Рішення від 01.07.2022 по справі 214/3074/22

Справа № 214/3074/22

2-о/214/119/22

РІШЕННЯ

Іменем України

01 липня 2022 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:

головуючого - судді Попова В.В.,

при секретарі - Собченко Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, у місті Кривому Розі, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа - Саксаганський відділ державної реєстрації актів цивільного стану районний у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), -

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до суду із зазначеною заявою, в якій просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Маріуполі Донецької області, у віці 35 років. В обґрунтування своєї заяви заявник зазначив, що він з 25 вересня 2004 року перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла від вибухової травми та отриманих осколкових поранень тулуба та кінцівок, які були отримані нею внаслідок мінометного обстрілу м. Маріуполь з боку окупаційних військ Російської Федерації та військ так званої «Донецької Народної Республіки». Документами, що підтверджують факт смерті дружини заявника є наявні у заявника медична довідка про причину смерті від 27.03.2022 року за №60 та свідоцтво про смерть, видане 16 червня 2022 року відділом ЗАЦС Першотравневого районного управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки. Таким чином, оскільки ОСОБА_2 померла на території м. Маріуполь, яке фактично є тимчасово окупованим, що є загальновідомою обставиною, отримати необхідний документ для проведення державної реєстрації факту її смерті та отримання свідоцтва про смерть встановленого державного зразка заявник не має можливості, у зв'язку з чим вимушений був звернутись до суду з даною заявою.

Заявник у судове засідання не з'явився, але його представник надав до суду письмову заяву, в якій заявлені вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд розглянути справу за його відсутності та за відсутності заявника.

Представник заінтересованої особи про час і місце розгляду справи повідомлявся, однак у судове засідання не з'явився.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Згідно свідоцтва про одруження заявник та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 25 вересня 2004 року перебували у зареєстрованому шлюбі (а.с.13).

Як убачається з копій паспортів громадянина України, заявник та ОСОБА_2 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.5-6,9-10)

Згідно довідки про причину смерті від 27.03.2022 року за №60, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 від вибухової травми та отриманих осколкових поранень тулуба та кінцівок (а.с.11).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 16 червня 2022 року відділом РАЦС Першотравневого районного управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 35 років (а.с.12).

Згідно довідки №1242-5000737389 від 05.04.2022 року, заявник, зареєстроване місце проживання якого: АДРЕСА_1 , взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, фактичне місце проживання якої: АДРЕСА_2 (а.с.8).

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року №1207-VІІ, тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до положень ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим щодо реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.

Згідно із ч. 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

За положеннями ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який послідуючими Указами Президента України неодноразово подовжувався та триває і на даний час.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 року №75, із внесеними змінами, затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), до якого віднесено, зокрема, Маріупольську міську територіальну громаду.

При цьому суд приймає до уваги той факт, що ведення активних бойових дій, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на території м. Маріуполь у період смерті ОСОБА_2 , тобто станом на 16 березня 2022 року, є загальновідомим фактом, який згідно з ч. 3 ст. 82 ЦПК України, не потребує доказування.

Разом з тим, суд також враховує, що оскільки м. Маріуполь знаходиться на тимчасово окупованій території, де державні органи влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, відтак заявник немає можливості отримати свідоцтво про смерть дружини у відповідності до вимог діючого на території України законодавства, а також підтвердити відповідний факт в позасудовому порядку.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Таким чином, зважаючи на вище викладене, враховуючи той факт, що заявник не має можливості в іншому, ніж у судовому порядку, одержати виданий компетентним органом виконавчої влади України документ встановленого державного зразка, який посвідчує факт смерті ОСОБА_2 , яка померла в м. Маріуполь, тобто на тимчасово окупованій території України, суд приходить до висновку про обґрунтованість даної заяви та наявність підстав для її задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 5, 10, 13, 77, 265, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Маріуполь Донецької області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Маріуполі Донецької області, у віці 35 років.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.В. Попов.