Рішення від 23.06.2022 по справі 260/1931/20

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2022 року м. Ужгород№ 260/1931/20

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Калинич Я.М.

при секретарі судового засідання - Ковач Є.М.

за участю:

представник позивача: Коршинський І.Я.,

представник відповідача: Кривка М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг до акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Закарпатгаз» про стягнення штрафу та пені, -

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач, НКРЕКП) звернулась із адміністративним позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» (далі - відповідач, АТ «Закарпатгаз»), в якому просить суд стягнути з акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» 5100000 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201, щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме положень статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині обов'язку суб'єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом, згідно із постановами НКРЕКП від 20 грудня 2019 року №2981, №2982, №2983 на AT «Закарпатгаз» було накладено штраф у розмірі по 850000,00 (вісімсот п'ятдесят тисяч гривень 00 копійок) відповідно до кожної.

Вказані постанови відповідач отримав 24 січня 2020 року та враховуючи вимоги статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» мав сплатити штраф до 23 лютого 2020 року включно, однак зазначені суми останнім сплачені не були.

Окрім того, оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» строк, по кожній із зазначених постанов відповідачу була нарахована пеня, що станом на 20 травня 2020 року складає 1109750,00 грн.

В той же час, враховуючи норму статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора, відтак загальна сума позовних вимог становить: 850000,00 грн. + 850000,00 грн. + 850000,00 грн. + 850000,00 грн. + 850000,00 грн. + 850000,00 грн. = 5100000,00 грн. (п'ять мільйонів сто тисяч гривень 00 копійок).

З наведених підстав позивач просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 червня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовні вимоги не визнав, мотивуючи тим, що в порушення статті 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» станом на 13.12.2019 року (як на момент проведення перевірки), так і на 20.12.2019 року (на час винесення постанов), НКРЕКП не затвердила та не оприлюднила у встановленому законом порядку уніфіковану форму акту, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику та за таких обставин AT «Закарпатгаз» законно відмовило представникам НКРЕКП у проведенні позапланової виїзної перевірки ліцензованої діяльності провадження AT «Закарпатгаз» господарської діяльності з розподілу природного газу.

Також, відповідач у відзиві на позовну заяву вказав на те, що Законом України «Про ринок природного газу» не передбачено штрафу за таке порушення на ринку природного газу як недопуск службових осіб, у тому числі НКРЕКП, до проведення перевірки/невиконання законних постанов, розпоряджень, наказів, рішень та приписів суб'єктів владних повноважень на ринку природного газу, а також створення перешкод для виконання службових обов'язків посадовими особами таких суб'єктів, а порушення встановленої ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» вимоги щодо допуску посадових осіб Регулятора до проведення перевірки не є порушенням Ліцензійних умов.

З урахуванням зазначеного вважає, що підстави для сплати AT «Закарпатгаз» штрафу в розмірі 5100000 грн. на даний час відсутні, вимоги про стягнення з товариства фінансових санкцій є безпідставні, з огляду на що просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

На адресу суду від відповідача надійшла відповідь на відзив, якій представник позивача наголошує, що при здійсненні заходів державного контролю НКРЕКП застосовує виключно форму акту перевірки, яка є додатком до Порядку № 428 «Про затвердження контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов», затвердженого постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року №428, яка є уніфікованою Формою та яка відповідає Методиці №342.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 липня 2020 року провадження у даній справі було зупинено до набрання законної сили судовими рішеннями Закарпатського окружного адміністративного суду у справах № 260/389/20, № 260/390/20, № 260/391/20 за позовами Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанов від 20 грудня 2019 року № 2981, № 2982, № 2983 відповідно.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2021 року провадження у даній справі поновлено.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2021 року відмовлено у задоволені клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» про стягнення заборгованості до вирішення Верховним Судом справ № 260/389/20, № 260/390/20, № 260/391/20.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2021 року закрито підготовче провадження у даній справі та вирішено розглядати дану справу по суті.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, проти задоволення таких заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи, матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 20 грудня 2019 року було прийнято постанови № 2981, № 2982, № 2983 «Про накладення штрафу на AT «Закарпатгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу».

Відповідно до кожної із даних постанов на AT «Закарпатгаз»» накладено штраф у розмірі по 850000,00 грн. за порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201 (далі - Ліцензійні умови), щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, саме положень статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині обов'язку суб'єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Вказані постанови були направлені на юридичну адресу AT «Закарпатгаз» та отримані представником відповідача 24 січня 2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

У зв'язку із несплатою AT «Закарпатгаз» штрафу, визначеного вказаними постановами у добровільному порядку, НКРЕКП звернулася із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП) визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України про НКРЕКП регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю (частина перша статті 19 Закону про НКРЕКП).

Відповідно до положень частини п'ятої статті 19 Закону про НКРЕКП за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.

У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.

Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Статтею 22 Закону про НКРЕКП передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 12 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Предметом спору, що розглядається, є стягнення із АТ «Закарпатгаз» штрафів та пені у загальній сумі 5100000 грн. Таке стягнення зумовлене прийняттям Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постанов від 20 грудня 2019 року №2981, №2982, №2983 «Про накладення штрафу на АТ «Закарпатгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу».

Вказані постанови були предметом розгляду судових справ №260/389/20, №260/390/20, №260/391/20 за позовами АТ «Закарпатгаз» до НКРЕКП про визнання протиправними та скасування постанов від 20 грудня 2019 року №2981, №2982, №2983 відповідно.

Суд зазначає, що 07 грудня 2020 року Закарпатський окружний адміністративний суд постановив рішення по справі №260/389/20, яким позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Державна регуляторна служба України про визнання протиправною та скасування постанови задовольнив частково.

Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 20.12.2019 року №2983 про накладення штрафу на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Рішення суду від 07.12.2020 року набрало законної сили 25.03.2021 року за наслідками перегляду в суді апеляційної інстанції.

31 травня 2021 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі за № 260/390/20 адміністративний позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Державна регуляторна служба України про визнання протиправною та скасування постанови задоволено частково.

Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 20.12.2019 року №2982 про накладення штрафу на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Рішення суду від 31.05.2021 року набрало законної сили 28.10.2021 року за наслідками перегляду в суді апеляційної інстанції.

03 червня 2021 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі за № 260/391/20 позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Закарпатгаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, де третя особа без самостійних вимог на стороні позивача - Державна регуляторна служба України про визнання протиправною та скасування постанови задоволено.

Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 20.12.2019 року №2981 про накладення штрафу на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Рішення суду від 03.06.2021 року набрало законної сили 02.11.2021 року за наслідками перегляду в суді апеляційної інстанції.

Таким чином, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справах №260/389/20, № 260/390/20, № 260/391/20 за позовами АТ «Закарпатгаз» до НКРЕКП про визнання протиправними та скасування постанов від 20 грудня 2019 року №2981, №2982, №2983 набрали законної сили.

Оскільки судовими рішеннями, які набрали законної сили, визнано протиправними та скасовано постанови НКРЕКП від 20 грудня 2019 року №2981, №2982, №2983 «Про накладення штрафу на АТ «Закарпатгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу», на підставі яких позивач просить стягнути із АТ «Закарпатгаз» штрафи та пеню у загальній сумі 5100000 грн., суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Стосовно доводів позивача про неможливість розгляду даної справи до вирішення Верховним Судом справ № 260/389/20, № 260/390/20, № 260/391/20, оскільки ухвалою Верховного Суду від 22 грудня 2021 року відкрито касаційне провадження у справі № 260/390/20 та від 22 грудня 2021 у справі № 260/391/20 суд повторно наголошує, що рішення суду у вищевказаних справах, якими встановлено протиправність постанов від 20 грудня 2019 року № 2981, № 2982, № 2983 набрали законної сили.

Крім того, ухвалою Верховного суду від 11 травня 2021 року, відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2021 у справі № 260/389/20 за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - Державна регуляторна служба України, про визнання протиправною та скасування постанови, що вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень: https://reyestr.court.gov.ua/Review/96798830 та підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно частини 2 статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

З урахуванням зазначеного, оскільки рішеннями суду у справах № 260/389/20, № 260/390/20, № 260/391/20, які набрали законної сили, встановлено обставини протиправності постанов від 20 грудня 2019 року № 2981, № 2982, № 2983, вказані преюдиційні обставини не доказується при розгляді цієї справи.

При цьому, суд звертає увагу на те, що розгляд справи судом касаційної інстанції, у якій прийнято судове рішення, що набрало законної сили, не є підставою для зупинення провадження у даній справі.

Одночасно суд уважає за потрібне зазначити, що у разі скасування судових рішень у вказаних справах у касаційному порядку, зазначене може бути підставою для перегляду судового рішення про стягнення штрафів та пені за нововиявленими обставинами відповідно до пункту 3 частини другої статті 361 КАС України.

Такого ж правого висновку дійшов й Касаційний адміністративний суд Верховного суду у Постанові від 04 травня 2022 року по справі № 140/6921/20.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України: при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг до акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Закарпатгаз» про стягнення штрафу та пені - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У зв'язку з перебуванням головуючої судді Калинич Я.М. у відрядженні з 04 липня 2022 року по 05 липня 2022 року, повний текст рішення виготовлено та підписано 06 липня 2022 року.

СуддяЯ. М. Калинич