Справа № 461/3334/22
Провадження № 1-кс/461/2628/22
про застосування запобіжного заходу
07.07.2022 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП у Львівській області ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
Старший слідчий відділу розслідування злочинів вчинених у сфері службової та господарської діяльності СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_4 звернулася до суду з клопотанням у кримінальному провадженні № 42022140000000178 від 30.06.2022, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.332 КК України, погодженим із прокурором Львівської обласної прокуратури ОСОБА_8 , про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у Державній установі «Львівська установа виконання покарань № 19» строком на 60 діб, із можливістю внесення застави у розмірі 60 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 198 480 гривень.
В обґрунтування поданого клопотання покликається на те, що 06.07.2022 ОСОБА_5 повідомлено про підозру в сприянні організації незаконного переправлення особи через державний кордон України у сприянні їх вчиненню порадами, вказівками з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, яке відповідно до ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжкого злочину. З урахуванням ризиків, передбачених ч.1 ст. 177 КПК України, та особи підозрюваного, обставин вчинення та суспільної небезпеки кримінального правопорушення, у скоєнні якого підозрюється ОСОБА_5 , сторона обвинувачення приходить до висновку про необхідність застосування відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки більш м'які запобіжні заходи запобігти вищевказаним ризикам та забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного не в силі.
Прокурор та слідчий у судовому засіданні подане клопотання підтримали, просили таке задовольнити.
Підозрюваний та захисник у судовому засіданні заперечили щодо клопотання, просили обрати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Вважають, що органом досудового розслідування не доведено існування ризиків, передбачених ст.177 КПК України.
Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим управлінням ГУНП у Львівській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022140000000178 від 30.06.2022, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , діючи умисно з корисливих мотивів, маючи умисел на сприяння незаконного переправлення осіб через державний кордон України, надав поради та вказівки щодо незаконного переправлення осіб через державний кордон України, шляхом безпідставного внесення анкетних даних цих осіб до системи «Шлях», за що отримав грошові кошти в розмірі 1000 доларів США, в якості завдатку, що мало місце за наступних обставин.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (надалі- Указ Президента), у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан в Україні.
Статтею 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Пунктом 3 Указу Президента України визначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Відповідно до рішення Прикордонної служби України №23-61122/0/6/-22 від 24.02.2022, прийнятого у відповідності до Указу Президента, з метою забезпечення оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості, проведення своєчасної та повної мобілізації, заборонити на період дії правового режиму воєнного стану, виїзд за межі України громадян України чоловічої статті віком від 18 до 60 років.
Постановою Кабінету Міністрів України № 615 із змінами від 20 травня 2022 року, передбачено, що у разі введення в Україні воєнного стану пропуск водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.
Рішення про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами, приймається Мінінфраструктури або обласними, Київською міською військовими адміністраціями за наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, у листах від будь-якого з таких органів, підприємств, установ, організацій, закладів.
29.06.2022 до ОСОБА_5 , звернувся громадянин ОСОБА_9 з приводу з'ясування обставин для законного перетину державного кордону України до Республіки Польща з метою працевлаштування за кордоном, в ході чого в ОСОБА_5 виник умисел на сприяння незаконного переправлення особи через держаний кордон України, з корисливих мотивів, усвідомлюючи при цьому, що на період дії правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років забороняється.
В подальшому, ОСОБА_5 реалізовуючи свій злочинний умисел на сприяння незаконному переправленню ОСОБА_9 , через державний кордон України, з корисливих мотивів, цього ж дня в телефонному режимі повідомив останньому, що його послуги щодо сприяння в незаконному переправленні осіб через державний кордон України коштуватимуть 2 500 доларів США за одну особу. Крім того, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_9 , що за вказані кошти він надасть послуги із безпідставного звернення однієї із благодійних організацій до Львівської обласної військової адміністрації, з метою виготовлення розпорядження щодо дозволу на перетин громадянину ОСОБА_9 державного кордону та внесення його анкетних даних до системи «Шлях», в якості отримувача гуманітарної допомоги за кордоном.
04.07.2022 близько 16 год. 40хв., ОСОБА_5 , перебуваючи на автостоянці ТЦ «Метро», за адресою: м. Львів вул. Городоцька, 300, під час зустрічі із ОСОБА_9 будучи повідомленим ОСОБА_9 про бажання перетнути кордон України спільно із ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , для подальшого працевлаштування за кордоном, надав згоду у сприянні в незаконному перетині ними кордону України за неправомірну вигоду в розмірі 7 500 доларів США. При цьому ОСОБА_5 діючи умисно, та з корисливих мотивів, надав вказівку ОСОБА_9 передати йому анкетні дані осіб, що бажають перетнути кордон України, номери паспортів громадян України для виїзду за кордон, серії та номери посвідчень водії, а також висловив вимогу про передачу йому завдатку в розмірі 1000 доларів США. Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_5 надав поради ОСОБА_9 щодо незаконного перетину кордону України та термінів перебування за межами України, та роз'яснив, що їх виїзд відбуватиметься на підставі рішення Львівської обласної військової адміністрації та може здійснюватися через будь який пункт пропуску державного кордону України.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел спрямований на сприяння в незаконному переправленні ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , через держаний кордон України в Республіку Польща, 06.07.2022 близько 11 год. 45 хв. ОСОБА_5 , з корисливих мотивів, організував зустріч на автостоянці навпроти автозаправки «WOG», що за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, 288, де отримав від ОСОБА_9 , рукописні аркуші із анкетними даними ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , та неправомірну вигоду в сумі 1000 доларів США в якості завдатку за внесення їх анкетних даних до розпорядження Львівської обласної військової адміністрації про дозвіл на перетин державного кордону України, та подальше внесення в систему «Шлях», після чого протиправна діяльність ОСОБА_5 була припинена правоохоронними органами, а грошові кошти в сумі 1000 доларів США вилучено.
06.07.2022, у відповідності до ст.ст. 40, 104, 131, 132, 208-211 КПК України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 депутатом, адвокатом та нотаріусом не являється, в порядку ст. 208 КПК України затримано за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
06.07.2022 ОСОБА_5 повідомлено про підозру в сприянні організації незаконного переправлення особи через державний кордон України у сприянні їх вчиненню порадами, вказівками з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, яке відповідно до ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжкого злочину.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: рапортом про виявлення злочину від 29.06.2022; заявою ОСОБА_12 від 29.06.2022; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 30.06.2022; протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_12 від 06.07.2022; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 06.07.2022; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 06.07.2022; протоколом огляду, ідентифікації та помічення грошових коштів від 06.07.2022; протоколом затримання ОСОБА_5 в порядку ст. 208 КПК України; протоколом обшуку від 06.07.2022, в ході якого вилучено несправжні імітаційні засоби в загальній сумі 1000 (одна тисяча) доларів США, серії та номера яких повністю збігаються із протоколом огляду, ідентифікації та помічення грошових коштів від 06.07.2022; інші предмети та документи, які ОСОБА_5 використовував для організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на даний час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного ОСОБА_5 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому кримінальному провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
У відповідності до ч.1 ст.183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Статтею 177 КПК України передбачено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
З огляду наявності обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, оцінюючи особу підозрюваного, слідчий суддя приходить до переконання в наявності передбачених ст.177 КПК України ризиків, а саме:
- переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскількиу разі визнання ОСОБА_5 винним у вчиненні інкримінованого йому злочину, останньому загрожує покарання у виді позбавленням волі на від семи до дев'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна, що може стимулювати підозрюваного до втечі.
- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, тобто ОСОБА_5 за місцем свого проживання або діяльності може знищити, сховати або спотворити речі та документи, які стосуються незаконного переправлення осіб через державний кордон України.
- незаконно впливати на учасників кримінального провадження, оскільки у зв'язку із проведенням слідчих дій, учасником яких був ОСОБА_5 , та врученням йому копій матеріалів кримінального провадження, останньому відомо анкетні дані свідків у даному кримінальному провадженні, які були залучені до співробітництва з правоохоронними органами для викриття злочинної діяльності ОСОБА_5 .
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на даний час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного ОСОБА_5 , із вчиненням кримінального правопорушення, яке інкриміноване останньому, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що застосування до ОСОБА_5 більш м'якого запобіжного заходу не може запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.
При оцінці обставин, передбачених ст.178 КПК України, слідчий суддя прийшов до висновків, що:
наявні докази вчинення підозрюваною інкримінованого їй кримінального правопорушення є вагомими та допустимими, отриманими у встановленому КПК України порядку;
у разі визнання винним, ОСОБА_5 загрожує покарання у виді позбавленням волі на від семи до дев'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна;
- вік і стан здоров'я підозрюваного ОСОБА_5 дозволяє застосування до нього запобіжного заходу, пов'язаного із позбавленням волі.
Враховуючи зазначене, з метою забезпечення виконання ОСОБА_5 покладених на нього процесуальних обов'язків, як підозрюваного, щодо нього необхідно застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя також враховує вимоги п.п.3 і 4 ст.5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого (підозрюваного) від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це необхідно робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув'язнення.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст.183 КПК України слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатній для забезпечення підозрюваним обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, на підставі ч.3 ст.183 КПК України слідчий суддя дійшов висновку про необхідність визначення розміру застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_5 покладених на нього обов'язків.
Враховуючи особу підозрюваного, його майновий стан, міцність соціальних зв'язків підозрюваного, а також те, що розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього, на підставі п.3 ч.5 ст.182 КПК України, слідчий суддя вважає, що достатньою для забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_5 покладених на нього КПК України обов'язків буде застава - у розмірі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі абз.2 ч.3 ст.183 КПК України, слідчий суддя вважає за необхідне визначити, передбачені ст.194 КПК України, обов'язки підозрюваному ОСОБА_5 у випадку внесення ним або іншою фізичною чи юридичною особою (заставодавцем) визначеною цією ухвалою застави.
Керуючись ст.ст.176-178, 182, 183, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя, -
клопотання задовольнити.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, з утриманням у Державній установі «Львівська установа виконання покарань (№ 19)».
Строк дії ухвали становить шістдесят днів, тобто до 03.09.2022 року включно.
Визначити заставу - 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 198 480 гривень, яка буде достатньою для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків передбачених КПК України.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_5 його право внести або забезпечити внесення іншою фізичною чи юридичною особою (заставодавцем) застави у будь-який момент з часу винесення ухвали на депозитний рахунок UA598201720355219002000000757, банк отримувача ДКСУ, м.Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 26306742, одержувач ТУ ДСА України у Львівській області.
Встановити ОСОБА_5 , у випадку внесення застави, наступні обов'язки строком на два місяці з моменту внесення такої:
- прибувати до слідчого, прокурора в провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, слідчого судді або суду із встановленою періодичністю;
- не відлучатися з постійного місця проживання за межі Львівської області, без дозволу слідчого, прокурора в провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора в провадженні якого перебуватиме дане кримінальне провадження, слідчого суддю або суд про зміну свого місця проживання;
- утримуватися від спілкування із свідками у кримінальному провадженні, а саме ОСОБА_12 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_5 , що у випадку невиконання вищезазначених обов'язків та в подальшому розгляду питання про застосування до нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, на підставі п.3 ч.4 ст.183 КПК України, слідчий суддя матиме право не визначати розмір застави.
Контроль за виконанням даної ухвали покласти на старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП у Львівській області ОСОБА_7 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, яка перебуває під вартою протягом п'яти днів з моменту вручення їй копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1