Рішення від 06.07.2022 по справі 686/13591/22

Справа № 686/13591/22

Провадження № 2-а/686/262/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2022 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Продана Б.Г., за участю секретаря судового засідання - Боднар А.П., представника позивача Фортельної Ю.Ю., відповідача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні

в м. Хмельницькому справу №686/13591/22 за адміністративним позовом Управління ДМС України в Хмельницькій області до ОСОБА_1

про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні та примусового видворення за межі України громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2022 року Управління ДМС України в Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні та примусового видворення за межі України громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 .

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач є громадянином Республіки Білорусь, який в порушення вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», незаконно перебуває на території України.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала та просить позов задовольнити, зазначила, що відповідач в'їхав 01.09.2017 року на територію України поза пунктом пропуску. 21.08.2018 року його було виявлено на території міста Хмельницький та було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 203-1 КУпАП та прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни у термін до 25.08.2018 року, однак дане зобов'язання ОСОБА_1 не виконав.

В судовому засіданні відповідач пояснив суду, що дійсно перебуває на території України без належних документів, позов визнає.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити.

Згідно з частиною 3 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до частини 1 стаття 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Згідно до п. 14 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Абзацом 1 статті 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» зазначено, що в'їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.

Частиною 1 статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення.

У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України.

Враховуючи викладене, 21.08.2018 Хмельницьким відділом УДМС у Хмельницькій області, на підставі статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» прийнято Рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, яким зобов'язано відповідача в строк до 25.08.2018 року залишити територію України.

Станом на 06.07.2022 року зазначене зобов'язання відповідачем не виконано, він надалі нелегально перебуває на території України.

Частиною 4 статті 30 зазначеного Закону встановлено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Відповідно до статті 16 КУпАП іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України. Тобто, до іноземців та осіб без громадянства застосовуються види адміністративних стягнень, визначені статтею 24 КУпАП.

Відповідно до частини 3 статті 24 КУпАП законами України може бути передбачено адміністративне видворення за межі України іноземців і осіб без громадянства за вчинення адміністративних правопорушень, які грубо порушують правопорядок.

Відповідно до частини 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» «Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений сірок без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обгрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави».

Відповідно до частини 1 статті 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Виходячи з вимог частини 1 статті 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;

2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;

4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Невиконання відповідачем рішення про примусове повернення та ухилення від виїзду за межі території України, а також відсутність достатнього фінансового забезпечення та законного джерела одержання доходів на території України, - дає достатні підстави вважати, що він ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення, що підтверджується грубим порушенням відповідачем міграційного законодавства України.

Більше того, щодо ОСОБА_1 вже приймались рішення про примусове видворення від 16.03.2010 року та 24.01.2011 року, він довгий час проживав на території України незаконно та не вживав жодних заходів для легалізації свого становища.

Згідно пункту 3 частини 2 статті 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення.

Враховуючи, що відповідач може ухилятися від виїзду з території України в добровільному порядку, про що свідчить порушення чинного законодавства України, відсутність в нього документів на право перебування в Україні, а також відсутність у нього законних підстав перебування та проживання на території України, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2,6,77, 242-246, 288-289, 371 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області - задовольнити.

Затримати з метою забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Примусово видворити громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.

Рішення звернути до негайного виконання.

Виконання рішення покласти на УДМС України в Хмельницькій області.

Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів із дня його проголошення.

Повний текст рішення виготовлено 07.07.2022 року.

Суддя