Постанова від 06.07.2022 по справі 705/2522/22

Справа №705/2522/22

3/705/1806/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2022 року м. Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Годік Леся Сергіївна розглянувши матеріали, які надійшли з Черкаського зонального відділу відділу Військової служби про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце роботи, посада військова частина НОМЕР_2, офіцер транспортного відділу, старший лейтенант, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ), проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

за скоєння правопорушення, передбаченого ст. 172-20 ч. 3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається із протоколу КИЧк №508 від 02.07.2022 року, 01 липня 2022 року о 23:20 год., військовослужбовець військової служби за контрактом військової частини НОМЕР_2 старший лейтенант ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби за призначенням у військовій частині НОМЕР_2, за адресою: АДРЕСА_3, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (що виразилось у різкому запаху алкоголю із ротової порожнини, нечіткому мовленні, хиткій ході, поведінка, що не відповідає обстановці). Оглядом проведеним 01 липня 2022 року з використанням спеціального технічного засобу «Алконт-М 00243-15» встановлено, що старший лейтенант ОСОБА_1 станом на 23 год. 46 хв. 01 липня 2022 року мав стан алкогольного сп'яніння 1,63% (проміле). Викладене свідчить про виконання службових обов'язків військовослужбовцем військової служби за контрактом старшим лейтенантом ОСОБА_1 в нетверезому стані в тимчасовому місці дислокації підрозділу (місця служби) військової частини НОМЕР_2 в умовах особливого періоду (воєнного стану).

В судовому засіданні ОСОБА_1 винним себе не визнав та вказав на те, що 01.07.2022 о 09 год. 50 хв. він змінився і відбув додому, та у вечері він із друзями відпочивав, вживав алкогольні напої. Після відпочинку рухався додому пішки, його зустріли працівники поліції та територіальної оборони, хотіли вручити йому повістку, на що він сказав, що є військовослужбовцем, і на даний час проходить службу. Потім працівники поліції та територіальної оборони викликали працівників ВСП, які завезли його до в/ч, де він продув прилад, який показав позитивний результат. Він перебував поза межами території військової частини. 01.07.2022 він змінився і не виконував обов'язки військовослужбовця, при складанні протоколу о 23 год. 46 хв. свідки були відсутні, а вже вписані до протоколу на наступний день. Також зазначив, що його не доставляли до медичного закладу для проходження огляду. Крім того, ОСОБА_1 було надано службову характеристику, письмові пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 29.06.2022 №108-НР про те, що ОСОБА_1 перебував в добовому наряді з 30.06.2022 року та інші документи.

В судовому засіданні офіцер режимної служби Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку ОСОБА_4. вказав на те, що при складанні протоколу про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ним не з'ясовувалися обставини, які передували його складанню, він не перевіряв обставини того, чи був 01.07.22 ОСОБА_1 на території в/ч та чи виконував обов'язки, чи він відпочивав. Йому передали результати тесту і на підставі якого ним було складено протокол.

Проаналізувавши обставини справи, оцінивши докази у їх сукупності, приходжу до наступного висновку.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

При розгляді справи про притягнення конкретної особи до адміністративної відповідальності, саме протокол про адміністративне правопорушення, якпроцесуальний документ є предметом дослідження та оцінки суддею в судовому засіданні при розгляді справи по суті (ст. 279 КУпАП).

Крім того, ст. 278 КУпАП передбачено, що суддя районного суду при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення серед інших питань має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, та відповідно до ст. 283 КУпАП, постанова суду повинна містити опис обставин, установлених при розгляді справи.

Проте, вказані вимоги закону Черкаським зональним відділом військової служби правопорядку при складанні протоколу про адміністративне правопорушення дотримані та виконані не були.

Суддею під час розгляду справи встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення, складений щодо ОСОБА_1 є таким, що не відповідає вимогам закону.

У порушення ст. 256 КУпАП у протоколі КИЧк №508 від 02 липня 2022 року не зазначено нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається противоправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам, суд повинен дати належну оцінку.

Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими

документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

У судовому засіданні встановлено, що 02.07.2022 року було складено протокол у відношенні ОСОБА_1 за ст. 172-20 ч. 3 КУпАП.

Частина 3 статті 172-20 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення в умовах особливого періоду таких дій:

1) розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів;

2) поява військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння;

3) виконання військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння;

4) відмова військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Відповідно до ч. 7 Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказ Служби зовнішньої розвідки України 14 серпня 2018 року № 300 у разі виявлення факту або виникнення підозри у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживанні наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцем на території місця проходження військової служби, військових об'єктів, або появи військовослужбовця на території місця проходження військової служби, військових об'єктів у нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння для підтвердження ознак військового адміністративного правопорушення (стаття 172-20 КУпАП) такого військовослужбовця направляють до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (додаток 2) уповноваженої посадової особи.

Військовослужбовець направляється до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у супроводі військовослужбовців підрозділу власної безпеки СЗРУ.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ставиться у провину, що він виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані.

Проте, такі обставини не підтверджені належними та допустимими доказами.

Так, на підтвердження стану алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 до протоколу додано тест на алкоголь та акт огляду на стан алкогольного сп'яніння, яким встановлено позитивний результат 1,63 проміле.

Разом з тим, дані докази є недопустимими, оскільки встановлення стану сп'яніння було здійснено не уповноваженою особою.

Так, відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров'я СРСР від 08.09.88 р. № 694 "Про заходи щодо подальшого вдосконалення огляду для встановлення факту вживання алкоголю та стану сп'яніння" тимчасова інструкція про порядок медичного огляду для встановлення факту вживання алкоголю та стану сп'яніння є доповненням вищевказаного наказу. Зазначений наказ включений до Переліку наказів МОЗ СРСР, які застосовуються в Україні, що додається до вказівки Міністерства охорони здоров'я України від 28 травня 1996р. №165.

Згідно тимчасової інструкції медичний огляд на стан сп'яніння здійснюється у спеціалізованих кабінетах наркологічних диспансерів (відділень) лікарями наркологами, або іншими лікарями, що пройшли відповідну підготовку.

Аналіз наведеної інструкції свідчить про те, що інші особи не мають права на проведення огляду на стан сп'яніння.

Разом з тим, відповідний огляд ОСОБА_1 було проведено посадовою особою Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку капітаном ОСОБА_5., у розташуванні Військової частини НОМЕР_2.

Отже, отримані результати огляду на стан алкогольного сп'яніння, а відтак і докази перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння не можуть бути прийняті судом для підтвердження обставин справи.

Інших належних та допустимих доказів перебування ОСОБА_1 у нетверезому стані суду не надано. Як і не надано доказів, що ОСОБА_1 01.07.2022 року виконував службові обов'язки та перебував при цьому в нетверезому стані на території військової частини.

Ст. 62 Конституції України передбачає, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Відповідно до зазначеної правової норми прямої дії судом проведена повна та всебічна оцінка зібраних доказів.

Згідно з п. 1 ст. 247 КпАП України провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Як зазначено в ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

За таких обставин, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності, приймаючи до уваги, що всі сумніви щодо доведеності вини правопорушника слід тлумачити на його користь, за відсутності переконливих доказів вини ОСОБА_1 вважаю відсутнім в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а тому провадження у справі слід закрити.

Відповідно до ст. 40-1, ст. 283 ч. 7 КУпАП судовий збір у випадку закриття провадження у справі не стягується, відноситься за рахунок держави.

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі у відношенні ОСОБА_1 за ст. 172-20 ч. 3 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Черкаського апеляційного суду на протязі десяти днів з моменту її проголошення.

Суддя Леся Сергіївна Годік