Рішення від 06.07.2022 по справі 580/2183/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2022 року справа № 580/2183/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Жашківського районного суду Черкаської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,

встановив:

16 травня 2022 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Жашківського районного суду Черкаської області, в якій просить:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови направити відскановані матеріали цивільної справи №705/4530/21 для дистанційного ознайомлення на її електронну адресу;

2) зобов'язати відповідача направити відскановані матеріали цивільної справи №705/4530/21 для дистанційного ознайомлення на її електронну адресу;

3) стягнути моральну шкоду в сумі 10000 гривень.

В обгрунтування позову позивачка зазначила, що 20 квітня 2022 року вона звернулася до відповідача через модуль Електронний кабінет із заявою про надіслання для ознайомлення в дистанційному режимі матеріалів цивільної справи №705/4530/21. Відповідач листом від 20 квітня 2022 року №705/4530/21/2716/2022 відмовив у задоволенні заяви позивача. Позивачка вважає, що відповідач умисно та свідомо порушує її права.

Ухвалою суду від 30.05.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження та постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити повністю та зазначив, що клопотання позивача щодо надсилання відсканованих документів в форматі pdf на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 було розглянуті передбачені законом строки. Крім того, позивачем не надано жодного доказу того, що їй завдано моральну шкоду діями відповідача, зокрема, не підтверджено факту порушення її прав, завдання моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру діями чи бездіяльністю Жашківської районного суду Черкаської області, не надано доказів наявності моральної шкоди, і встановлено причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням та вини в її заподіянні.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

У провадженні Жашківського районного суду Черкаської, області перебувала цивільна справа № 705/4530/21 за позовом Уманського комунального підприємства «Уманьтеплокомуиенерго» до ОСОБА_1 про стягнення боргу за надання послуг з централізованого опалення та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Уманського комунального підприємства «Уманьтеплокомуненерго» про захист прав споживачів.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.04.2022 головуючим у даній справі визначено суддю Жашківського районного суду Черкаської області Шимчика Романа Васильовича.

20.04.2022 до Жашківського районного суду Черкаської області звернулася із заявою ОСОБА_1 щодо надсилання відсканованих документів в форматі pdf на. електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1

20.04.2022 за вих. №705/4530/21/2716/2022 ОСОБА_1 направлено відповідь такого змісту:

«На Вашу заяву від 20.04.2022 року, яка зареєстрована у Жашківському районному суді Черкаської області 20.04.2022 року щодо надсилання відсканованих документів в форматі pdf на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 у справі за позовом Уманського комунального підприємства «Уманьтеплокомуненерго» до ОСОБА_1 про стягнення боргу за надання послуг з централізованого опалення та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Уманського комунального підприємства «Уманьтеплокомуненерго» про захист прав споживачів, Жашківський районний суд Черкаської області повідомляє, що скановані матеріали по вищевказані цивільній справі поміщені до централізованого файлового сховища та прикріплені до справи у системі «Електронний суд». Відскановані матеріали справі знаходяться у реєстраційні картці Монастирищенського районного суду Черкаської області від 23.02.2022 року за вхідним номером 583/22-вх.

Жашківський районний суд. Черкаської області не має змоги направити відскановані матеріали цивільної справи на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 в зв'язку з тим, що заявлений файл має завеликий розмір (копія скіншоту додається).

У разі виникнення. труднощів, Ви можете звернутися за допомогою до Державного підприємства «Центр судових сервісів», email :іпbох@ссs.court.gov.ua, теk. НОМЕР_1 .

Також з матеріалами справи у паперовому вигляді Ви можете ознайомитися у канцелярії Жашківського районного суду Черкаської області (каб № 7) з понеділка по четвер з 08 год. до 17 год. 15.хв, з урахуванням обідньої перерви з 13 до 14 год. та у п'ятницю з 08 год. 00 хв. до 15 год. 00хв.».

Не погоджуючись з такою відповіддю позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає, що згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У частині 2 статті 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Цю конституційну норму необхідно застосовувати з урахуванням її офіційного тлумачення, наданого Конституційним Судом України. Зокрема, у справі громадянки ОСОБА_2 щодо права на оскарження в суді неправомірних дій посадової особи, Конституційний Суд України офіційно розтлумачив частину 2 статті 55 Конституції України. Її необхідно розуміти так, що кожен, тобто громадянин України, іноземець, особа без громадянства має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх рішення, дія чи бездіяльність порушують або ущемляють права і свободи громадянина України, іноземця, особи без громадянства чи перешкоджають їх здійсненню, а тому потребують правового захисту в суді (частина 1 пункту 1 Рішення Конституційного Суду України від 25.11.1997).

Конституційний Суд зазначив, що стаття 55 Конституції України не визначає, які саме рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади і місцевого самоврядування чи посадових і службових осіб можуть бути оскаржені, і встановлюють принцип, відповідно до якого в суді можуть оскаржуватися будь-які рішення, дії та бездіяльність. Тим самим створено механізм реалізації конституційного права особи на судовий захист прав і свобод людини і громадянина. Конституцією України гарантовано і забезпечено кожній людині і громадянину право на звернення до суду за захистом своїх прав чи свобод (частина 9 пункту 2 Рішення Конституційного Суду України від 25.11.1997).

Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Закон України "Про звернення громадян", регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. (ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян").

Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб. (ст. 3 Закону України "Про звернення громадян")

Згідно з нормами ст. 15 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Приписами ст. 18 Закону України "Про звернення громадян", встановлено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, серед іншого, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Відповідно до положень ст. 19 Закону України "Про звернення громадян", органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги.

Так, згідно ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Слід зазначити, що звернення громадян до відповідного органу мають бути викладені максимально чітко та зрозуміло з метою їх належного та всебічного розгляду. Зрозуміле та чітке викладення вимог сприяє всебічній оцінці, викладених у зверненні фактів, та наданні максимально чіткої відповіді на поставлені питання.

Із матеріалів справи судом встановлено, що 20.04.2022 до Жашківського районного суду Черкаської області звернулася із заявою ОСОБА_1 щодо надсилання відсканованих документів в форматі pdf на. електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1

20.04.2022 за вих. №705/4530/21/2716/2022 ОСОБА_1 направлено відповідь такого змісту:

«На Вашу заяву від 20.04.2022 року, яка зареєстрована у Жашківському районному суді Черкаської області 20.04.2022 року щодо надсилання відсканованих документів в форматі pdf на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 у справі за позовом Уманського комунального підприємства «Уманьтеплокомуненерго» до ОСОБА_1 про стягнення боргу за надання послуг з централізованого опалення та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Уманського комунального підприємства «Уманьтеплокомуненерго» про захист прав споживачів, Жашківський районний суд Черкаської області повідомляє, що скановані матеріали по вищевказані цивільній справі поміщені до централізованого файлового сховища та прикріплені до справи у системі «Електронний суд». Відскановані матеріали справі знаходяться у реєстраційні картці Монастирищенського районного суду Черкаської області від 23.02.2022 року за вхідним номером 583/22-вх.

Жашківський районний суд. Черкаської області не має змоги направити відскановані матеріали цивільної справи на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 в зв'язку з тим, що заявлений файл має завеликий розмір (копія скіншоту додається).

У разі виникнення. труднощів, Ви можете звернутися за допомогою до Державного підприємства «Центр судових сервісів», email :іпbох@ссs.court.gov.ua, теk. НОМЕР_1 .

Також з матеріалами справи у паперовому вигляді Ви можете ознайомитися у канцелярії Жашківського районного суду Черкаської області (каб № 7) з понеділка по четвер з 08 год. до 17 год. 15.хв, з урахуванням обідньої перерви з 13 до 14 год. та у п'ятницю з 08 год. 00 хв. до 15 год. 00хв.».

Отже, відповідач, за наслідками розгляду заяви позивачки про дистанційне ознайомлення з матеріалами справи та надання електронної копії матеріалів на електронну адресу, з дотриманням приписів законодавства України, надав позивачці повну, всебічну та обґрунтовану відповідь листом від 20.04.2022 за вих. №705/4530/21/2716/2022, при цьому, звернення розглянуте у термін, встановлений ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", що вказує на відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Щодо стягнення моральної шкоди суд зазначає таке.

Згідно з ч.5 ст.21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Отже, позовна вимога про відшкодування шкоди в адміністративному судочинстві є похідною позовною вимогою від публічного спору. Тому враховуючи, що судом відмовлено в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови направити відскановані матеріали цивільної справи №705/4530/21 для дистанційного ознайомлення на її електронну адресу, позовна вимога про стягнення моральної шкоди в розмірі 10000,00 грн на користь позивача задоволенню не підлягають.

Зважаючи на викладене суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 5 статті 139 вказаного Кодексу у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зважаючи на те, що позовні вимоги ОСОБА_1 , яка звільнена від сплати судового збору, не підлягають задоволенню, а відповідач не надали суду доказів понесення судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Валентина ТИМОШЕНКО