Справа № 404/3415/22
Номер провадження 1-в/404/91/22
05 липня 2022 року Кіровський районний суд м. Кіровограда у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за поданням начальника Кропивницького РУП ГУ НП в Кіровоградській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кіровограда, українця, громадянина України, не одруженого, офіційно не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого:
Начальник Кропивницького РУП ГУ НП в Кіровоградській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 .
Подання обґрунтовує тим, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, попереджався про можливість встановлення щодо нього адміністративного нагляду. Однак, він продовжує порушувати громадський порядок.
ОСОБА_4 в судовому засіданні погодився на встановлення адміністративного нагляду відносно нього, зазначив, що попереджався про можливість встановлення адміністративного нагляду.
Дослідивши надані матеріали, пояснення ОСОБА_4 , суд вважає, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п. «в» ч. 1 ст. 3 та абзацом 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини за поданням начальника органу внутрішніх справ, якщо вони після відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Судом встановлено, що ДОП Кропивницького РУП ГУ НП в Кіровоградській області проводилась профілактична робота по недопущенню скоєння злочинів та порушень громадського порядку, але ОСОБА_4 належних висновків для себе не зробив, на шлях виправлення не став.
За місцем мешкання характеризується негативно, на проведену з ним роботу зі сторони громадськості реагує негативно та підтримує зв'язки з особами, які були раніше засуджені до кримінальної відповідальності.
Згідно ст. 8 Конвенції про захист прав людини, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини у справі «Дедеш проти України» суд не виключає, що обмеження, застосовані щодо заявника, зокрема, обмеження на відвідування певних місць, поїздки без дозволу працівників поліції та вихід з дому у визначені години, а також зобов'язання регулярно являтися до поліції, можуть у принципі бути необхідними в контексті боротьби з можливим вчиненням нових правопорушень.
При прийнятті рішення взято до уваги дані, що характеризують ОСОБА_4 , який притягувався до кримінальної відповідальності, відбував покарання в місцях позбавлення волі. Після звільнення не працевлаштувався, законного джерела доходу не має, податки не сплачує. Така поведінка свідчить про втрату ним сталих соціальних зв'язків, відсутності бажання стати на шлях виправлення та займатись суспільно-корисною працею, а тому, відносно нього має бути встановлено адміністративний нагляд.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 3, 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», ст.ст. 369-372, 539 КПК України, ст. 158 КВК України, суд -
Поданням начальника Кропивницького РУП ГУ НП в Кіровоградській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кіровограда, українця, громадянина України, не одруженого, офіційно не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого, адміністративний нагляд строком на 1 рік, встановивши наступні обмеження:
1) Заборонити залишати межі міста без дозволу органів поліції;
2) Заборонити відвідування барів, ресторанів, кафе, магазинів та інших громадських місць, де алкогольні напої реалізуються на розлив, а також вокзалів та аеропортів без відповідного дозволу органів поліції;
3) Заборонити залишати своє місце проживання по АДРЕСА_1 з 22 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. наступного дня;
4) Зобов'язати прибувати в період нагляду 1,3 суботи кожного місяця з 09 год. по 12 год. до адміністративної будівлі №2 Кропивницького РУП ГУ НП в Кіровоградській області, розташованої по вул. Юрія Бутусова, 22 в м. Кропивницькому для реєстрації;
5) З'являтися за викликом працівника поліції у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду.
Копію постанови направити начальнику Кропивницького РУП ГУ НП В Кіровоградській області для виконання.
Контроль за виконанням даної постанови доручити Кропивницькому РУП ГУ НП в Кіровоградській області.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Кіровограда протягом 7 днів з моменту її проголошення.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_1