Справа № 127/13925/22
Провадження № 3/127/4553/22
"04" липня 2022 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Шлапак Д.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , військовослужбовця, займаючого посаду водія-електрика радіорелейної станції взводу зв'язку роти зв'язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв'язку та рідіотехнічного забезпечення військової частини НОМЕР_2, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
02.07.2022 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, відносно військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 старшого солдата ОСОБА_1 .
01 липня 2022 року о 19.20 год. старший солдат ОСОБА_1 перебуваючи у добовому наряді був виявлений начальником радіолокаційної системи посадки літаків роти зв'язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв'язку та радіотехнічного забезпечення, який був відповідальний по батальйону - майором ОСОБА_2 , з ознаками вживання спиртних напоїв (характерний запах, нечітка мова, порушення координації рухів). Після бесіди та медичного огляду старший солдат ОСОБА_1 був направлений до Вінницького обласного наркологічного диспансеру.
Для проведення медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння затриманого під супроводом майора ОСОБА_2 о 20 год. 00 хв. 01 липня 2022 року направлено до КНП «ЦТЗ «Соціотерапія'ВОР».
У результаті проведеного ОСОБА_1 огляду від 01.07.2022 № 1353 о 20 год. 25 хв. встановлено - алкогольне сп'яніння середнього ступеню. Лабораторне дослідження - Алкотест 6820 - 1,62%о, 6820 - 1,69%о.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненому визнав в повному обсязі, щиро розкаявся та пояснив, що спиртні напої вживав напередодні - ввечері у вільний від несення служби час. Просив суд суворо його не карати.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 01 липня 2022 року о 19.20 год. старший солдат ОСОБА_1 перебуваючи у добовому наряді був виявлений начальником радіолокаційної системи посадки літаків роти зв'язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв'язку та радіотехнічного забезпечення, який був відповідальний по батальйону - майором ОСОБА_2 , з ознаками вживання спиртних напоїв. Після бесіди та медичного огляду старший солдат ОСОБА_1 був направлений до Вінницького обласного наркологічного диспансеру, для проходження освідування на предмет встановлення стану сп'яніння.
За результатами медичного огляду встановлено, що старший солдат ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння, медична довідка про проходження огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння № 1353 від 01.07.2022, алкотест 6820 - 1,62%о, алкотест 6820 - 1,69%о, алкогольне сп'яніння середнього ступеню.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачено відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, у випадку, якщо дані дії вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в Україні особливий період настав з дня набрання чинності Указу Президента України від 17.03.2014 №303/2014 «Про часткову мобілізацію», продовжено його Указом Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 «Про часткову мобілізацію», та Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію».
Згідно з вимогами ч.ч. 3, 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», часткова мобілізація може проводитися в окремих місцевостях держави, а також стосуватися певної частини національної економіки Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
З моменту оголошення мобілізації чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
У ст. 1 Закону України «Про оборону України» - особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, а відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 затвердженого Законом України № 2102 -IX від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року та по теперішній час.
Відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 доводиться протоколом про адміністративне правопорушення № 14 від 02.07.2022, медичною довідкою про проходження огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння № 1353 від 01.07.2022, письмовими та усними поясненнями ОСОБА_1 , письмовими пояснення свідків та іншими матеріалами справи.
Згідно ст. 252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їхсукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, об'єктивна сторона діяння передбаченого ст. 172-20 КУпАП, в даному випадку, полягає виключно в активних діях з вживання спиртних напоїв. Сутність поняття «розпивання» охоплює не тільки сам факт вживання спиртного напою, але й дії, що передують йому, що на момент складення протоколу про адміністративне правопорушення не було встановлено.
Проте судом враховано, що сама лише поява військовослужбовця у нетверезому стані, під яким необхідно розуміти: поведінку особи у стані сп'яніння, яка явно порушує загальновизнані норми (непристойні висловлювання або жести, грубі вигуки, нав'язливе ставлення до інших тощо) безпосередньо не є активною дією в розумінні слова «розпивання», але опосередковано є видом дій за які передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Диспозицією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, зокрема, передбачена адміністративна відповідальність за виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, а також відмова такої особи від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння в умовах особливого періоду.
Отже, з матеріалів справи слідує, що вони містять переконливі та беззаперечні докази, які підтверджують перебування військовослужбовця, старшого солдата ОСОБА_1 під час виконання службових обов'язків в стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду.
При визначенні виду адміністративного стягнення, суд враховує обставини скоєного правопорушення, відношення ОСОБА_1 до вчиненого, його вік, стан здоров'я, сімейні обставини та інші обставини в їх сукупності.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, а саме соціальний аспект кваліфікації військових адміністративних правопорушень, суспільну небезпеку і шкоду від вчинення військовослужбовцями адміністративно-карних дій, завдання шкоди позитивному авторитету військовослужбовця і в цілому Збройним Силам України, його особу, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ним аналогічних правопорушень, до правопорушника за доцільне застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією цієї статті.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Керуючись ст.ст. 33, 172-20, 221, 277, 280, 283, 284 КУпАП, п. 12. ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суд, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 215 (двісті п'ятнадцять) неоподаткованих мінімумів доходів громадян 3655 (три тисячі шістсот п'ятдесят п'ять) грн.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області.
Суддя