Постанова від 06.07.2022 по справі 334/1899/22

Дата документу 06.07.2022

Справа № 334/1899/22

Провадження № 3/334/1353/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2022 року суддя Ленінського районного суду міста Запоріжжя Коломаренко К.А., розглянувши у судовому засіданні адміністративний матеріал, що надійшов з Запорізької митниці Держмитслужби ДМС України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Польщі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює автомеханіком у приватній фірмі, паспорт № НОМЕР_1 , виданий 09.07.2019 року, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного Кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

10.01.2022 р. о 17 год. 45 хв. в зоні митного контролю залу приліт міжнародного аеропорту м. Запоріжжя під час оформлення у митному відношенні пасажирів авіарейсу №1023 «Катовіце-Запоріжжя» громадянин Польщі ОСОБА_1 самостійно обрав формою проходження митного контролю напрямок через «зелений коридор», де митний контроль здійснюється у спрощеному порядку, без заповнення митної декларації. Після перетину громадянином ОСОБА_1 зеленої смуги, що позначає початок «зеленого коридору», на підставі положень п. 4 ст. 336 та ст, 342 Митного кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю співробітником Запорізької митниці було проведено усне опитування громадянина ОСОБА_1 . На запитання співробітника Запорізької митниці щодо наявності в його ручній поклажі товарів, які підлягають декларуванню, гр. ОСОБА_1 повідомив, що не має з собою товарів, які підлягають декларуванню. На уточнююче запитання співробітника Запорізької митниці щодо наявності в багажі ножів, холодної зброї колючо-ріжучої дії, громадянин ОСОБА_1 повідомив, що у сумці наявний ніж. Під час огляду багажу, що належить громадянину ОСОБА_1 , у тканевій сумці зеленого кольору поверх особистих речей, без ознак приховування, було виявлено штик-ніж в піхвах чорного кольору з овальним штифтом (на піхві наявний номер 5998), за своїми властивостями штик- ніж має ознаки короткоклинкової холодної зброї колючо-ріжучої дії, а саме: штик-ніж з довжиною клинка 1 53 мм, товщина обуху 4 мм, наявний упор знизу - довжина 22 мм. Загальна довжина штик- ножа 270 мм. Руків'я виконано з пластику коричневого кольору. Штик-ніж має номер 7755. Громадянин ОСОБА_1 здійснював переміщення штик-ножа через митний кордон України без будь-яких дозвільних документів, чим порушено вимоги наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 № 622 в частині переміщення холодної зброї через державний кордон України. Громадянин ОСОБА_1 митну декларацію не заповнював, до співробітників Запорізької митниці з приводу декларування холодної зброї не звертався.

Таким чином, громадянин ОСОБА_1 порушив порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме переміщував через «зелений коридор» штик-ніж, переміщення якого через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.

Митний орган вважає, що зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

До Ленінського районного суду міста Запоріжжя 08.06.2022 від Запорізької митниці ДМС України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0004/11200/22 від 10.01.2022, складений відносно громадянина Польщі ОСОБА_1 , за порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, ОСОБА_1 в судове засідання, призначене на 06.07.2022 року не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку.

23.06.2022 (вх. №1750/22) через електронну пошту суду надійшла заява від ОСОБА_1 , в якій просить суд розглянути справу без його участі, вину у вчиненому правопорушенні визнає.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного висновку.

За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Стаття 471 МК України передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ст. 366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.

Згідно ч. 1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.

Відповідно до ч.4, ч.5 ст. 366 МК України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. V.2 Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.

З матеріалів справи вбачається, що 10.01.2022 р. о 17 год. 45 хв. в зоні митного контролю залу приліт міжнародного аеропорту м. Запоріжжя під час оформлення у митному відношенні пасажирів авіарейсу №1023 «Катовіце-Запоріжжя» громадянин Польщі ОСОБА_1 самостійно обрав формою проходження митного контролю напрямок через «зелений коридор», де митний контроль здійснюється у спрощеному порядку, без заповнення митної декларації. Після перетину громадянином ОСОБА_1 зеленої смуги, що позначає початок «зеленого коридору», на підставі положень п. 4 ст. 336 та ст, 342 Митного кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю співробітником Запорізької митниці було проведено усне опитування громадянина ОСОБА_1 . На запитання співробітника Запорізької митниці щодо наявності в його ручній поклажі товарів, які підлягають декларуванню, гр. ОСОБА_1 повідомив, що не має з собою товарів, які підлягають декларуванню. На уточнююче запитання співробітника Запорізької митниці щодо наявності в багажі ножів, холодної зброї колючо-ріжучої дії, громадянин ОСОБА_1 повідомив, що у сумці наявний ніж. Під час огляду багажу, що належить громадянину ОСОБА_1 , у тканевій сумці зеленого кольору поверх особистих речей, без ознак приховування, було виявлено штик-ніж в піхвах чорного кольору з овальним штифтом (на піхві наявний номер 5998), за своїми властивостями штик-ніж має ознаки короткоклинкової холодної зброї колючо-ріжучої дії, а саме: штик-ніж з довжиною клинка 1 53 мм, товщина обуху 4 мм, наявний упор знизу - довжина 22 мм. Загальна довжина штик- ножа 270 мм. Руків'я виконано з пластику коричневого кольору. Штик-ніж має номер 7755. Громадянин ОСОБА_1 здійснював переміщення штик-ножа через митний кордон України без будь-яких дозвільних документів, чим порушено вимоги наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 № 622 в частині переміщення холодної зброї через державний кордон України. Громадянин ОСОБА_1 митну декларацію не заповнював, до співробітників Запорізької митниці з приводу декларування холодної зброї не звертався.

В адміністративному матеріалі, наданого Запорізькою митницею, також наявні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності з перекладом з польської на українську мову. ОСОБА_1 пояснив, що він подорожував всією Європою з вказаним ножем і звик до цього. Перед рейсом, він зателефонував в авіакомпанію «Wizzair» і вони відповіли йому, що зазначений ніж дозволено переміщувати тільки у зареєстрованому багажі. ОСОБА_1 зазначив, що має традицію, коли він їде до будь-якої країни, він має взяти деякі подарунки, які допоможуть йому у дорозі. Чесно просить вибачення за вчинене. Зазначає, що його помилка в тому, що він не повинен був довіряти авіакомпанії «Wizzair», треба було зателефонувати напряму у Запорізький аеропорт. Також повинен був змінити тип подарунків. Дуже шкодує про скоєне, поганих намірів не мав.

01.07.2022 від представника Запорізької митниці - Матченка С.Б. надійшло клопотання про доручення до матеріалів справи висновку експертизи №142000-3302-0131.

Відповідно до ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.

Згідно висновку експерта №142000-3302-0131 від 07.06.2022 року, штик-ніж, вилучений у громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відноситься до військової холодної зброї колюче-ріжучої дії.

Згідно до "Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів", затвердженої наказом МВС України № 622 від 21.08.1998 року переміщення холодної зброї через митний кордон України потребує оформлення дозвільних документів.

Таким чином, судом встановлено, що товар, ввезення якого намагався здійснити громадянин Польщі ОСОБА_1 , є обов'язковим для декларування при переміщенні через митний кордон України.

Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.

Згідно ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення.

Частиною 2 статті 366 МК України передбачено, що канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у громадян предметів на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд вважає, що митний орган дійшов до обґрунтованого висновку про наявність в діях ОСОБА_1 порушення митних правил та вірно кваліфікував їх за ст. 471 МК України, оскільки останній вчинив дії, які полягають у порушенні встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари, на які законодавством України встановлені заборони та/або обмеження.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення повністю підтверджується зібраними по справі та дослідженими письмовими доказами у їх сукупності, які здобуті у визначеному законом порядку, відповідно до положень МК України, КУпАП.

Згідно ч. 1 ст. 466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.

Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Також суд зазначає, що санкція статті 471МК України передбачає накладення на правопорушника штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Однак окремі положення абзацу другого статті 471 МК України, а саме „а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду № 3-р(II)/2021 від 21.07.2021 р.

Відповідно до ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 283 КУпАП, постанова по справі про адміністративне правопорушення, окрім іншого, повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.

Відповідно до ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.

Відповідно до протоколу про порушення митних правил державним інспектором Запорізької митниці був вилучений товар, а саме : штик-ніж (з ознаками використання) у піхвах чорного кольору з овальним штифтом (на піхві наявний номер 5998), довжина клинка штик-ножа 153 мм, товщина обуху 4 мм, наявний упор знижу - довжина 22 мм. Загальна довжина штик-ножа 270мм. Руків'я виконано з пластику коричневого кольору. Штик-ніж має номер 7755.

Враховуючи особу порушника, характер вчиненого правопорушення, а також те, що в судовому засіданні встановлено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, останнього слід притягнути до адміністративної відповідальності, виходячи з вимог статті 471 МК України, застосувати основне адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 1 700,00 грн. з конфіскацією вилученого ножа.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 496,20 грн.

Керуючись ст.ст. 40-1, 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 196-197, 366, 376, 471, 526-529 Митного кодексу України, -

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина Польщі ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.

Стягнути з Громадянина Польщі ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496,20 грн.

Стягнути з Громадянина Польщі ОСОБА_1 витрати за зберігання товару на складі митного органу із розрахунку 0,001 ЄВРО за добу, починаючи з 11.01.2022 року.

Товар, вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №0004/11200/22 від 10.01.2022 року, а саме: штик-ніж у піхвах чорного кольору з овальним штифтом (на піхві наявний номер 5998), довжина клинка штик-ножа 153 мм, товщина обуху 4 мм, наявний упор знижу - довжина 22 мм, загальна довжиною штик-ножа 270мм, який має №7755 - конфіскувати в дохід держави України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя: Коломаренко К. А.