Справа № 397/310/22
Провадження №3/397/207/22
05.07.2022 смт.Олександрівка
Суддя Олександрівського районного суду Кіровоградської області Соловйов О.В., секретар судового засідання Петренко Л.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділу поліції № 1 (м. Знам"янка) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без реєстрації, проживаючого фактично за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, РНОКПП НОМЕР_1
за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,
встановив:
16 червня 2022 рокуДОП ВП № 1 (м.Знам"янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області Загинайко В.В. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 640817 стосовно ОСОБА_1 , який 11 червня 2022 року близько 20:10 в АДРЕСА_2 ображав нецензурними словами свою сестру, чим вчинив домашнє насильство психологічного характеру.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав суду заяву про розгляд справи в його відсутність.
На підтвердження вини ОСОБА_1 надано: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 640817 від 16 червня 2022 року; рапорт ст. інспектора-чергового відділу поліції №1 (м.Знам"янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області Кононенко Р.А. датований 11 червня 2022 року про отримання повідомлення зі служби 102 про домашнє насильство; заява ОСОБА_2 від 11 червня 2022 року, в якій вона просить притягнути до адміністративної відповідальності брата ОСОБА_1 , який 11 червня 2022 року близько 20:10 ображав її нецензурними словами, та її письмові пояснення; письмові пояснення свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та порушника ОСОБА_1 ; копію постанови Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 23 лютого 2022 року про притягнення ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП з накладенням на нього адміністративного стягнення у виді громадських робіт строком на 30 годин.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Стаття 280 зазначеного Кодексу передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують або відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Диспозиція ч. 2 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства повторно, насильства за ознакою статі, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Однак, в порушення вимог ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 не викладена об"єктивна сторона адміністративного правопорушення, а саме не зазначено за наслідком дій ОСОБА_1 могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілої. Зазначення судом інших обставин, аніж ті, що встановлені при складанні адміністративного протоколу, є порушенням права особи та захист. Крім того, протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей про потерпілу особу.
Відповідно до положень, викладених в рішеннях Європейського суду з прав людини у справах "Малофєєва проти Росії" та "Карелін проти Росії", у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Не зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення такого обов'язкового реквізиту, як "суть адміністративного правопорушення" порушує вимоги ст. 256 КУпАП та унеможливлює розгляд такого протоколу по суті.
За наведеного, порушення порядку оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, та не зазначення у протоколі обов'язкового реквізиту - суті адміністративного правопорушення, позбавляє процесуальної можливості орган (посадову особу), уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення, з'ясувати обставини щодо вчинення адміністративного правопорушення, вини особи у його вчиненні, відтак, і наявність події і складу адміністративного правопорушення.
У такому вигляді протокол не може бути предметом судового розгляду, оскільки викликає обґрунтовані сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, які, відповідно до вимог ч. 3 ст. 62 Конституції України, тлумачаться на його користь.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 247, 280, 283-284 КУпАП,
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.173-2 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутності у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілою та її представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду через Олександрівський районний суд Кіровоградської області.
Суддя О.В. Соловйов