06 липня 2022 року
м. Київ
справа №160/7958/18
адміністративне провадження №К/990/2260/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А.,
суддів: Берназюка Я.О., Стародуба О.П.,
перевіривши касаційну скаргу касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року (суддя Рищенко А.Ю.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2021 року (головуючий суддя О.М. Лукманова, судді Л.А. Божко, Ю. В. Дурасова)
у справі №160/7958/18
за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1
до Дніпровської міської ради,
треті особи: Чечелівська районна у місті Дніпрі рада; Центральна районна у місті Дніпрі рада; Індустріальна районна у місті Дніпрі рада; Шевченківська районна у місті Дніпрі рада; Амур-Нижньодніпровська районна у місті Дніпрі рада; Соборна районна у місті Дніпрі рада; Новокодацька районна у місті Дніпрі рада; Самарська районна у місті Дніпрі рада, Громадська організація «Луганська правозахисна група»
про визнання протиправним та нечинним рішення,
До Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2021 року у справі №160/7958/18.
Ухвалою Верховного Суду від 27 січня 2022 року (головуючий суддя Єзеров А.А., судді Берназюк Я.О., Стародуб О.П.) відкрито провадження у справі за вказаною касаційною скаргою.
Суддя-доповідач Єзеров А.А., судді Берназюк Я.О., Стародуб О.П. заявили самовідводи щодо розгляду цієї касаційної скарги, які мотивовані тим, що зазначена касаційна скарга була передана колегії суддів без дотримання порядку, встановленого статтею 31 КАС України, а саме: без дотримання принципу спеціалізації.
Відповідно до частини першої статті 31 КАС України визначення судді, а в разі колегіального розгляду - судді-доповідача для розгляду конкретної справи здійснюється Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час реєстрації документів, зазначених в частині другій статті 18 цього Кодексу, а також в інших випадках визначення складу суду на будь-якій стадії судового процесу, з урахуванням спеціалізації та рівномірного навантаження для кожного судді, за принципом випадковості та в хронологічному порядку надходження справ.
Наказом Державної судової адміністрації України від 21 грудня 2018 року № 622 затверджений Загальний класифікатор спеціалізацій суддів та категорій справ (далі за текстом - Класифікатор).
Також рішенням зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 19 липня 2019 року № 22 затверджені Роз'яснення щодо віднесення адміністративних справ до категорій справ відповідно до Загального класифікатора спеціалізацій суддів та категорій справ, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 21 грудня 2018 року № 622 (далі за текстом - Роз'яснення).
Під час надходження справи до Верховного Суду та її автоматизованого розподілу між суддями останній була присвоєна категорія, визначена у пункті 108000000 Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо управління об'єктами державної (комунальної) власності, у тому числі про передачу об'єктів права державної та комунальної власності (108050000).
Як вбачається зі змісту ухвалених у цій справі судових рішень, у суді першої інстанції позивачі просили суд просили визнати рішення Дніпровської міської ради VІІ скликання від 25 квітня 2018 року №95/31 «Про функціонування районних у місті рад та їх виконавчих органів» протиправним та нечинним.
За предметом спору та суб'єктним складом учасників відповідно до Класифікатора, цій справі повинна бути присвоєна категорія «Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав,» (код 102000000 Класифікатора).
Своєю чергою рішенням зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 14 січня 2019 року № 1 (зі змінами, внесеними рішенням зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 27 грудня 2019 року № 33 «Про внесення змін до Спеціалізації суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді та судових палат Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду») визначена спеціалізація суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді та судових палат Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з додатком.
На розгляді цієї справи, з огляду на рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 14 січня 2019 року № 1, зі змінами, внесеними рішенням зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 27 грудня 2019 року № 33, спеціалізуються судді Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян.
Персональний склад судових палат Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду визначений рішенням зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 20 травня 2019 року № 14, зі змінами та доповненнями, що внесені рішенням зборів суддів Верховного Суду від 16 квітня 2020 року № 6, відповідно до якого судді Єзеров А.А., Берназюк Я.О., Стародуб О.П. входять до складу Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав, внаслідок чого ці судді не наділені повноваженнями розглядати справи, які належать до спеціалізації суддів судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян.
Частина перша статті 39 КАС України передбачає, що за наявності підстав, зазначених у статтях 36-38 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
За правилом частини першої статті 40 КАС України питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
Отже, колегія суддів доходить висновку, що розподіл касаційної скарги був здійснений без дотримання принципу спеціалізації, тобто з порушенням порядку визначення колегії суддів для її розгляду, встановленого статтею 31 КАС України, яке (таке порушення) є безумовною підставою для відводу суддів відповідно до пункту 5 частини першої статті 36 КАС України.
З огляду на викладене заяви суддів Єзерова А.А., Берназюка Я.О., Стародуба О.П. про самовідвід щодо розгляду цієї справи належить задовольнити.
Керуючись приписами статей 31, 36, 39, 40, 41 КАС України, Верховний Суд
1. Задовольнити заяви суддів Єзерова А.А., Берназюка Я.О., Стародуба О.П. про самовідвід.
2. Відвести суддів Єзерова А.А., Берназюка Я.О., Стародуба О.П. від участі в розгляді справи №160/7958/18.
3. Передати справу № 160/7958/18 до Секретаріату Касаційного адміністративного суду для визначення складу суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, Положенням про автоматизовану систему документообігу суду й Тимчасовими засадами використання автоматизованої системи документообігу суду та визначення складу суду у Верховному Суді.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач А.А. Єзеров
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя О.П. Стародуб