Справа № 560/4166/22
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Гнап Д.Д.
Суддя-доповідач - Курко О. П.
06 липня 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Курка О. П.
суддів: Шидловського В.Б. Боровицького О. А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 травня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
в березні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 травня 2022 року позов задоволено частково, а саме:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 27 січня 2022 року о/р НОМЕР_1 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу";
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 04.07.2001 року по 30.04.2016 року на посадах головного бухгалтера і начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління праці та соціального захисту Хмельницької міської ради;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ з 21.01.2022 року в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 13.01.2022 року № 499 та від 21.01.2022 року № 892, з урахуванням виплачених сум;
- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено;
- стягнуто на користь ОСОБА_1 992 грн 40 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало апеляційну скаргу, у якій просило скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
З 03.03.2008 року по 10.10.2017 року позивачка отримувала пенсію за віком згідно з Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
З 11.10.2017 року позивачка отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
21 січня 2022 року позивачка звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 27 січня 2022 року о/р НОМЕР_1 ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки станом на 01.05.2016 року у неї відсутній 20-річний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.
Листом від 18.02.2022 року № 2200-0304-8/15968 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачку про прийняте рішення, а також зазначило, що період роботи з 04.07.2001 року по 30.04.2016 року в Управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради не зараховується до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, відповідно і не враховується заробітна плата за період роботи в органах місцевого самоврядування.
За змістом трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 :
- з 01.09.1975 року по 11.08.1981 року навчалася у Львівському політехнічному інституті;
- 10.08.1981 року прийнята на посаду інженера - конструктора Хмельницького радіотехнічного заводу;
- 04.09.1986 року прийнята у підрозділ 89 на посаду інженера Хмельницького радіотехнічного заводу;
- 15.05.1991 року звільнена по переводу у відділ соцзабезпечення;
- 16.05.1991 року прийнята на посаду головного бухгалтера відділу соціального забезпечення міськвиконкому;
- 21.09.1992 року звільнена з посади головного бухгалтера відділу соціального забезпечення міськвиконкому у зв'язку з переводом на роботу в міську адміністрацію;
- 22.09.1992 року прийнята за переводом на посаду головного бухгалтера відділу соціального забезпечення міської адміністрації;
- 20.04.1994 року прийняла присягу державного службовця, присвоєно 10 ранг державного службовця;
- 15.09.1994 року звільнена за переводом у виконком міської ради народних депутатів;
- 16.09.1994 року призначена на посаду головного бухгалтера по переводу;
- 30.10.2001 року присвоєно десятий ранг посадової особи місцевого самоврядування;
- 14.12.2001 року прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування;
- 23.04.2003 року переведена на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління праці та соціального захисту населення, присвоєно дев'ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Позивачка, вважаючи порушеними її права, звернулася з позовом до суду.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 27.01.2022 року о/р 968200858987 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу" є протиправним.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
До 01 травня 2016 року суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу регулювались Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII).
З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), в Прикінцевих та перехідних положеннях якого закріплено, що Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII, втратив чинність.
Пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), за останньою зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.
Вказане узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою у постанові від 13 лютого 2019 року за результатами апеляційного перегляду рішення Верховного Суду 04 квітня 2018 року у зразковій справі № 822/524/18 (Пз/9901/23/18).
Відтак, незважаючи на те, що з 01 травня 2016 року Закон № 3723-XII втратив чинність, після вказаної дати особи, що працювали на державній службі за наявності передбачених статтею 37 цього Закону підстав, мають право на пенсію державного службовця.
Як свідчать матеріали справи, відповідач не врахував до стажу державної служби позивачки період роботи з 04.07.2001 року по 30.04.2016 року на посадах головного бухгалтера, начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.
Статтею 46 Закону № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 4 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII.
Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Пунктом 1 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), який діяв на час проходження позивачкою служби в органах місцевого самоврядування, регламентовано, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Вказані висновки також наведені у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 року у справі № 735/939/17.
У свою чергу статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" встановлено, що до шостої категорії відносяться посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби позивачки періоди роботи на посадах головного бухгалтера та начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління праці та соціального захисту Хмельницької міської ради з 04.07.2001 року по 30.04.2016 року.
Стаж роботи позивачки на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби станом на 01.05.2016 року - день набрання чинності Законом № 889-VIII становив більше 10 років, при цьому позивачка продовжувала працювати на посаді, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Разом з тим, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії після 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.
Як встановлено судом, на час звернення із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у позивачки наявний необхідний пенсійний вік, стаж державної служби складає понад 20 років та страховий стаж становить понад 40 років (підтверджується записами трудової книжки позивачки). Відтак вона має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 27.01.2022 року о/р 968200858987 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу" є протиправним, а тому його слід скасувати.
Щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 21.01.2022 року на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 899-VIII та здійснити нарахування й виплату призначеної пенсії в розмірі 60 % суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної у довідках від 13.01.2022 року № 499 та від 21.01.2022 року № 892, виданих Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, з врахуванням виплачених сум, суд вказує на таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон № 1058-IV.
Відповідно до частин першої, другої статті 10 Закону № 1058-IV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Заява про переведення на пенсію державного службовця за наявності довідок від 13.01.2022 року № 499 та від 21.01.2022 року № 892, подана позивачкою 21.01.2022 року, відтак суд дійшов висновку, що саме з цієї дати позивачка має право на переведення на пенсію за віком державного службовця, а також призначення, здійснення нарахування і виплату пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках від 13.01.2022 року № 499 та від 21.01.2022 року № 892.
Суд звертає увагу, що за змістом рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 по зразковій справі №822/524/18 належним способом захисту прав позивача в таких типових справах є зобов'язання управління Пенсійного фонду України призначити та здійснити нарахування й виплату позивачу пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у відповідній довідці.
З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивачки, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ з 21.01.2022 року в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 13.01.2022 року № 499 та від 21.01.2022 року № 892, з урахуванням виплачених сум.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 травня 2022 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Курко О. П.
Судді Шидловський В.Б. Боровицький О. А.