Постанова від 30.06.2022 по справі 912/2203/21

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.06.2022 року м.Дніпро Справа № 912/2203/21

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Дарміна М.О. (доповідач)

суддів: Антоніка С.Г., Березкіної О.В.

при секретарі судового засідання Логвіненко І.Г.

Представники сторін не з'явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 29.11.2021 (повне рішення складено 08.12.2021 суддя Кабакова В.Г.) у справі №912/2203/21

за позовом Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, вул. Центральна, 2, с. Ганнівка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, 27165

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон", вул. Кірова, буд. 17, м. Новоукраїнка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, 27100

про визнання недійсним договору, скасування запису

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог та рішення суду першої інстанції:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон" з вимогами про

- визнання договору оренди земельної ділянки укладеного між Новоукраїнською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04055110) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Оріон" (код ЄДРПОУ 30944991), що знаходиться на території Ганнівської (колишня Приютівська) сільської рада, Новоукраїнського району, Кіровоградської області, загальною площею 32,0274 га, зареєстрованого від 08 лютого 2012 р. за № 352400004000017 - недійсним;

- скасування запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права запис про інше речове право номер 20175595 зареєстрованого на підставі Договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 3524085200:02:000:9426 площею 32,0274 га укладеного між Новоукраїнською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Оріон", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.02.2012 р. за № 352400004000017, розташована - Кіровоградська область, Новоукраїнський район, Ганнівська (колишня Приютівська) сільська рада;

- покладення на відповідача судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що спірний договір укладено з порушенням вимог чинного законодавства, без відповідного рішення власника (розпорядника) земельної ділянки. Передача земельної ділянки в оренду відбулась з порушенням норм ст. 134 Земельного кодексу України, без проведених земельних торгів, які передують укладенню договору оренди.

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 29.11.2021 у справі №912/2203/21 в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Приймаючи рішення, господарський суд виходив з обставин недоведення позивачем порядку, в якому б мали проводитися земельні торги на момент реєстрації оспорюваного договору та якою конкретно в даному випадку мала бути поведінка відповідача, який виявив бажання отримати земельну ділянку в оренду, у зв'язку з чим суд не встановив підстав для визнання недійсним Договору оренди землі та для скасування запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права оренди на земельну ділянку за відповідачем через вказані позивачем порушення вимог ст. 134 Земельного кодексу України.

З урахуванням вищенаведених обставин, суд дійшов висновку про невідповідність заходу втручання у право відповідача критеріям правомірного втручання в право особи на мирне володіння майном, які сформовані у сталій практиці ЄСПЛ, оскільки норми закону, що регулювали спірні правовідносини на момент їх виникнення, не були сформульованими в частині визначення та встановлення порядку проведення земельних торгів.

Підстави, з яких порушено питання про перегляд судового рішення та узагальнені доводи апеляційної скарги:

Не погодившись з вказаним рішенням, Ганнівська сільська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції повністю та прийняти нове рішення, яким:

- визнати договір оренди земельної ділянки укладеного між Новоукраїнською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04055110) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Оріон" (код ЄДРПОУ 30944991), що знаходиться на території Ганнівської (колишня Приютівська) сільської рада, Новоукраїнського району, Кіровоградської області, загальною площею 32,0274 га, зареєстрованого від 08 лютого 2012 р. за № 352400004000017 - недійсним;

- скасувати запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права запис про інше речове право номер 20175595 зареєстрованого на підставі Договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 3524085200:02:000:9426 площею 32,0274 га укладеного між Новоукраїнською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Оріон", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.02.2012 р. за № 352400004000017, розташована - Кіровоградська область, Новоукраїнський район, Ганнівська (колишня Приютівська) сільська рада.

Узагальнення доводів апеляційної скарги:

Апеляційна скарга обгрунтована наступним:

- відповідно до п. 21 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що установити, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.

Відповідно до вищезазначеної норми права власником даної земельної ділянки (кадастровий номер 3524085200:02:000:9426) є Приютівська сільська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 22.05.2019 р. № 167575266.

- проаналізувавши розпорядження голови Новоукраїнської районної державної адміністрації необхідно зробити висновок, що вони надають правове підгрунття для внесення змін до договору оренди землі від 31 жовтня 2005 року, який укладений між Новоукраїнською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оріон», загальною площею 283, 9529 га, строком на 10 років, що знаходиться на території Приютівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, що зареєстрований в Кіровоградській регіональній філії Центру ДЗК від 31 жовтня 2005 року №2, яке повинно було відобразитися лише у вигляді додаткової угоди до даного договору.

- аналізуючи оскаржуваний договір оренди земельної ділянки, яким надано в оренду відповідачу земельну ділянку площею 32, 0274 га та вищезазначені норми права вважаємо, що у орендодавця від імені якого діяв голова Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області не було правових підстав для його підписання.

Дані обставини ґрунтуються на тому, що розпорядження голови Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області, які були зазначені як правові підстави для підписання спірного правочину, а саме № 796 від 27 серпня 2010 p., № 685 від 01 серпня 2011 р. та № 1331 - р від 26 грудня 2011 р. стосувалися передачі іншої земельної ділянки, а тому були підставою для підписання іншого договору оренди земельної ділянки.

- виходячи з положень земельного законодавства необхідною умовою укладення, зміни та поновлення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність відповідного рішення власника (розпорядника) земельної ділянки. За відсутності такого рішення є порушенням виключного передбаченого Конституцією України права цього органу на здійснення права власності від імені Українського народу та управління землями, яке підлягає захисту. Даної позиції дотримується Вищий господарський суд України у постанові від 28.10.2010р. №32/158.

Ганнівська сільська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області вважає, що Договір оренди земельної ділянки площею 32,0274 га укладений між Новоукраїнською районної державної адміністрації Кіровоградської області та ТОВ «Оріон», що був зареєстрований, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.02.2012 р. за № 352400004000017, номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 20175595, є недійсним, оскільки даний Договір був укладений з порушенням порядку передачі землі визначений ст. 124 та ст.134 Земельного кодексу України, а саме за відсутності земельних торгів та за відсутністю рішення про передачу такої ділянки в оренду, оскільки розпорядження, що містяться як підстави укладання договору стосуються надання дозволу щодо внесення змін до іншого договору.

- твердження Господарського суду Кіровоградської області про те, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення в натурі меж земельної ділянки та розпорядження голови Новоукраїнської районної державної адміністрації № 685-р від 01.08.2011 р. врегульовувало відносини, щодо декількох земельних ділянок, а також що ці документи слугували підставою для укладення спірного правочину є помилковим, оскільки жодними доказами дані обставини не підтверджуються.

Узагальнені доводи інших учасників провадження у справі:

У відзиві на апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Оріон" вказує, що:

- системний аналіз норм матеріального права (норм закону та норм підзаконних актів) безумовно вказує на правомірність дій сторін за оспорюваним договором, станом на момент його державної реєстрації - 08 лютого 2012 року та одночасно зумовлює безпідставність посилань позивача про порушення порядку (станом на 08.02.2012 року) проведення земельних торгів (виходячи з принципу зворотної дії закону в часі), оскільки законом названий порядок визначений і набрав чинності 19 серпня 2012 року.

- посилання позивача про відсутність рішення органу виконавчої влади про передачу земельної ділянки в оренду, яке слугувало підставою для укладення оспорюваного договору оренди, є нікчемним та не базується на дійсних правовідносинах і документальних даних, оскільки розпорядження голови Новоукраїнської РДА № 796-р від 27 серпня 2010 року, № 685-р від 01 серпня 2011 року, № 1331 -р від 26.12.2011 року, № 1090-р від 13.10.2005 року, стосуються всіх вищеназваних земельних ділянок які входять до загальної площі в розмірі 241,8962 Га земельної ділянки переданої ТОВ «Оріон» в оренду строком на 49 років, що доводиться документальними даними затвердженої в установленому законом порядку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, передані в оренду строком на 49 років товариству з обмеженою відповідальністю «Оріон» для ведення товарного сільськогосподарського виробництв за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (резервного фонду та запасу) на території Приютівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.

- ТОВ «Оріон» відображало нарахування орендної плати за землю за спірну земельну ділянку разом з іншими земельними ділянками державної (комунальної) власності, що знаходились в користуванні на умовах оренди, у встановленому законом порядку - шляхом подачі відповідних податкових декларацій з плати за землю, форма якої затверджена наказом міністерства фінансів України № 560 від 16.06.2015 року, та копії яких подаються в додатку до відзиву. Наведені суми щомісячної оплати орендної плати за землю включають ту, що передбачена спірним договором оренди.

- істотні умови оспорюваного договору, які виконані ТОВ « Оріон» у вигляді сплати орендної плати безповоротно прийняті позивачем з моменту початку виконання та державної реєстрації договору.

Крім цього, між Приютівською сільською радою Новоукраїнського району Кіровоградської області та ТОВ «Оріон» в тому числі укладалась угода про внесення змін до оспорюваного позивачем договору оренди земельної ділянки, яка пройшла державну реєстрацію та в якій деталізувались окремі положення договору і одночасно збільшувався розмір орендної плати.

- зазначені обставини спірних правовідносин безумовно вказують на обізнаність Приютіської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, з моменту прийняття у власне розпорядження та з моменту надходження щомісячних орендних платежів, починаючи з 2012 року, про наявність договору оренди земельної ділянки та його істотних умов, які направлені на мету оренди земельної ділянки і прийняття позивачем названих умов цивільно-правового договору.

Процедура апеляційного провадження в апеляційному господарському суді:

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 14.01.2022 апеляційну скаргу було залишено без руху, надано строк для усунення недоліків.

До канцелярії суду апеляційної інстанції від скаржника надійшла заява про усунення недоліків, до якої на виконання ухвали суду додано відповідні докази.

Ухвалою суду від 07.02.2022 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 29.11.2021 у справі №912/2203/21. Розгляд справи призначено у судовому засіданні на 09.03.2022 о 12:20 годин.

09.03.2022 судове засідання не відбулося.

Ухвалою суду від 05.04.2022 розгляд апеляційної скарги Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 29.11.2021 у справі №912/2203/21 призначено в судове засідання на 27.04.2022 об 12:20 год.

Від позивача надійшло клопотання про участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції з забезпеченням її проведення зокрема у Господарському суді Кіровоградської області.

Ухвалою суду від 21.04.2022 клопотання Ганнівської сільської ради про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі № 912/2203/21 - залишено без розгляду.

Від представника відповідача надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів.

Ухвалою суду від 25.04.2022 судові засідання у справі №912/2203/21 вирішено проводити в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів в системі відеоконференцзв'язку “EasyCon”.

27.04.2022 ухвалою суду розгляд апеляційної скарги Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 29.11.2021 у справі №912/2203/21 відкладено на 23.05.2022 на 12:00 год. Судові засідання у справі №912/2203/21 вирішено проводити в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів в системі відеоконференцзв'язку “EasyCon”.

23.05.2022 у судовому засіданні від представника позивача надійшло клопотання про участь у наступному судовому засіданні в режимі відеоконференції з забезпеченням її проведення зокрема у Господарському суді Кіровоградської області.

Ухвалою суду від 23.05.2022 в судовому засіданні оголошено перерву до 20.06.2022 на 12:40 год. Надано Товариству з обмеженою відповідальністю «Оріон» можливість подати до суду апеляційної інстанції власні пояснення щодо визначених питань.

Ухвалою суду від 20.06.2022 в судовому засіданні оголошено перерву до 30.06.2022 на 09:45 годин. Судові засідання у справі №912/2203/21 вирішено проводити в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів в системі відеоконференцзв'язку “EasyCon” та з Господарським судом Кіровоградської області.

30.06.2022 від представника Відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Про дату час і місце розгляду справи позивач був повідомлений належним чином, що підтверджується протоколом судового засідання від 20.06.2022, а також довідкою про доставку електронного листа (копії ухвали Центрального апеляційного господарського суду від 20.06.2022) на відповідну електронну адресу позивача.

Відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі Пономарьов проти України, no. 3236/03, від 03.04.2008, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. Таким чином, не лише на суд покладається обов'язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Крім того, згідно з Порядком ведення державного реєстру судових рішень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2006р. за № 740, кожна фізична або юридична особа має загальний доступ до судових рішень, внесених до Реєстру. Відкритий доступ користувачів до електронних копій судових рішень здійснюється цілодобово та безоплатно через офіційний веб-портал ДСА.

Таким чином, представники сторін мають можливість ознайомитись з текстами процесуальних документів по вказаній справі в державному реєстрі судових рішень.

Беручи до уваги, що неявка представників сторін не перешкоджає перегляду справи по суті, матеріали справи є достатніми для її розгляду у судовому засіданні, справа переглядалася без участі представників сторін за наявними у справі матеріалами.

30.06.2022 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови Центрального апеляційного господарського суду.

Як вірно встановлено місцевим господарським судом, підтверджено матеріалами справи і не оспорюється сторонами спору:

31.10.2005 між Новоукраїнською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (далі - Новоукраїнська РДА) та ТОВ "Оріон" укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано в Кіровоградській регіональній філії Центру ДЗК від 31.10.2005 за №2, за умовами якого в оренду ТОВ "Оріон" передано земельну ділянку загальною площею 283,9529 га строком на 10 років, яка знаходиться на території Приютівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (а.с. 10).

Договір укладено на підставі розпорядження голови Новоукраїнської РДА №1090-р від 13.10.2005 (а.с. 11).

27.08.2010 за розпорядженням голови Новоукраїнської РДА № 796-р надано ТОВ "Оріон" згоду на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі меж земельних ділянок та складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, із земель державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 239,27 га ріллі, з них: 235,96 га земель резервного фонду (поле №3(1) польової сівозміни №1 - 74,69 га, поле №9 польової сівозміни №1 - 54,19 га поле №7(2) польової сівозміни №4 - 32,0304 га, поле №8(1) польової сівозміни №4 - 51,0268 га, поле №3(1) кормової ґрунтозахисної сівозміни №1 - 7,3766 га та поле №8 польової сівозміни №1 - 16,64 га) та 3,3191 га земель запасу (поле № 5(1) кормової ґрунтозахисної сівозміни №5) в оренду строком на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території колишнього колективного сільськогосподарського підприємства "Дружба" Приютівської сільської ради (а.с. 12).

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення в натурі меж земельних ділянок та складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, передані в оренду строком на 49 років ТОВ "Оріон" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (резервного фонду та запасу) на території Приютівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (далі - Технічна документація) розроблена в 2011 році Державним підприємством "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (а.с. 38-46).

Розпорядженням голови Новоукраїнської РДА від 01.08.2011 № 685-р затверджено документацію з землеустрою щодо встановлення в натурі меж земельної ділянки та передано ТОВ "Оріон" в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 241,8962 га ріллі, із земель запасу та резервного фонду державної власності сільськогосподарського призначення на території колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства "Дружба" Приютівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області. Встановлено ТОВ "Оріон" орендну плату в розмірі 3 відсотка від нормативної грошової оцінки ріллі по області за 1 рік (а.с. 13).

Розпорядженням голови Новоукраїнської РДА від 26.12.2011 № 1331-р внесено зміни до розпорядження від 01.08.2011 № 685-р та встановлено ТОВ "Оріон" орендну плату в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки ріллі по області за 1 рік (а.с. 16).

08.02.2012 зареєстровано договір оренди земельної ділянки, укладений між Новоукраїнською РДА та ТОВ "Оріон", відповідно до якого в оренду ТОВ "Оріон" передано земельну ділянку загальною площею 32,0274 га (сільськогосподарські угіддя - рілля) строком на 49 років, яка розташована на території Приютівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (далі - Договір, а.с. 18).

Право оренди на земельну ділянку за Договором зареєстровано за ТОВ "Оріон" в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зі строком дії 08.02.2061 з кадастровим номером земельної ділянки 3524085200:02:000:9426 (а.с. 19, 47).

ТОВ "Оріон" звітує щодо земельних ділянок, у тому числі щодо земельної ділянки кадастровий номер 3524085200:02:000:9426 та сплачує орендну плату (а.с. 51 - 90).

Згідно рішення Приютівської сільської ради № 518 від 25.03.2019 та додаткової угоди від 06.05.2019 внесено зміни до Договору оренди земельної ділянки, а саме: зазначено кадастровий номер орендованої земельної ділянки; встановлено розмір орендної плати на рівні 7% від нормативної грошової оцінки землі; замінено сторону орендодавця з Новоукраїнської РДА на Приютівську сільську раду (а.с. 49, 50).

Щодо інших земельних ділянок, по яким затверджено документацію із землеустрою, 08.02.2012 зареєстровано договори оренди земельних ділянок, за якими відповідні земельні ділянки передано в оренду ТОВ "Оріон" та зареєстровано право оренди. До зазначених договорів також внесено зміни, у тому числі щодо орендодавця з Новоукраїнської РДА на Приютівську сільську раду.

Згідно рішення Ганнівської сільської ради від 30.11.2020 № 26 розпочато процедуру реорганізації, у тому числі, Приютівської сільської ради, та визначено, що Ганнівська сільська рада є правонаступником вказаної сільської ради (а.с. 14, 15).

Обставини справи, встановлені судом апеляційної інстанції та оцінка апеляційним господарським судом доводів учасників провадження у справі і висновків суду першої інстанції:

Заслухавши доповідь судді-доповідача щодо змісту судового рішення, перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та докази у справі на їх підтвердження, їх юридичну оцінку, а також доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених статтею 269 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів апеляційного господарського суду встановила, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню в силу наступного:

Відповідно до п. 21 Перехідних положень Земельного кодексу України власником даної земельної ділянки (кадастровий номер 3524085200:02:000:9426) є Приютівська сільська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 22.05.2019 р. за № 167575266.

Відповідно до ст. 8-3 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" та прийнятого рішення Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області від 30.11.2020 правонаступником Приютівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області є Ганнівська сільська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області.

У статті 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно зі статтею 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

За змістом статей 4, 5 цього Кодексу завданням земельного законодавства, яке включає цей Кодекс та інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин, є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель, а основними принципами земельного законодавства є, зокрема, поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом.

Згідно ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду землі", орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

У сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права власності на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (статті 14, 19 Конституції України).

За змістом пункту "а" частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад.

Відповідно до статей 13, 14, пункту 7 частини 1 статті 92 Конституції України правовий режим власності та користування землею визначається законами України. Правовий режим власності означає врегулювання нормами закону земельних відносин, порядку та умов поділу земель на категорії, правове визначення форм власності на землю, порядку набуття і здійснення права власності, а також права постійного чи тимчасового землекористування щодо управління землями тощо, реалізацію та позбавлення цього права, функції, компетенцію органів державної влади і місцевого самоврядування.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" (в редакції на момент укладення спірного договору) передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій належить розпорядження землями державної власності відповідно до закону.

Згідно ст. 17 Земельного кодексу України (в редакції на момент укладення спірного договору) розпорядження землями державної власності, у тому числі надання їх у користування, належить до повноважень місцевих державних адміністрацій та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

Згідно з ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України, розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.

Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк

Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (ч.6 ст.123 Земельного кодексу України).

Згідно з ч.1, 2 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

За приписами ч.1 ст. 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону.

Відповідно до ч. 5 ст. 137 названого Кодексу земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.

17.04.2008 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 394, якою затверджено Порядок проведення у 2008 році земельних аукціонів.

Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 11.11.2008 р. N 25-рп/2008 положення пункту 1 зазначеної постанови, якою затверджувався Порядок проведення земельних аукціонів, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

У вказаному рішенні Конституційний Суд України дійшов висновку, що відповідно до Конституції України правовий режим власності, порядок і умови набуття та припинення права власності, а також права володіння, користування та розпорядження майном (землею) визначаються законом.

Зазначено, що необхідність врегулювання права власності, в тому числі і на землю, на рівні законів підтверджується і правовими позиціями Конституційного Суду України, згідно з якими "правовий режим власності, порядок і умови набуття та припинення права власності, а також права володіння, користування та розпорядження майном визначаються законами" (абзац другий пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2000 року N 14-рп/2000); "виключно законами України встановлюється правовий режим власності, в основі якого - конституційні положення, конкретизовані в законах, які можуть містити й певні особливості правового режиму тих чи інших форм власності"

І лише 05.07.2012 Верховною Радою прийнято Закон України № 5077-VI "Про внесення змін до Земельного кодексу України, який набрав чинності 19.08.2012, щодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону", яким внесено зміни до статей 135 - 139 Земельного кодексу України та законодавчо врегульовано порядок проведення земельних торгів.

Згідно з ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до ч. 1, 3 статті 215 Цивільного кодексу України передбачає, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Щодо досліджуваної справи, на час реєстрації спірного договору оренди землі від 08.02.2012 порядок проведення земельних торгів законодавчо врегульовано не було.

Між тим, Розпорядженням голови Новоукраїнської РДА від 01.08.2011 № 685-р затверджено документацію з землеустрою щодо встановлення в натурі меж земельної ділянки та передано ТОВ "Оріон" в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 241,8962 га ріллі, із земель запасу та резервного фонду державної власності сільськогосподарського призначення на території колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства "Дружба" Приютівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області. Встановлено ТОВ "Оріон" орендну плату в розмірі 3 відсотка від нормативної грошової оцінки ріллі по області за 1 рік (а.с. 13).

Як правильно встановлено господарським судом, спірний договір містить посилання на розпорядження №685-р від 01.08.2011, а також на інші розпорядження, які приймались з приводу оформлення права оренди.

Крім того, податковими деклараціями з плати за землю земельного податку та /або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної форми власності за 2018-2021 роки підтверджується сплата ТОВ "Оріон" орендної плати за земельну ділянку площею 241,8962 га на підставі спірного договору оренди, яка прийнята орендодавцем без будь-яких зауважень.

Вказане свідчить про правомірність дій сторін при укладенні спірного договору оренди землі, у зв'язку з чим відсутні підстави для визнання останнього недійсним.

У цьому зв'язку в задоволенні позову слід відмовити.

Підстави для скасування оскаржуваного рішення господарського суду відсутні.

Безпідставними є доводи скаржника стосовно того, що передача спірної земельної ділянки в оренду відбулося із грубим порушенням норм ст.134 Земельного кодексу України, оскільки передача даної земельної ділянки з подальшим укладенням договору оренди можливий лише за результатами проведення земельних торгів, які не були проведенні.

Як зазначено в постанові Верховного Суду від 09.11.2020 у справі №904/2404/18 відповідно до вимог принципу правової визначеності правозастосовчий орган у випадку неточності, недостатньої чіткості, суперечливості норм позитивного права має тлумачити норму на користь невладного суб'єкта (якщо однією зі сторін спору є представник держави або органу місцевого самоврядування).

Так, у Рішенні Європейського суду з прав людини від 20.10.2011 у справі "Рисовський проти України" (заява N 29979/04) сформульовано висновки відповідно до яких Суд підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП], заява N 33202/96, п. 120, ECHR 2000-I, "Онер'їлдіз проти Туреччини" [ВП], заява N 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови", заява N 21151/04, п. 72, від 08.04.2008, і "Москаль проти Польщі", заява N 10373/05, п. 51, від 15.09.2009). Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах "Лелас проти Хорватії", заява N 55555/08, п. 74, від 20.05.2010, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява N 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (mutatis mutandis, рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincovaand Pine v. The Czech Republic), n. 58, а також рішення у справі "Ґаші проти Хорватії" (Gashi v. Croatia), заява №32457/05, п.40, від 13.12.2007, та у справі "Трґо проти Хорватії" (Trgo v. Croatia), заява №35298/04, п. 67, від 11.06.2009).

Як було зазначено вище, спірна земельна ділянка була передана в оренду відповідачу на підставі розпорядженням голови Новоукраїнської РДА №685-р від 01.08.2011, яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення в натурі меж земельної ділянки.

Дійсно, ч.1 ст.134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Водночас, відповідно до ч.5 ст.137 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.

Між тим, законодавчо врегульованим такий порядок не був.

І лише у липні 2012 року прийнято Закон України № 5077-VI "Про внесення змін до Земельного кодексу України, який набрав чинності 19.08.2012, щодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону", яким внесено зміни до статей 135 - 139 Земельного кодексу України та законодавчо врегульовано порядок проведення земельних торгів.

Отже, враховуючи відсутність затвердженого законодавством порядку проведення земельних торгів у формі аукціону станом на момент державної реєстрації договору оренди землі - 08.02.2012 сторонами правомірно укладено спірний договір без проведення таких торгів.

Щодо посилання позивача на відсутність рішення про передачу земельної ділянки в оренду та на те, що розпорядження, що містяться як підстави укладання договору стосуються надання дозволу щодо внесення змін до іншого договору, колегія суддів виходить з наступного.

27.08.2010 за розпорядженням голови Новоукраїнської РДА № 796-р надано ТОВ "Оріон" згоду на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі меж земельних ділянок та складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, із земель державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 239,27 га ріллі, з них: 235,96 га земель резервного фонду (поле №3(1) польової сівозміни №1 - 74,69 га, поле №9 польової сівозміни №1 - 54,19 га поле №7(2) польової сівозміни №4 - 32,0304 га, поле №8(1) польової сівозміни №4 - 51,0268 га, поле №3(1) кормової ґрунтозахисної сівозміни №1 - 7,3766 га та поле №8 польової сівозміни №1 - 16,64 га) та 3,3191 га земель запасу (поле № 5(1) кормової ґрунтозахисної сівозміни №5) в оренду строком на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території колишнього колективного сільськогосподарського підприємства "Дружба" Приютівської сільської ради (а.с. 12).

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення в натурі меж земельних ділянок та складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, передані в оренду строком на 49 років ТОВ "Оріон" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (резервного фонду та запасу) на території Приютівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (далі - Технічна документація) розроблена в 2011 році Державним підприємством "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (а.с. 38-46).

Розпорядженням голови Новоукраїнської РДА від 01.08.2011 № 685-р затверджено документацію з землеустрою щодо встановлення в натурі меж земельної ділянки та передано ТОВ "Оріон" в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 241,8962 га ріллі, із земель запасу та резервного фонду державної власності сільськогосподарського призначення на території колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства "Дружба" Приютівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області. Встановлено ТОВ "Оріон" орендну плату в розмірі 3 відсотка від нормативної грошової оцінки ріллі по області за 1 рік (а.с. 13).

Розпорядженням голови Новоукраїнської РДА від 26.12.2011 № 1331-р внесено зміни до розпорядження від 01.08.2011 № 685-р та встановлено ТОВ "Оріон" орендну плату в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки ріллі по області за 1 рік (а.с. 16).08.02.2012 зареєстровано договір оренди земельної ділянки, укладений між Новоукраїнською РДА та ТОВ "Оріон", відповідно до якого в оренду ТОВ "Оріон" передано земельну ділянку загальною площею 32,0274 га (сільськогосподарські угіддя - рілля) строком на 49 років, яка розташована на території Приютівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (далі - Договір, а.с. 18).

Право оренди на земельну ділянку за Договором зареєстровано за ТОВ "Оріон" в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зі строком дії 08.02.2061 з кадастровим номером земельної ділянки 3524085200:02:000:9426 (а.с. 19, 47).

ТОВ "Оріон" звітує щодо земельних ділянок, у тому числі щодо земельної ділянки кадастровий номер 3524085200:02:000:9426 та сплачує орендну плату (а.с. 51 - 90).

Згідно рішення Приютівської сільської ради № 518 від 25.03.2019 та додаткової угоди від 06.05.2019 внесено зміни до Договору оренди земельної ділянки, а саме: зазначено кадастровий номер орендованої земельної ділянки; встановлено розмір орендної плати на рівні 7% від нормативної грошової оцінки землі; замінено сторону орендодавця з Новоукраїнської РДА на Приютівську сільську раду (а.с. 49, 50).

Щодо інших земельних ділянок, по яким затверджено документацію із землеустрою, 08.02.2012 зареєстровано договори оренди земельних ділянок, за якими відповідні земельні ділянки передано в оренду ТОВ "Оріон" та зареєстровано право оренди. До зазначених договорів також внесено зміни, у тому числі щодо орендодавця з Новоукраїнської РДА на Приютівську сільську раду.

Згідно рішення Ганнівської сільської ради від 30.11.2020 № 26 розпочато процедуру реорганізації, у тому числі, Приютівської сільської ради, та визначено, що Ганнівська сільська рада є правонаступником вказаної сільської ради (а.с. 14, 15).

При цьому, як правильно вказав господарський в оскаржуваному рішенні, позивачем не доведено, що розпорядження №685-р від 01.08.2011 стосується інших земельних ділянок, в той час як закон не містить обмежень щодо надання за одним рішенням декількох земельних ділянок в оренду.

Інших належних та допустимих доказів у розумінні ст.ст.75, 76 ГПК України на підтвердження своєї правової позиції, викладеної в апеляційній скарзі, відповідач не надав.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.275 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 276 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до частин 1, 4 статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Під час розгляду справи, колегією суддів не встановлено порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення та неправильного застосування норм матеріального права.

З урахуванням вищевикладеного, рішення Господарського суду Кіровоградської області від 29.11.2021 у справі №912/2203/21 підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області на неї, відповідно, підлягає залишенню без задоволення.

Розподіл судових витрат:

У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати за подання апеляційної скарги у сумі 6 810,00 грн. (т. 2 а.с. 20) покладаються на особу, яка подала апеляційну скаргу.

Керуючись ст.ст. 129, 269, 270, 271, 273, 275, 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Центральний апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 29.11.2021 у справі №912/2203/21 - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Кіровоградської області від 29.11.2021 у справі №912/2203/21 - залишити без змін.

Витрати зі сплати судового збору у сумі 6 810,00 грн. покласти на Ганнівську сільську раду Новоукраїнського району Кіровоградської області (27165, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Ганнівка, вул. Центральна, 2, код ЄДРПОУ 04365321).

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку в строки передбачені ст. 288 ГПК України.

Повний текст постанови складено та підписано 05.07.2022

Головуючий суддя М.О. Дармін

Суддя С.Г. Антонік

Суддя О.В. Березкіна