печерський районний суд міста києва
Справа № 757/6370/22-к
Примірник № ___
22 лютого 2022 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та їх вилучення,-
08.02.2022 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором, про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та їх вилучення.
В судове засідання слідчий не з'явився, про місце і час розгляду клопотання повідомлений належним чином. Слідчий подав до суду заяву про розгляд вказаного провадження у відсутність сторони обвинувачення, клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
На підставі ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що слідчий суддя, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, створив необхідні умови для реалізації особою, яка подала клопотання, її процесуальних прав на участь у розгляді цієї справи в суді, ураховуючи, що підстав для визнання явки сторони обвинувачення обов'язковою не має, вважаю за можливе розглянути клопотання у її відсутність.
Вивчивши клопотання, дослідивши його матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.
В обґрунтування клопотання слідчий вказує, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22016130000000212 від 19.09.2016 за підозрою громадян України ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 2583 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 2583 КК України, ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 2583 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 та ч. 1 ст. 2583 КК України, та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 2583, ч. 1 ст. 2585, ч. 2 ст. 2585, ч. 3 ст. 2585, ч. 5 ст. 191 КК України.
Так, 14.08.2014 під головуванням ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 відбулася нарада за участю представників ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », на якій вирішено рекомендувати ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » здійснити свої наміри щодо укладення контракту на імпорт в Україну у вересні-грудні 2014 з Південної Африканської Республіки (далі ПАР) одного мільйона тонн вугілля.
Наведені заходи дозволяли би забезпечити безперебійну роботу теплоелектростанцій, виступаючи одним із шляхів диверсифікації поставок вугілля, гарантуючи державну і економічну безпеку країни.
На виконання рішення наради 19.08.2014 Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено контракт зі ІНФОРМАЦІЯ_10 , відповідно до умов якого останнє зобов'язувалося поставити в Українські порти Чорного моря вугілля різних марок кількістю до одного мільйона тонн.
Кабінетом Міністрів України 23.09.2014 з метою забезпечення підготовки паливно-енергетичного комплексу до роботи в осінньо-зимовий період 2014-2015 років з урахуванням загроз, пов'язаних з бойовими діями на сході України, та зниження рівня залежності від імпорту вугілля з Російської Федерації прийнято рішення (протокол № 80) щодо вжиття вичерпних заходів до диверсифікації джерел постачання енергетичного вугілля, передбачивши необхідність імпорту вугілля походженням не з території Російської Федерації.
14.10.2014 під головуванням ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 відбулася нарада за участю представників ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », на якій в умовах низьких запасів вугілля на складах ТЕС та з метою диверсифікації джерел паливозабезпечення вирішено рекомендувати ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » укласти договір з ДПЗД « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на закупівлю імпортного вугілля походженням з ПАР і забезпечити безперебійну поставку вугілля.
При цьому ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » рекомендовано залучити ІНФОРМАЦІЯ_11 для визначення технічних умов спалювання імпортованого з ПАР вугілля в котлах ІНФОРМАЦІЯ_12 та Зміївської ТЕС з метою заміщення українських антрацитів.
На виконання рішення вказаної наради 16.10.2014 між ДП ЗД « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » укладено договір поставки №44/1-96 про постачання останньому вугілля обсягом 250 000 тонн.
На виконання вказаного Договору 30.10.2014 та 03.11.2014 ІНФОРМАЦІЯ_10 здійснено поставки двох суднових партій вугілля до портів Чорного моря, а 04.11.2014 перші партії вугілля вже надійшли до енергогенеруючих підприємств ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
Окрім іншого, слідчий вказує, що після досягнення ОСОБА_7 домовленостей з керівниками терористичної організації «ДНР» і отримання від них згоди на перереєстрацію підконтрольного їм підприємства на території України, для забезпечення можливості укладання ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » відповідного договору, Міністром енергетики та вугільної промисловості 21.01.2015 підписано наказ № 09-К/К, яким виконання обов'язків директора ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 » покладено на особу, наближену до ОСОБА_7 , - ОСОБА_9 , а 22.01.2015 підписано наказ № 25, яким затверджено зміни до статуту даного підприємства, в тому числі змінено його місцезнаходження з АДРЕСА_1 .
Про таку перереєстрацію ОСОБА_4 одразу доповів представникам вищого політичного керівництва Російської Федерації і вже 30.01.2015 між ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » в особі ОСОБА_10 та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 » в особі ОСОБА_9 підписано договір № 111/7 на орієнтовну суму 1 584 000 000 гривень та в період з 30.01.2015 по 30.09.2015 на рахунки останнього перераховано 155 171 154, 67 гривень.
Отримані на банківські рахунки ДП « ІНФОРМАЦІЯ_14 » та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 » грошові кошти від ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » були переведені на інші підприємства з ознаками фіктивності та зняті готівкою.
Одержаними переведеними в готівку грошовими коштами керівники « ІНФОРМАЦІЯ_15 » розпорядились на власний розсуд.
Безпосередній контроль за організацією завантаження та подальшим перевезенням вугілля територіями непідконтрольними Україні, на адресу Зміївської та ІНФОРМАЦІЯ_12 протягом 2015 року здійснювався безпосередньо ОСОБА_7 , який координував свої дії з представниками терористичних організацій « ІНФОРМАЦІЯ_15 » та ОСОБА_4
Усього протягом 2015 року за поставки вугілля з тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей та на виконання загального злочинного плану щодо сприяння діяльності терористичним організаціям «Л/ДНР» перераховано, переведено в готівку та розподілено на користь терористичних організацій « ІНФОРМАЦІЯ_15 » не менше 205 391 145, 87 гривень, не рахуючи коштів, сплачених у готівковій формі, із запланованих більше ніж 3 168 000 000 гривень.
Своїми умисними діями ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , інші невстановлені службові особи з числа державних органів та підприємств України і представники вищого керівного складу державних органів Російської Федерації, за попередньою змовою групою осіб, здійснили сприяння діяльності терористичних організацій « ІНФОРМАЦІЯ_15 » шляхом організації та придбання вугілля у підконтрольних їм підприємств за державні кошти України, поставивши енергетичну сферу України у залежність від Російської Федерації та терористичних організацій « ІНФОРМАЦІЯ_15 », чим підірвали економічну безпеку держави в 2014-2015 роках, позбавивши її можливостей для диверсифікації джерел постачання енергетичних ресурсів, а також надали Російській Федерації більш широкі можливості для подальшого втручання у внутрішні справи України і ведення підривної діяльності проти неї.
Слідчий вказує, що відомості, які здобуті під час досудового розслідування, дають підстави вважати, що до вчинення вищезазначених кримінальних правопорушень можуть бути причетні також інші особи, які сприяли діяльності терористичних організацій « ІНФОРМАЦІЯ_15 » шляхом організації та придбання вугілля у підконтрольних їм підприємств за державні кошти України.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) зареєстроване за адресою:
АДРЕСА_2 , а оригінал реєстраційної справи зазначеного підприємства знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_16 за адресою: АДРЕСА_3 .
Відтак, з метою встановлення всіх осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, або яким відомі обставини, які відносяться до розслідуваного провадження, всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, обставин та умов, що сприяли його вчиненню, в рамках досудового розслідування на даний час виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до оригіналів документів з можливістю вилучення їх у паперовій та в електронній формі, які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_16 за адресою: АДРЕСА_3 , а саме: реєстраційну справу на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Документи, які перебувають у банківських установах містять банківську таємницю та конфіденційну інформацію, в тому числі комерційну та персональні дані особи, але самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Як вбачається із змісту п. 4, 5, 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься у речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відомості, які можуть становити банківську таємницю, та персональні дані особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 243 КПК України сторона обвинувачення залучає експерта за наявності підстав для проведення експертизи.
Відповідно до ч. 2 ст. 245 КПК України порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу).
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ст. 91, 92 КПК України обов'язок доказування обставин кримінального правопорушення, винуватості особи у його вчиненні, покладається на сторону обвинувачення.
Слідчим доведено, що інформація, зазначена у документах, доступ до яких сторона обвинувачення просить отримати, матиме особливо важливе доказове значення для встановлення обставин кримінального провадження, в тому числі тих, які свідчать про наявність чи відсутність в діянні ознак кримінального правопорушення, приймаючи до уваги, що відповідно до вимог ст. 84 КПК України, вказані документи є процесуальними джерелами доказів, які можливо встановити лише за умови їх отримання на підставі ухвали слідчого судді про надання тимчасового доступу з можливістю їх вилучення.
Враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні прокурора, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає вимогам ст.ст. 161, 162, 163 КПК України, приходжу до висновку, що документи, які вказані в клопотанні можуть мати суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, а відтак клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 107, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати слідчому в ОВС Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 22016130000000212 від 19.09.2016 - слідчим Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , слідчим Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві ОСОБА_41 , ОСОБА_42 та слідчим Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 . ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , дозвіл на тимчасовий доступ до документів, з можливістю тимчасового вилучення їх в оригіналах, які зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_16 за адресою: АДРЕСА_3 , а саме: реєстраційну справу на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) в якій знаходяться правовстановлюючі документи, протоколи установчих загальних зборів учасників (засновників), накази, договори купівля продажу частки, акти прийому-передачі майна, статути, заяви про реєстрацію, реєстраційні картки, довіреності, копії документів, що посвідчують особу та щодо присвоєння ідентифікаційного коду, витяги з Державних реєстрів, документи щодо оплати послуг, анкети, повідомлення, заяви та інші матеріали.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках: примірник № 1 - у матеріалах судового провадження; примірник № 2 та завірену копію ухвали надано прокурору.
Слідчий суддя ОСОБА_1