05 липня 2022 року справа № 580/7879/21 м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В. перевіривши заяву Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про скасування рішень та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради.
Рішенням суду від 10.12.2021 позов задоволено частково. Вказане рішення суду набрало законної сили, що у відповідності до ст. 370 КАС України є обов'язковим до виконання.
В зв'язку з набранням рішення суду законної сили 25.01.2022 року Черкаським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи.
Відповідно до ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2022 матеріали справи №580/7879/21 витребувані з Черкаського окружного адміністративного суду.
18.02.2022 матеріали справи №580/7879/21 направлені до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Від Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради 09.03.2022 надійшла заява про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, суд листом від 15.03.2022 повідомив заявника, що питання розгляду вказаної заяви буде вирішене після повернення адміністративної справи №580/7879/21 до суду першої інстанції.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.05.2022 апеляційна скарга Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради залишена без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.12.2012 - без змін.
Адміністративна справа №580/7879/21 повернена до суду першої інстанції.
Щодо розгляду заяви Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 09.03.2022 про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню слід зазначити.
Відповідно до ч. 2 та 3 ст. 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення визначені ст. 167 КАС України.
Відповідно до абз. 10 ч. 1 ст. 167 КАС України до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
В порушення зазначеної норми, заява про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню подана без дотримання вимог абз. 10 ч. 1 ст. 167 КАС України.
В силу ч. 2 ст. 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Оскільки заява про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню не відповідає вимогам ст. 167 КАС України щодо її направлення іншим учасникам справи, суддя приходить до висновку, що вказана заява підлягає поверненню заявнику без розгляду.
Керуючись ст.ст. 90, 167, 252, 256, 294, 295 КАС України, суд, -
Заяву Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню від 09.03.2022 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про скасування рішень та зобов'язання вчинити дії - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО