Ухвала від 06.07.2022 по справі 500/811/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Справа № 500/811/22

06 липня 2022 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі Баб'юка П.М., розглянувши заяву відповідача про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Білецької сільської ради про зобов'язання надати та затвердити дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Білецької сільської ради про зобов'язання надати та затвердити дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства.

Рішенням суду від 13.04.2022 у справі №500/811/22 позов задоволено частково; зобов'язано Білецьку сільську раду Тернопільського району Тернопільської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.06.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га, що знаходиться в с. Ігровиця Тернопільського району Тернопільської області, для ведення особистого селянського господарства та прийняти відповідне рішення за результатами розгляду.

Від Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області 11.05.2022 до суду надійшла заява про відстрочення виконання судового рішення від 13.04.2022 у справі №500/811/22.

В обґрунтування заяви зазначено, що виконати рішення суду Білецька сільська рада не може через введення воєнного стану на території України та внесення змін до Земельного кодексу України на період дії воєнного стану, а саме Законом України №2145-IX від 24.03.2022 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану” (далі - Закон №2145-IX), яким під час дії воєнного стану заборонено безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації.

Ухвалою суду розгляд заяви призначено на 29.06.2022.

Представник відповідача подав до суду клопотання про розгляд заяви про відстрочення виконання рішення суду в порядку письмового провадження.

З врахуванням наведеного, суд продовжив розгляд заяви в порядку письмового провадження.

Розглянувши заяву відповідача, суд приходить до переконання про її задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до частини третьої статті 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Частиною 4 статті 378 КАС України регламентовано, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відповідач у своїй заяві зазначає про те, що виконати рішення суду Білецька сільська рада не може через введення воєнного стану на території України та внесення змін до Земельного кодексу України на період дії воєнного стану. Зокрема, під час дії воєнного стану заборонено безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації.

Слід зазначити, що введення воєнного стану в Україні є надзвичайною подією, однак, не є самостійною обставиною, яка перешкоджає виконанню даного судового рішення. Принаймні, на даний час за місцезнаходженням відповідача не ведуться бойові дії і роботу органу місцевого самоврядування не припинено.

Поряд з цим, 07.04.2022 набрав чинності Закон України №2145-IX від 24.03.2022 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”, яким внесено зміни до Перехідних положень Земельного Кодексу України, доповнено пунктами 27 і 28, якими передбачено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Легітимна мета даного Закону це захист національних інтересів в умовах воєнного стану і його правомірність не є предметом дослідження у даній справі.

Враховуючи наведене, оскільки законодавцем були встановлені обмеження на розпорядження земельними ділянками комунальної власності та визначено особливості регулювання земельних відносин в період воєнного стану, суд вважає обґрунтованими твердження відповідача, Білецька сільська рада під час дії воєнного стану не може розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.06.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га, що знаходиться в с. Ігровиця Тернопільського району Тернопільської області, для ведення особистого селянського господарства та прийняти відповідне рішення за результатами розгляду, оскільки законодавцем були встановлені обмеження на розпорядження земельними ділянками комунальної власності та визначено особливості регулювання земельних відносин в період воєнного стану.

Таким чином, введення воєнного стану в сукупності із положеннями Закону №2145-IX, - є обставинами, що роблять неможливим виконання судового рішення у справі №500/811/22 в частині зобов'язання Білецької сільської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.06.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га, що знаходиться в с. Ігровиця Тернопільського району Тернопільської області для ведення особистого селянського господарства, та прийняти відповідне рішення за результатами розгляду.

Враховуючи наведене, заява Білецької сільської ради про відстрочення виконання судового рішення підлягає задоволенню.

Суд, при визначенні строку на який слід відстрочити виконання рішення суду враховує сферу і межі регулятивної дії диспозиції правової норми підпункту 5 пункту 27 розділу X Земельного кодексу України із змінами, внесеними згідно із Законом №2247-IX від 12.05.2022.

Таким чином, суд вважає, що слід відстрочити виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 у справі №500/811/22 до припинення воєнного стану в Україні чи у відповідній місцевості, або до внесення відповідних змін у законодавство, що регулює дані правовідносини.

Керуючись статтями 248, 378 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Білецької сільської ради про відстрочення виконання рішення суду задовольнити.

Відстрочити виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 у справі №500/811/22 до припинення воєнного стану в Україні чи у відповідній місцевості, або до внесення відповідних змін у законодавство, що регулює дані правовідносини.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя Баб'юк П.М.