Справа № 540/3098/21
05 липня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності та винесення окремої ухвали суду, -
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2021 задоволено позов ОСОБА_1 частково. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновленої довідки про склад грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру його пенсії. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 року №45 та «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії, для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. У задоволенні решти вимог відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду 17.03.2022 року у справі №540/3098/21 рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2021 року - скасовано, прийнято по справі нову постанову, якою адміністративний ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС в Херсонській області» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії сектору забезпечення з соціально-гуманітарних питань при Державній установі «Територіальне медичне об'єднання МВС в Херсонській області» щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення №33/42-К-124 о/п від 22.06.2021 року у заниженому розмірі без вказання додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премії) встановлених судовим рішенням у справі № 821/484/196 від 27.07.2016 року та зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та направити до Головного управління ПФУ в Херсонській області оновлену нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог ст. ст.43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 13.02.2008 року № 45 та «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру пенсії, а саме: - посадовий оклад старший оперуповноважений із особливо важливих справ поліції - 2700 грн.; - оклад за спеціальним званням старший лейтенант поліції - 1600 грн.; - надбавка за вислугу років 40% - 1720 грн.; - надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 6020 грн.; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405грн.; - надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50% - 1350 грн.; - надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50% - 1350 грн.; - надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 53,38%. - 3213,48 грн.; - премія 100% - 18358,48 грн. - індексації - 929,08 грн. Усього 37646,04 грн. з 19.11.2019, року тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
На адресу суду від позивача надійшла заява про визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо не виконання рішення суду у справі №540/3098/21 за ВП69003870 та винесення окремої ухвали суду щодо невиконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2022 року у справі №540/3098/21.
В обґрунтування заяви позивач зазначив, що 18.03.2022 року електронною поштою ним було направлено на офіційну адресу МВС України заяву про добровільне виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2022 року у справі №540/3098/21. У зв'язку із невиконанням рішення суду позивач звернувся до суду із заявою про отримання виконавчого листа, який ним 23.03.2022 року був отриманий та направлений до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби МЮУ. 16.05.2022 Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби МЮУ було відкрито виконавче провадження №69003870. 30.05.2022 року позивачем направлено на адресу державного виконавця запит щодо надання інформації щодо виконання постанови державного виконавця від 16.05.2022 року та вчинення відповідних заходів щодо примусу боржника виконати рішення суду у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження». 31.05.2022 року на електронну адресу позивача надійшов лист державного виконавця згідно якого станом на 31.05.2022 року жодної інформації з боку боржника не надходило та при отриманні інформації його буде повідомлено додатково листом на електронну пошту. 08.06.2022 року на електронну адресу позивача надійшла відомість про те, що боржник - МВС подав заяву до П'ятого апеляційного адміністративного суду про відстрочку виконання постанови, але текст постанови до позивача не надійшов.
У зв'язку із невиконанням судового рішення суб'єктом владних повноважень Міністерством внутрішніх справ України позивач звернувся до суду в порядку ст. 383 КАС України.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судові рішення є обов'язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч.1, 4, 5, 6 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Так, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду 17.03.2022 року у справі №540/3098/21 рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2021 року - скасовано, прийнято по справі нову постанову, якою адміністративний ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС в Херсонській області» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Міністерство внутрішніх справ України зобов'язано підготувати та направити до Головного управління ПФУ в Херсонській області оновлену нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог ст. ст.43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 13.02.2008 року № 45 та «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру пенсії, а саме: - посадовий оклад старший оперуповноважений із особливо важливих справ поліції - 2700 грн.; - оклад за спеціальним званням старший лейтенант поліції - 1600 грн.; - надбавка за вислугу років 40% - 1720 грн.; - надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 6020 грн.; - надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405грн.; - надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50% - 1350 грн.; - надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50% - 1350 грн.; - надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 53,38%. - 3213,48 грн.; - премія 100% - 18358,48 грн. - індексації - 929,08 грн. Усього 37646,04 грн. з 19.11.2019, року тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
Будь-яких заяв щодо стану виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду 17.03.2022 року у справі №540/3098/21 від Міністерства внутрішніх справ України до суду не надходило.
Станом на теперішній час постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду 17.03.2022 року у справі №540/3098/21 відповідачем не виконано, чим допущено протиправну бездіяльність.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях по справах «Іммобільяре Саффі проти Італії», «Горнсбі проти Греції», «Жовнер проти України», «Бурдов проти Росії», «Ясіун'єне проти Литви», «Руйану проти Румунії» наголошує на тому, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6.
При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що адміністративні органи є складовою держави, яка керується принципом верховенства права, а відтак інтереси цих органів збігаються з необхідністю належного здійснення правосуддя. Якщо адміністративні органи відмовляються або неспроможні виконати рішення суду, чи навіть зволікають з його виконанням, то гарантії, надані статтею 6 стороні на судовому етапі, втрачають свою мету.
Також, суд зазначає, що за результатом розгляду заяви в порядку ст. 383 КАС України суд, згідно ч. 6 ст. 383 КАС України, суд, за наявності підстав для задоволення заяви, постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Суд вважає на теперішній час цілком достатнім та адекватним захід реагування у вигляді повідомлення керівництва Міністерства внутрішніх справ України про виявлені порушення вимог законодавства в діях посадових осіб Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за виконання судових рішень, із наданням місячного строку для повідомлення про вжиті заходи реагування щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 та застосування до Міністерства внутрішніх справ України заходів, передбачених ст. 249 КАС України.
Керуючись ст. ст. 383, 248, 249, 256, 295 КАС України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності та винесення окремої ухвали суду - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо невиконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду 17.03.2022 року у справі №540/3098/21.
З метою усунення причин та умов, що призвели до порушення посадовими особами Міністерства внутрішніх справ України приписів Кодексу адміністративного судочинства України, наведені факти довести до відома керівництва Міністерства внутрішніх справ України для вжиття відповідних заходів реагування.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Одеський окружний адміністративний суд про вжиті заходи у 30-денний строк з дня отримання даної ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида