Справа № 680/389/22
№3/680/249/22
"07" липня 2022 р. смт Нова Ушиця
Суддя Новоушицького районного суду Хмельницької області Яцина О.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Новоушицького сектору поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого у ФОП ОСОБА_2 , жителя АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий 08 грудня 1998 року виданий Новоушицьким РВ УМВС України в Хмельницькій області, до адміністративної відповідальності протягом року не притягався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
06 червня 2022 року о12 годині 30 хвилин встановлено, що ОСОБА_1 в АДРЕСА_2 порушує порядок здійснення операцій з металобрухтом, оскільки під час приймання побутового металобрухту від фізичних осіб не оформляє акт приймання, окрім того оплата купленого у фізичних осіб металобрухту за готівку не здійснюється через каси суб'єкта господарювання, що здійснює заготівлю або операції з металобрухтом, чим порушив вимоги ч.10 ст.4, ч.3 ст.6 Закону України «Металобрухт».
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому заперечив, пояснив, що він не є суб'єктом даного правопорушення, а лише приймає брухт по цивільно-правовій угоді, а акт приймання брухту виписує і передає ОСОБА_2 .
Захисник Бацюк О.М. в судовому засіданні просила закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення та пояснила, що ОСОБА_1 є найманим працівником по цивільно-правовій угоді з СПД ФОП ОСОБА_2 , яка здійснює підприємницьку діяльність по КВЕД 46.77 оптова торгівля відходами та брухтом. Даний вид діяльності передбачає придбання металолому як матеріалу, такий може бути реалізовано. Однак, придбання металолому здійснюється не з метою його переробки і подальшої реалізації після переробки як вторинної сировини для металургійних підприємств, як це повинні робити суб'єкти господарювання, що здійснюють операції з металоломом. У зв'язку із чим, ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.164-10 КУпАП.
Суддя, заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи прийшов до наступного висновку.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як зазначено в ст.252 КУПАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 1 статті 164-10 КУпАП у вчиненні якої ОСОБА_1 висунуто обвинувачення, встановлено відповідальність за приймання металобрухту посадовою особою суб'єкта господарювання або громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту, без складання акта приймання, визначеного Законом України «Про металобрухт».
Відповідно до положень ст.1 Закону України «Про металобрухт»:
- металобрухт - це непридатні для прямого використання вироби або частини виробів, які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу і містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави, а також вироби з металу, що мають непоправний брак, залишки чорних і кольорових металів і їх сплавів;
- заготівля металобрухту - діяльність, пов'язана з купівлею, зберіганням та реалізацією металобрухту суб'єктами господарювання.
Частинами 1, 3 ст.4 Закону України «Про металобрухт» передбачено, що заготівлю металобрухту здійснюють суб'єкти господарювання.
Діяльність, пов'язана із заготівлею, переробкою брухту чорних та кольорових металів і його металургійною переробкою, провадиться в порядку, встановленому законодавством.
Таким чином, суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-10 КУпАП може бути лише посадова особа суб'єкта господарювання або громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Згідно із цивільно-правової угоди від 15 січня 2022 року, укладеної між ОСОБА_1 (Виконавець) та СПД ФОП ОСОБА_2 (Замовник), Виконавець надає послуги (виконує роботи) по закупівлі товару для СПД ФОП ОСОБА_2 (на території, будівлі, або споруді, які надані СПД ФОП ОСОБА_2 ) на підставі договорів оренди або якими вона користується на підставі інших договорів та угод. Замовник надає кошти для закупівлі товару, вагу та дозвільні документи.
У описі коду 46.77 Класифікація видів економічної діяльності вказано, що такий включає оптову торгівлю металевими та неметалевими відходами та брухтом, матеріалами для вторинного перероблення, у т.ч. їх збирання, сортування, сепарацію, демонтаж (розбирання) відпрацьованих виробів, таких як автомобілі, з метою одержування їх деталей, що можуть бути використані повторно, фасування та перефасування, зберігання, доставку, але без операцій з їх трансформації (перероблення). Крім того, відходи, що їх купують і продають, мають залишкову вартість.
Таким чином, СПД ФОП ОСОБА_2 здійснює підприємницьку діяльність згідно коду КВЕД 46.77, не є спеціалізованим підприємством або пунктом прийому та не здійснює заготівлю, переробку та металургійну переробку металобрухту в розумінні Закону України «Про металобрухт». Також ОСОБА_1 , з яким укладена цивільно-правова угода, не може нести відповідальність за ч.1 ст. 164-10 КУпАП, оскільки не є посадовою особою суб'єкта господарювання, що здійснює операції з металобрухтом.
В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 являється посадовою особою суб'єкта господарювання, що здійснює операції з металобрухтом.
Також в матеріалах справи, які надійшли до суду, відсутні будь-які докази, які б вказували, що ОСОБА_1 зареєстрований як громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту.
Отже, ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.164-10 КУпАП, тому купівля ним металобрухту не утворює складу цього адміністративного правопорушення.
Водночас, відсутність складу цього правопорушення не виключає можливість притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності за іншими статтями КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ст.62 Конституції України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.164-10 КУпАП.
Керуючись п.1 ч.1 ст.ст.247,283,284 КУпАП,
постановив:
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.164-10 КУпАП, на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Апеляційного суду Хмельницької області.
Повний текст постанови оголошено 07 липня 2022 року о 16 год 00 хв.
Суддя О. І. Яцина