згідно довідки акціонерного товариства "Українська залізниця" регіональної філії "Львівська залізниця" виробничого структурного підрозділу "Локомотивне депо Мукачево" №205 від 04.01.2022 р. працював повний робочий день у відокремленому підрозділі "Локомотивне депо Мукачево" за посадою електрогазозварник, що передбачена Списком 2 РХХХІІІ підрозділ загальні професії код КП 7212.1, що затверджений Постановою КМУ № 36 від 16.01.2003 року.
Рішенням Головного управління ПФУ в Закарпатській області від 09.02.2022 року за №071750006743 вказано, що стаття 114 визначає, що пенсія за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників 2 на пільгових умовах пенсія за віком призначається: 2) працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Вказано, що відповідно до п. 20 Постанови КМУ від 12.08.1993 р. № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Суд, з аналізу довідки акціонерного товариства "Українська залізниця" регіональної філії "Львівська залізниця" виробничого структурного підрозділу "Локомотивне депо Мукачево" №204 від 04.01.2022 р. встановив, що в ній чітко зазначені повністю всі відомості, що вказані як обов'язкові в Постанові КМУ від 12.08.1993 р. № 637.
Також, суд, з аналізу довідки акціонерного товариства "Українська залізниця" регіональної філії "Львівська залізниця" виробничого структурного підрозділу "Локомотивне депо Мукачево" №205 встановив, що в ній чітко зазначені повністю всі відомості, що вказані як обов'язкові в Постанові КМУ від 12.08.1993 р. № 637.
Згідно із пунктом 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. В довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відтак, відповідач дійшов до помилкового висновку про те, що дані, що є обов'язкові, в Постанові КМУ від 12.08.1993 р. № 637 не вказані. Тому рішення Головного управління ПФУ в Закарпатській області від 09.02.2022 року за №07170006743 є протиправним та такими, що підлягає скасуванню.
Виконувані позивачем роботи на посаді "газозварювальника", "єлектрогазозварювальника" дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки передбачені:
- розділом XXXII, "Общие профессии" "Списка №2 производств, цехов, профессий и должностей с тяжелыми условиями труда, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных раз мерах", затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. №1173;
- розділом XXXIII "Загальні професії" "Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 р. 162;
- розділом XXXIII "ЗАГАЛЬНІ ПРОФЕСІЇ (У ВСІХ ГАЛУЗЯХ ГОСПОДАРСТВА)" "СПИСОК №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. №36;
- розділом XXXIII "ЗАГАЛЬНІ ПРОФЕСІЇ (У ВСІХ ГАЛУЗЯХ ГОСПОДАРСТВА)" "СПИСОК №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461.
Факт виконання позивачем повний робочий день робіт, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах в період з 01.03.1985 р. по 19.04.1985 р., 04.08.1987 р. по 04.01.2022 р. підтверджуються довідками АТ "Укрзалізниця" від 04.01.2022 р. № 204 та № 205, які містяться в матеріалах справи.
Згідно п. 3, 4, 8 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, які були чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Зазначена постанова набула чинності з 21 серпня 1992 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 р., відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації. Якщо ж атестація з 21.08.1992 р. не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997 р., право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 р. включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 р., право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось. При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються "Список №1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах" і "Список №2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах", затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 №1173.
Отже, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року.
Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 р., основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними документами.
З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 (далі - Списки), наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18 листопада 2005 р., № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 1 грудня 2005 року за № 1451/11731, затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Щодо визначення пільгового стажу, який дає право на пенсію на пільгових умовах, то необхідно зазначити, що до такого стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 p., тобто з моменту набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. № 442, якою затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі - Порядок).
Згідно з цим Порядком атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Атестація робочих місць передбачає, зокрема, обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці, визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах та складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників.
Для підтвердження стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637.
В такій довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка,
Таким чином, за записами трудової книжки визначається не тільки загальний стаж роботи, але і встановлюються відомості, які дають право на пенсію на пільгових умовах. В переважній більшості випадків для призначення пенсій на пільгових умовах потрібні дані про характер виконуваної роботи, наприклад, про зайнятість на гарячих ділянках робіт, про роботу з відповідними шкідливими речовинами, про виконання робіт визначеним способом і у відповідному місці та інші важливі дані.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Записи в трудовій книжці позивача зроблені належним чином і інформація в ній в цілому узгоджується з інформацією, що міститься в інших документах, наданих для призначення пенсії.
Відмова відповідача в призначенні пенсії в зв'язку з неможливістю, на переконання відповідача, підтвердити пільговий стаж позивача за Списком № 2, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах є надмірним формалізмом та не переслідує легітимну мету в демократичному суспільстві.
Аналогічні правові позиції щодо наявності трудового стажу, який підтверджується трудовою книжкою наявні в Постановах ВС КАС від 06.03.2019 року у справі №242/3019/17, від 21.03.2019 року у справі №227/4564/16-а, від 14.04.2018 у справі №164/1993/14-а, від 28.08.2018 року у справі№ 175/4336/16-а та від 25.09.2018 року у справі №242/65/17.
Інший підхід до вирішення даного спору призведе до надмірно формального підходу у встановленні права позивача на пенсію та є недопустимим виходячи з наступного.
В подібних справах суди виходять з правової позиції, що право пенсіонера на встановлені законом гарантії не може бути поставлено в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки. Підставою призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у призначення пенсії (постанова ВС від 07.02.2018 р. в справі № 275/615/17, від 24.05.2018 р. в справі № 490/12392/16-а).
Більше того, в постанові ВП ВС від 19.02.2020 р. в справі № 520/15025/16-а зроблено наступний правовий висновок "особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до пункту б статті 13 Закону № 1788-ХІІ.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Відтак, загальний страховий стаж позивача становить 37 років 2 місяці та 13 днів, з яких періоди роботи з 01.03.1985 р. по 19.04.1985 р., 04.08.1987 р. по 04.01.2022 р. (в загальному 34 роки 6 місяців та 18 днів) відносяться до пільгового стажу за Списком № 2, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Таким чином, оскільки на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії, ОСОБА_1 виповнилося 55 років та має не менше ніж 12 років 6 місяців пільгового стажу за Списком №2, такий набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи приписи пункту 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суд зазначає, що оскільки, позивач із заявою про призначення пенсії за віком до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області звернувся 02.02.2022 року, пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має бути призначена з 02.01.2022, тобто з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку для призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак відповідач відзив на позов не подав.
Виходячи із наданих пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування рішення №071750006743 від 09.02.2022 року та зобов'язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №2 період роботи з 01.03.1985 р. по 19.04.1985 р. та з 04.08.1987 р. по 04.01.2022 р. у АТ "Українська залізниця", а також зобов'язання призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням даного.
Суд вважає за необхідне зазначити, що у межах спірних правовідносин адміністративним судом не здійснюється призначення пенсії, а перевіряється виключно законність рішення органу пенсійного фонду про відмову в призначенні пенсії, за наслідками чого суд може визнати протиправними такі рішення, дії чи бездіяльність, а як наслідок - зобов'язати вчинити певні дії.
Слід звернути увагу, що функції органів Пенсійного фонду щодо обчислення страхового стажу особи та призначення пенсії за віком відносяться до виключної компетенції відповідача.
Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Доцільно відзначити, що здійснення дискреційних повноважень може в деяких випадках передбачати вибір між здійсненням певних дій і нездійсненням дії.
Акт, прийнятий у ході здійснення дискреційних повноважень, підлягає контролю відносно його законності з боку суду або іншого незалежного органу. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Отже, суд не може перебирати на себе функції, які відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду, зокрема-функції щодо призначення пенсії.
Аналогічного правового висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові № 560/3624/20 від 18 лютого 2021 року.
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відтак, враховуючи, що тим обставинам, які були встановлені судом належна оцінка відповідачем як органом, до виключних повноважень якого належить призначення пенсії заявнику, не надавалася, тому суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення пенсії за віком, з урахування правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог. Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 по справі №620/1116/20.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн., сплачений квитанцією від 15.05.2022 року №Р24А2257224354С0811.
Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області №071750006743 від 09.02.2022 року про відмову у призначенні пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 01 березня 1985 року по 19 квітня 1985 року та період роботи з 04 серпня 1987 року по 04 січня 2022 року до пільгового стажу за Списком №2, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, за результатами розгляду якої було прийнято оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 992,40 (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЯ. М. Калинич