Справа № 540/6734/21
05 липня 2022 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1) до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
До Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ІНФОРМАЦІЯ_1 Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1) до ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1) в якості відшкодування матеріальної шкоди, заборгованості (кратність вартості втраченого військового майна) в сумі 559466,72 грн.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.11.2021 року справа № 540/6734/21 була передана головуючому судді Василяка Д.К.
04.11.2021 року суддею Херсонського окружного адміністративного суду Василяка Д.К. направлено запит до Відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської ради щодо місця проживання (перебування) ОСОБА_1 .
20.12.2021 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла відповідь Департаменту адміністративних послуг Херсонської міської ради, згідно якої ОСОБА_1 02.04.2021 року знятий з реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , по повідомленню про зняття з реєстрації місця проживання особи, у зв'язку із вибуттям до іншої адміністративно-територіальної одиниці.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2021 року відкрито провадження по справі № 540/6734/21 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
18 лютого 2022 року Херсонським окружним адміністративним судом винесено ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації .
Розпорядженням Верховного Суду від 18.03.2022 року №11/0/9-22, відповідно до ч.7 ст.147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», змінено територіальну підсудність судових справи Херсонського окружного адміністративного суду та визначено суд, якому визначається територіальна підсудність справи - Одеський окружний адміністративний суд.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями від 23 травня 2022 року адміністративну справу № 540/6734/21 в електронному вигляді передано головуючому судді Левчук О.А.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Позивачем в позовній заяві зазначено адресу місця реєстрації відповідача, ОСОБА_1 , - АДРЕСА_1 , та фактичну адресу - АДРЕСА_2 .
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 171 КАС України, Одеським окружним адміністративним судом отримано відомості, зокрема з Державної міграційної служби України, щодо зареєстрованого місця проживання (перебування) відповідача, згідно яких ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
При цьому, згідно відповіді Департаменту адміністративних послуг Херсонської міської ради від 10.11.3032 № 16-21/993/5 (вхід. № 28108/21 від 20.12.2021 року) ОСОБА_1 знятий 02.04.2021 року з реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , по повідомленню про зняття з реєстрації місця проживання особи, у зв'язку із вибуттям до іншої адміністративно-територіальної одиниці.
Будь-яких належних доказів на підтвердження реєстрації у встановленому порядку місця проживання або перебування відповідача, ОСОБА_1 , на території м. Одеса чи Одеської області матеріали справи не містять.
Крім того, будь-яких належних доказів на підтвердження реєстрації у встановленому порядку місця проживання або перебування відповідача, ОСОБА_1 , на території м. Херсон чи Херсонської області станом на дату відкриття провадження по справі та по теперішній час матеріали справи також не містять.
Згідно ч. 1 ст. 26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 знятий 02.04.2021 року з реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , справа за даним адміністративним позовом, відповідно до ч. 1 ст. 26 КАС України, територіально підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду.
Згідно ч. 1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Таким чином, прийняття до провадження та відкриття провадження по справі адміністративним судом, якому вона територіально не підсудна та подальше винесення рішення за результатом розгляду такої справи є безумовною підставою для скасування такого рішення судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою підсудністю.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає «Право на справедливий суд», одним із аспектів якого є право розгляду справи «компетентним судом», «судом встановленим законом» на що Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішення.
Так, зокрема в рішенні по справі «Сокуренко і Стригун проти України» суд повторив, що як було раніше визначено, фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. У рішенні у справі «Занд проти Австрії», що згадувалось раніше, Комісія висловила думку, що термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)».
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ч. 5, 6, 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено. Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
За таких підстав, з метою запобігання порушенню прав та охоронюваних законом інтересів учасників справи, з урахуванням приписів п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд дійшов висновку, що справу за адміністративним позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1) до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, слід прийняти до провадження та передати за підсудністю до Вінницького окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 26, 29, 30, 171, 243, 248 КАС України, суд, -
Прийняти до провадження адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1) до ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1) в якості відшкодування матеріальної шкоди, заборгованості (кратність вартості втраченого військового майна) в сумі 559466,72 грн.
Передати адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1) до ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1) в якості відшкодування матеріальної шкоди, заборгованості (кратність вартості втраченого військового майна) в сумі 559466,72 грн. для розгляду за підсудністю до Вінницького окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та в строки встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя О.А. Левчук