Постанова від 06.07.2022 по справі 640/29862/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/29862/21 Суддя (судді) першої інстанції: Іщук І.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ганечко О.М.,

суддів Кузьменка В.В.,

Василенка Я.М.,

за участі секретаря судового засідання Біднячук Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів апеляційну скаргу Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2022 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торум» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, третя особа - Акціонерне товариство «Банк Січ», про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торум» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, третя особа Акціонерне товариство «Січ», в якій просив суд (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 06.12.2021 вх. № 13-14/191384/21):

- визнати протиправною відмову Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашенні простого векселя серії АА 2763013 від 15.07.2021, викладену в листі Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 18.10.2021 № 3419/6/33-00-04-02-01;

- зобов'язати Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо погашення простого векселя серії АА 2763013 від 15.07.2021, виданого ТОВ «Торум».

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив про те, що Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було взято на податковий облік простий вексель серії АА2763013 на суму 9991712,78 грн. На виконання вимог підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 Податкового кодексу України, ТОВ «Торум» листом від 08.10.2021 № 1008/4 надало контролюючому органу первинні документи для погашення вищевказаного податкового векселя з наданням пояснень щодо таких документів та відповідні документи щодо реалізації імпортованого товару. Однак, як зауважив позивач, не зважаючи на виконання ним приписів податкового законодавства, 20.10.2021 позивач отримав лист від 18.10.2021 № 3419/6/33-00-04-02-01, яким відповідач повідомив ТОВ «Торум» про прийняття рішення про здійснення процедур, передбачених п.п.229.8.11 п. 229.8 ст. 229 ПК України. Позивач вважає таке рішення протиправним, а вексель таким, що підлягає погашенню, оскільки товариством подано всі необхідні документи для погашення вказаного векселя, а відповідач мав прийняти рішення про погашення простого векселя. Позивач зазначає, що відмова в погашенні податкового векселя, викладена в листі від 18.10.2021 не містить підстави для неможливості підтвердження здійснення операцій, визначених у підпунктах 229.8.10 п. 229.8 ст. 229, п.п. 230.1.1. п. 230.1. ст. 230 Податкового кодексу України, оскільки позивач виконав вимоги Податкового кодексу України, щодо своєчасної поставки палива кінцевому отримувачу та щодо своєчасного подання відповних документів контролюючому органу.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2022 р. адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною відмову Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашенні простого векселя серії АА 2763013 від 15.07.2021, викладену в листі Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 18.10.2021 № 3419/6/33-00-04-02-01.

Зобов'язано Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо погашення простого векселя серії АА 2763013 від 15.07.2021, виданого ТОВ «Торум».

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на неповне з'ясування всіх обставин справи та порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2022 відкрито апеляційне провадження та призначено апеляційну скаргу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 06.07.2022.

Представник апелянта у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних підтримала вимоги апеляційної скарги, просила їх задовольнити. У судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних представник позивача заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, просила залишити оскаржуване рішення без змін. Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату та час розгляду апеляційної скарги.

Заслухавши суддю доповідача, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великим платниками податків ДПС по роботі з великими платниками податків було взято на податковий облік простий вексель серії АА2763013 на суму 9991712,78 грн. Термін погашення податкового векселя серії АА2763013 - 12.10.2021.

Погашення векселю відбувалось за двома напрямками: 1) поставка авіапалива Міністерству оборони України за договором за результатами публічних закупівель (пункт 3 пункту 229.8.10 ПК України) - у кількості 278,411 тон; 2) поставка авіапалива суб'єкту літакобудування, на якого поширюється дія норм статті 2 Закону України "Про розвиток літакобудівної промисловості", включеного до переліку суб'єктів літакобудування за Постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2010 №405 - у кількості 999,413 тон.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торум» звернулось до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з листом від 08.10.2021 № 1008/4, в якому просило відповідача на підставі пункту 3 підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 Податкового кодексу України погасити податковий вексель серії АА2763013.

Відповідно до листа від 18.10.2021 № 3419/6/33-00-04-02-01, Західним міжрегіональним управлінням по роботі з великими платниками податків розглянуто документи ТОВ «Торум» щодо підтвердження цільового використання палива для реактивних двигунів марки JET A-1, яке ввезено на митну територію України з оформленням податкового векселя серії АА №2763013 від 15.07.2021 (лист від 08.10.2021 №1008/4 (вх. № 2562/6 від 12.10.2021) та прийнято рішення про здійснення процедур, передбачених пп. 229.8.11 п. 229.9 ст. 229 Податкового кодексу України, відповідно до якого у разі якщо передбачений цим пунктом податковий вексель не погашено в установлений строк, векселедержатель протягом п'яти робочих днів, наступних за останнім днем строку, на який видано податковий вексель, здійснює протест такого векселя у неплатежі згідно із законодавством та протягом одного робочого дня з дати вчинення протесту звертається до банку, який здійснив аваль векселя, з опротестованим податковим векселем. Банк-аваліст зобов'язаний не пізніше операційного дня, що настає за датою звернення векселедержателя з опротестованим податковим векселем, переказати суму, зазначену в податковому векселі, векселедержателю.

Вважаючи відмову Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашенні простого векселя серії АА 2763013 від 15.07.2021, викладену в листі Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 18.10.2021 № 3419/6/33-00-04-02-01 протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що виключними вимогами для погашення векселю є підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель, шляхом реєстрації акцизних накладних, або/та подання первинних документів реалізації. За висновками суду, цільове використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів підтверджується наданими позивачем первинними документами, долученими до матеріалів справи та до листа від 08.10.2021 № 1008/4 щодо погашення векселя серії АА № 2763013 від 15.07.2021. Рішення відповідача є необґрунтованим.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що відповідач при прийнятті рішення про не погашення податкового векселя діяв в межах та у спосіб визначений законодавством, оскільки позивач у встановлений строк не подав всі необхідні документи на підтвердження цільового використання переданого пального згідно векселя. У порушення п. 231.3 ст. 231 ПК України, товариством складено із запізненням акцизну накладну від 30.07.2021 № 245 із зазначенням податкового векселя серії АА 2763013 на імпорт палива відповідно до митної декларації від 29.07.2021 UA903160/2021/200257. ПАТ «Науково-технічний комплекс «Електронприлад» не є платником акцизного податку, відсутні акцизні склади та ліцензія на зберігання пального. В порушення п. 32 розділу 2 Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового ТОВ «Торум» зареєстрована акцизна накладна №57 від 08.10.2021 із зазначенням: «Напрямок використання» « 10» - «Реалізація пального відповідно до п.п.229.8.10 п.229.8 ст.228 ПК України замовникам, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади» тоді, як фактичний відпуск відбувся суб'єкту літакобудування.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до положень ч. 1-4 статті 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України, передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів. їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з підпунктом 14.1.22. пункту 14.1 статті 14 ПК України, векселедавець для цілей розділу VI цього Кодексу - суб'єкт господарювання - виробник, який одержує: з акцизного складу спирт етиловий для виробництва алкогольних напоїв, визначених статтею 225, а також для виробництва окремих видів продукції, визначених пунктом 229.1 статті 229 розділу VI цього Кодексу; з нафтопереробного підприємства або ввозить на митну територію України нафтопродукти, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, для їх використання залежно від напряму, визначеного пунктами 229.2-229.8 статті 229 розділу VI цього Кодексу.

Відповідно до горм підпункту 14.1.23. пункту 14.1 статті 14 ПК України, векселедержатель для цілей розділу VI - контролюючий орган за місцем реєстрації векселедавця.

Так, підпунктом 14.1.176. пункту 14.1 статті 14 ПК України, визначено, що податковий вексель, авальований банком (податкова розписка) (далі - податковий вексель для цілей розділу VI цього Кодексу), - простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем: до отримання з акцизного складу спирту етилового, до отримання з нафтопереробного підприємства нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, або до ввезення нафтопродуктів на митну територію України і є забезпеченням виконання ним зобов'язання сплатити суму акцизного податку у строк, визначений статтями 225, 229 цього Кодексу.

Згідно з підпунктом 14.1.204. пункту 14.1 статті 14 ПК України, простий вексель, авальований банком, - цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця або його наказ банку сплатити після настання строку платежу визначену суму векселедержателю.

Вексель засвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця сплатити до Державного бюджету України відповідну суму коштів і є податковим зобов'язанням, визначеним векселедавцем самостійно і узгодженим з дня взяття на облік векселя контролюючим органом за місцезнаходженням векселедавця, а в разі, якщо законодавством передбачено відстрочення із сплати митних платежів, - з дня митного оформлення товарів у відповідний режим.

Відповідно до приписів підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України, підвищувальний коефіцієнт 10 не застосовується для суб'єктів господарювання, які відповідно до пункту 229.8 статті 229 цього Кодексу видали податковий вексель.

При цьому, особливості оподаткування бензинів авіаційних та палива для реактивних двигунів врегульовано пунктом 229.8 статті 229 ПК України.

Згідно з підпунктом 229.8.1. пункту 229.8 статті 229 ПК України, ввезення на митну територію України або реалізація вироблених в Україні бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД) та палива для реактивних двигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД) може здійснюватися із сплатою акцизного податку за ставками, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10.

Відповідно до підпункту 229.8.2. пункту 229 статті 229 ПК України, для ввезення на митну територію України або реалізації вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів імпортер бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - імпортер) оформлює податковий вексель у трьох примірниках, а виробник бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - виробник) - у двох примірниках. Перший примірник подається до контролюючого органу (векселедержателя) за місцезнаходженням імпортера або виробника, другий примірник залишається імпортеру або виробнику, а третій примірник подається до контролюючого органу за місцем митного оформлення таких бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів.

Підпунктом 229.8.3. пункту 229.8 статті 229 ПК України, передбачено, що податковий вексель видається на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, виходячи із ставки, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10. До податкового векселя додається розрахунок суми акцизного податку.

Реалізація обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб'єктами господарювання, які отримали акцизні накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, із зазначенням в них реквізитів податкового векселя, виданого на суму акцизного податку, нарахованого на такі обсяги, здійснюється без сплати акцизного податку.

Згідно з підпунктом 229.8.4. пункту 229.8 статті 229 ПК України, строк, на який видається податковий вексель, не може перевищувати 90 календарних днів для палива для реактивних двигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД) та 270 календарних днів - для бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД).

Відповідно до положень підпункту 229.8.5. пункту 229.8 статті 229 ПК України, податковий вексель може бути виданий лише імпортером або виробником - платником податку.

Підпунктом 229.8.6. пункту 229.8 статті 229 ПК України, встановлено, що виданий виробником податковий вексель є підставою для реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів із сплатою акцизного податку за ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10.

Згідно з підпунктом 229.8.7. пункту 229.8 статті 229 ПК України, підставою для митного оформлення бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, що ввозяться на митну територію України імпортером із сплатою акцизного податку за ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10, є подання таким імпортером до контролюючого органу, який здійснює митне оформлення, в порядку, передбаченому Митним кодексом України, засобами електронного зв'язку копії податкового векселя, взятого на облік контролюючим органом.

За змістом підпунктів 229.8.8., 229.8.9 пункту 229.8 статті 229 ПК України, обов'язки з погашення податкового векселя не можуть передаватися іншим особам незалежно від їх взаємовідносин з векселедавцем.

За користування податковим векселем не нараховуються відсотки або інші види плати, передбачені законодавством для інших видів векселів.

Підпунктом 229.8.10. пункту 229.8 статті 229 ПК України, передбачено, що податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку погашається у разі підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель, шляхом реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних на операції з: 1) заправлення повітряних суден бензинами авіаційними або паливом для реактивних двигунів, складених суб'єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, виданим уповноваженим органом з питань цивільної авіації, або суб'єктами господарювання, які мають посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, видане уповноваженим органом з питань цивільної авіації відповідно до вимог авіаційних правил України; 2) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб'єктам літакобудування, на яких поширюється дія норм статті 2 Закону України "Про розвиток літакобудівної промисловості", складених платником податку, який здійснює таку реалізацію; 3) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів замовникам, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», складених платником податку, який здійснює таку реалізацію; 4) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, складених платником податку, який здійснює таку реалізацію.

Акцизні накладні на такі операції складаються на підставі первинних документів.

Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними: у підпункті 1 цього підпункту, - погашається на підставі акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, суб'єктами господарювання, визначеними у підпункті 1 цього підпункту, виходячи з обсягів пального, зазначених в таких акцизних накладних; у підпунктах 2-4 цього підпункту, - погашається на підставі копій первинних документів та договорів на реалізацію пального, що підтверджують реалізацію пального по всьому ланцюгу реалізації пального від виробника/імпортера до суб'єктів, визначених у підпунктах 2-4 цього підпункту, поданих до контролюючого органу, та акцизних накладних, складених на такі операції та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку на обсяги втрачених бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, що не перевищують нормативів втрат, затверджених Кабінетом Міністрів України, погашається на підставі копій первинних документів про втрати таких обсягів пального та акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Сума акцизного податку, сплачена виробником/імпортером до закінчення строку, на який видано податковий вексель, виходячи з обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, цільове використання яких не підтверджено, враховується векселедержателем при погашенні податкового векселя. Така сума податку обчислюється виходячи з обсягу бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, цільове використання якого не підтверджено, та ставки податку, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10.

Векселедержатель перевіряє документи, надані виробником/імпортером для погашення податкового векселя, протягом п'яти робочих днів з дня їх отримання. За результатами перевірки векселедержатель приймає рішення про погашення податкового векселя або про здійснення процедур, передбачених підпунктом 229.8.11 цього пункту.

Інформація про суб'єктів господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, та суб'єктів господарювання, які мають посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, видане уповноваженим органом з питань цивільної авіації відповідно до вимог авіаційних правил України, оприлюднюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України, на його офіційному веб-сайті.

Суб'єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, та суб'єктами господарювання, які мають посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, видане уповноваженим органом з питань цивільної авіації відповідно до вимог авіаційних правил України, у складі декларації акцизного податку надається інформація про повітряні судна, які були заправлені, та про обсяги бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, використані для заправлення таких суден.

Згідно з підпунктом 229.8.11. пункту 229.8 статті 229 ПК України, у разі якщо передбачений цим пунктом податковий вексель не погашено в установлений строк, векселедержатель протягом п'яти робочих днів, наступних за останнім днем строку, на який видано податковий вексель, здійснює протест такого векселя у неплатежі згідно із законодавством та протягом одного робочого дня з дати вчинення протесту звертається до банку, який здійснив аваль векселя, з опротестованим податковим векселем. Банк-аваліст зобов'язаний не пізніше операційного дня, що настає за датою звернення векселедержателя з опротестованим податковим векселем, переказати суму, зазначену в податковому векселі, векселедержателю.

Відповідно до норм підпункту 229.8.12. пункту 229.8 статті 229 ПК України, у разі відсутності підтвердження у встановлений строк цільового використання імпортером або виробником, які видали податковий вексель, бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів з таких імпортера або виробника справляється штраф у розмірі 50 відсотків суми акцизного податку, яка обчислюється виходячи з обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, за якими відсутнє підтвердження цільового використання, та ставки акцизного податку, встановленої підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10.

З наведеного слідує, що за результатами проведення перевірки поданих векселедавцем документів, векселедержатель приймає рішення про: погашення податкового векселя (підпункт 229.8.10. пункту 229.8 статті 229 ПК), здійснення протесту векселю, який не погашено (підпунктом 229.8.11. пункту 229.8 статті 229 ПК України) або здійснення розрахунку штрафу з коефіцієнтом 10 (підпунктом 229.8.11. пункту 229.8 статті 229 ПК України).

Приймаючи рішення по суті спору, суд першої інстанції дійшов висновку, що відмови у погашенні векселя податковим законодавством України, як рішення векселедержателя, податковим законодавством України не передбачено, тому рішення відповідача є протиправним.

З таким висновком погоджується суд апеляційної інстанції, оскільки нормою закону визначений вичерпний перелік рішень, який приймається за наслідками перевірки поданих векселедавцем документів.

Під час розгляду даного спору в суді першої інстанції було досліджено, що за умовами виданого векселя серії АА 2763013 від 15.07.2021, строк його погашення встановлено 12.10.2021.

Документи щодо належної поставки товару на користь кінцевого отримувача (Міністерства оборони України) та ПАТ «Науково-технічний комплекс «Електроприлад» були подані ТОВ «Торум» контролюючому органу 08.10.2021, тобто, вчасно надано документи для його погашення, однак, при реєстрації акцизної накладної позивач вказав код операції "10", а не код операції "9", що унеможливило підтвердження цільового використання палива.

Так, позивач звернувся до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з листом від 08.10.2021 № 1008/4, в якому просив відповідача, на підставі пункту 3 підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 Податкового кодексу України, погасити податковий вексель серії АА2763013. При цьому, до вказаної заяви позивачем було долучено копії первинних документів на підтвердження факту реалізації імпортного товару за ланцюгами постачання на виконання вимог пункту 229.8 ПК України, а саме: копія простого векселя серії АА №2763013 від 15.07.2021; копія договору CD-TR/210521-J від 21.05.2021; копія додаткової угоди №1 від 21.05.2021 до договору №CD-TR/210521-J від 21.05.2021; копія додаткової угоди № 1/1 від 21.05.2021 до договору №CD-TR/210521-J від 21.05.2021; копія додаткової угоди № 1/2 від 24.05.2021 до договору №CD-TR/210521-J від 21.05.2021; копія додаткової угоди № 2 від 25.05.2021 до договору №CD-TR/210521-J від 21.05.2021; копія додаткової угоди №3 від 01.06.2021 до договору №CD-TR/210521-J від 21.05.2021; копія додаткової угоди № 4 від 02.06.2021 до договору №CD-TR/210521-J від 21.05.2021; копія додаткової угоди № 5 від 15.07.2021 до договору №CD-TR/210521-J від 21.05.2021; копія додаткової угоди № 6 від 21.07.2021 до договору CD-TR/210521-J від 21.05.2021; копія фінального інвойсу №CDM-28103-l/2-FN від 24.05.2021; копії митних декларацій ІМ 40 АА №UA903160/2021/200212, ІМ 40 АА № UA903160/2021/200241, ІМ 40 АА №UA903160/2021/200257, ІМ 40 АА №UA903160/2021/200270; копія договору надання послуг № 09/08-19 від 09.08.2019; копії актів приймання-передачі на зберігання № 21-пр від 22.07.2021, № 23-пр від 28.07.2021 № 24-пр від 29.07.2021, № 25-пр від 30.07.2021, № 39-вз від 24.07.2021, № 40-вз від 26.07.2021, №45-вз від 02.08.2021, №47-вз від 04.08.2021, № 50-вз від 06.08.2021, № 52-вз від 07.08.2021, № 53-вз від 08.08.2021, № 54-вз від 09.08.2021, № 56-вз від 10.08.2021; копії товарно-транспортних накладних до актів приймання-передачі зі зберігання по договору від 09.08.2019 №09/08-19 (53 шт.); копії договорів надання послуг №4 від 05.05.2021, №2021/05-15 від 12.05.2021; копії актів приймання-передачі на зберігання № 25/07 від 25.07.2021; №27/07 від 27.07.2021, №03/08 від 03.08.2021, №05/08 від 05.08.2021, №07/08 від 07.08.2021, № 08/08 від 08.08.2021, №09/08 від 09.08.2021, № 10/08 від 10.08.2021, №11/08 від 11.08.2021, копії товарно-транспортних накладних до актів приймання-передачі на зберігання по договору №2021/05-12 від 12.05.2021р (51 шт), копії актів приймання-передачі зі зберігання №16/08п від 16.08.2021, №17/08п від 17.08.2021, №18/08п від 18.08.2021, №26/08п від 26.08.2021, №27/08п від 27.08.2021, №28/08п від 28.08.2021, № 08/10п від 08.10.2021, копії товарно-транспортних накладних на переміщення між складами (13 шт); копії договору поставки № 2707/Дж від 27.07.2021; копії видаткових накладних № 103 від 16.08.2021, №104 від 17.08.2021, №105 від 18.08.2021, №113 від 26.08.2021, №114 від 27.08.2021, №115 від 28.08.2021; копія договору про постачання для державних потреб нафти і дистилятів (09130000-9) (авіаційний гас), для техніки спеціального призначення (за кошти Державного бюджету України) №286/1/21/9 від 02.08.2021 р. з додатками; копія рахунку на оплату № 862 від 17.08.2021р.; копія видаткової накладної № 2198 від 17.08.2021р.; копія повідомлення-підтвердження; копія акту приймання-передачі; копія паспорту якості № 833 від 19.08.2021; копія товарно-транспортної накладної № 765670 від 16.08.2021; копія товарно-транспортної накладної № 765671 від 16.08.2021; копія товарно-транспортної накладної № 765672 від 16.08.2021; копія рахунку на оплату № 873 від 18.08.2021; копія видаткової накладної № 2207 від 18.08.2021; копія повідомлення-підтвердження; копія акту приймання-передачі; копія паспорту якості № 843 від 20.08.2021; копія паспорту якості № 844 від 20.08.2021; копія товарно-транспортної накладної № 765687 від 17.08.2021; копія товарно-транспортної накладної № 765688 від 17.08.2021; копія рахунку на оплату № 878 від 19.08.2021; копія видаткової накладної № 2223 від 19.08.2021; копія повідомлення-підтвердження; копія акту приймання-передачі; копія паспорту якості № 853 від 26.08.2021; копії товарно-транспортних накладних № 765690 від 18.08.2021р., № 765673 від 18.08.2021р., № 765689 від 18.08.2021р., № 765675 від 18.08.2021р., № 904 від 27.08.2021р., № 2301 від 27.08.2021р.; копія повідомлення-підтвердження; копія акту приймання-передачі, копія паспорту якості №9605 від 02.09.2021; копія товарно-транспортних накладних №765692 від 26.08.2021, №765693 від 26.08.2021; копія рахунку на оплату № 910 від 27.08.2021; копія видаткової накладної № 2315 від 27.08.2021; копія паспорту якості №971 від 03.09.2021; копія товарно-транспортної накладної № 765694 від 27.08.2021; копія рахунку на оплату № 912 від 28.08.2021; копія видаткової накладної №2316 від 28.08.2021; копія паспорту якості №966 від 03.09.2021; копія паспорту якості №972 від 03.09.2021р копії товарно-транспортних накладних № 765696, №765697 від 27.08.2021; реєстр первинних документів щодо відповідності ЕРАН; копія договору поставки нафтопродуктів №0410-4587/21 від 08.10.2021р. з додатками; копія видаткової накладної № 148 від 08.10.2021; копія договору зберігання № 0510/9 ХР-4688/21 від 08.10.2021; копія акту приймання-передачі на зберігання № 08/10 від 080.10.2021; копія акту 8-НП від 08.10.2021; копія платіжного доручення №1406 від 11.10.2021 р на суму 4500,00 грн.; копія платіжного доручення № 1423 від 12.10.2021 р на суму 12300,00 грн.

За пунктом 229.8.10 ПК України, векселедержатель перевіряє документи, надані виробником/імпортером для погашення податкового векселя, протягом п'яти робочих днів з дня їх отримання.

Зі змісту листа Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 18.10.2021 №3419/6/33-00-04-02-01 слідує, що векселедержатель дійшов висновку про відмову у погашенні векселю лише на підставі документів, поданих позивачем з листом від 08.10.2021 № 1008/4, що свідчить про неповне з'ясування фактичних обставин контролюючим органом щодо поданих позивачем документів, зазначених в додатках до листа від 08.10.2021 № 1008/4 та долучених позивачем до матеріалів справи. Суд першої інстанції доречно звернув увагу на наведене.

ТОВ «Торум» при реєстрації акцизних накладних на користь Міністерства оборони України реєстрація здійснюється як на неплатника акцизного податку, оскільки Міністерство оборони України не є платником акцизного податку. При реєстрації акцизних накладних на користь суб'єкта літакобудування, реєстрація здійснюється як на неплатника акцизного податку, оскільки такий суб'єкт літакобудування не є платником акцизного податку. Крім того, як зазначив позивач, при реєстрації акцизної накладної поставки палива на користь суб'єкта літакобудування з відміткою «Напряму використання пального»: « 9. реалізація пального відповідно до підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу IV Податкового кодексу України суб'єктам літакобудування» Електронна система адміністрування пального надає квитанцію 1 про неможливість реєстрації такої акцизної накладної із вказанням причини: «Суб'єкт господарювання, який отримує пальне за зазначеним напрямом використання, повинен мати ліцензію на «Зберігання пального».

Однак, важливо врахувати, що Податковим кодексом України не передбачено обов'язку суб'єкта літакобудування мати ліцензію на зберігання пального.

Дослідивши оскаржуване рішення, яким позивачу відмовлено у прийнятті векселя серїї АА 2763013 від 15.07.2021, судом першої інстанції встановлено, що останнє не містить причин, за якими відповідач прийняв таке рішення та не зазначив жодної із підстав для його прийняття, відповідно до підпунктів 229.8.10., 229.1.11, або 229.8.12 пункту 229.8 статті 229 ПК України, що свідчить про недотримання суб'єктом владних повноважень, як векселедержателем, принципу належного урядування для платника податків.

Тож, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що прийняте рішення Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків від 18.10.2021 № 3419/6/33-00-04-02-01 суперечить принципу належного урядування, та, як наслідок, порушує принцип правомірного очікування на прийняте відповідачем рішення згідно з вимогами податкового законодавства України, що свідчить про протиправність останнього. Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

На переконання колегії суддів, виключними вимогами для погашення векселю є підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель, шляхом реєстрації акцизних накладних, або/та подання первинних документів реалізації. За даних же обставин, цільове використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів підтверджується наданими позивачем первинними документами, долученими до матеріалів справи та до листа від 08.10.2021 № 1008/4 щодо погашення векселя серії АА №2763013 від 15.07.2021.

Так, 08.10.2021 між ПАТ "Науково-технічний комплекс "Електронприлад" та ТОВ "Ферст Груп" укладено договір зберігання № 0510/9ХР-4688/21, відповідно до якого, останнє відповідно до акту приймання-передачі товару на зберігання № 08/10 від 08.10.2021 прийняло від ПАТ "Науково-технічний комплекс "Електронприлад" паливо, реалізовано за договором № 0410-4687/21, укладеного між позивачем (постачальник) та ПАТ "Науково-технічний комплекс "Електронприлад" (покупець).

Статтею 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості», передбачено, цей Закон застосовується до юридичних осіб - резидентів України, які здійснюють діяльність у галузі літакобудівної промисловості та згідно із законом мають відповідні ліцензії, а також відповідні сертифікати на право розробки або виробництва, або ремонту, або переобладнання, або модифікації, або технічного обслуговування авіаційної техніки та авіаційних двигунів та відповідають хоча б двом з таких критеріїв: а) здійснюють розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів; б) виконують державне або оборонне замовлення на розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів; в) забезпечують виконання Україною міжнародних зобов'язань з реалізації міжнародних контрактів з розробки авіаційної техніки та авіаційних двигунів, постачання авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництва авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонту авіаційної техніки та авіаційних двигунів.

Перелік суб'єктів літакобудування, щодо яких запроваджено тимчасові заходи державної підтримки, формує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної промислової політики, та затверджує Кабінет Міністрів України.

Суб'єкти літакобудування, які не відповідають критеріям, встановленим цією статтею, виключаються Кабінетом Міністрів України із затвердженого Переліку за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної промислової політики.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2010 № 405, затверджено Перелік суб'єктів літакобудування, щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки, за яким, Публічне акціонерне товариство "Науково-технічний комплекс "Електронприлад" (код ЄДРПОУ 14312134) включено до переліку суб'єктів літакобудування, щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції мав підстави для висновку про те, що факт цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів може бути підтверджено укладеними договорами, актами приймання-передачі тощо, які надавались як відповідачу при зверненні за погашенням векселя, так і до матеріалів даної справи.

Судом першої інстанції, у контексті спірних правовідносин, правильно прийнято до уваги правові позиції Верховного Суду висловлені у постановах при розгляді справ № П/811/1015/16 та № 826/17201/17, зокрема про неухильне дотримання основних складових принципу «належного урядування» забезпечує прийняття суб'єктами владних повноважень легітимних, справедливих та досконалих рішень. Принцип «належного урядування» підкреслює те, що між людиною та державою повинні бути вибудовані саме публічно-сервісні відносини, у яких інституції та процеси служать всім членам суспільства. На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Апелянтом вказаний висновок суду першої інстанції не спростовується.

Крім того, судом першої інстанції детально досліджено та оцінено інші доводи відповідача з приводу необґрунтованості позовних вимог.

Щодо посилань апелянта на те, що позивачем, в порушення п. 231.3 ст. 231 ПК України, складено із запізненням акцизну накладну № 245 від 30.07.2021, колегія суддів вважає, що вказана обставина не впливає на суть та регулювання спірних правовідносин, адже нормами ПК України чітко визначені підстави для відмови платнику податків у погашенні векселя.

Надаючи оцінку всім іншим доводам сторін, судова колегія наголошує що приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».

Отже, судом першої інстанції повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, відповідно до вимог ст. 242 КАС України.

У цілому, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог, та не є підставою для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 328 - 331 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 січня 2022 р. - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя О.М. Ганечко

Судді В.В. Кузьменко

Я.М. Василенко

Повний текст постанови складено 06.07.2022.