Постанова від 01.07.2022 по справі 335/3652/22

1Справа № 335/3652/22 3/335/1275/2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2022 року м. Запоріжжя

Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Гашук К.В., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, старшого солдата, який проходить військову службу у в/ч НОМЕР_1, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

01.07.2022 на розгляд до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії НОМЕР_1 №23 від 28.06.2022, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії НОМЕР_1 №23 від 28.06.2022, 27.06.2022, під час перебування на території військової частини НОМЕР_1, яка розташована у Вознесенівському районі м. Запоріжжя, старший солдат 2 стрілецького відділення 2 взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 був виявлений у стані алкогольного сп'яніння. Після чого, останній був доставлений до КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР для проведення медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, та за результатами медичного огляду встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується відповідним висновком, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, разом з протоколом про адміністративне правопорушення до суду надійшла заява ОСОБА_1 у якій він просив розглядати справу за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя встановила наступні обставини.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Згідно з вимогами ст. ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом; при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння; уасть начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого період.

З протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, яке полягає у тому, що він, будучи військовослужбовцем, 27.06.2022 перебував на території військової частини у стані алкогольного сп'яніння.

Згідно пояснень ОСОБА_1 , які долучені до протоколу про адміністративне правопорушення, він не визнає вини у інкримінованому адміністративному правопорушення, та у вказаних поясненнях він зазначив, що 27.06.2022 у селі Зарічне Оріхівського району Запорізької області він купив та випив алкоголь, після чого був затриманий та направлений командиром до медичного закладу для проведення медичного огляду.

На підтвердження виявлення ОСОБА_1 на території військової частини у стані алкогольного сп'яніння, до протоколу про адміністративне правопорушення серії НОМЕР_1 №23 від 28.06.2022, долучено копію висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 27.06.2022 №3217, відповідно до якого ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння; документи, які підтверджують, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, а саме: витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №11 від 16.03.2022, витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 №12 від 18.01.2021, витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №1 від 18.01.2022, військовий квиток на ім'я ОСОБА_1 ; копія паспорту на ім'я ОСОБА_1 та РНОКПП; письмові пояснення ОСОБА_1 ; пояснення ОСОБА_2 , який є старшим солдатом в/ч НОМЕР_1 та який за наказом командира супроводжував ОСОБА_1 до медичного закладу для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння та назад до частини; рапорт чергового офіцера ТКП ОСОБА_3 на ім'я командира в/ч НОМЕР_1 у якому він повідомив, що виявив військовослужбовця ОСОБА_1 на території військової частини у стані алкогольного сп'яніння; та довідка відповідно до якої штаб військової частини НОМЕР_1 розміщено у Вознесенівському районі м. Запоріжжя.

Разом з тим, долучені до протоколу про адміністративне правопорушення докази самі по собі та у сукупності не доводять, що 27.06.2022 ОСОБА_1 був виявлений у стані алкогольного сп'яніння саме на території військової частини та не спростовують пояснення ОСОБА_1 , що 27.06.2022 він вживав алкоголь та був виявлений у стані алкогольного сп'яніння у селі Зарічне Оріхівського району Запорізької області.

На підтвердження тієї обставини, що ОСОБА_1 27.06.2022 виявлено у стані алкогольного сп'яніння на території військової частини НОМЕР_1 до протоколу про адміністративне правопорушення долучено лише рапорт чергового офіцера ТКП ОСОБА_3 на ім'я командира в/ч НОМЕР_1 у якому він повідомив, що виявив військовослужбовця ОСОБА_1 на території військової частини у стані алкогольного сп'яніння.

Однак, рапорт чергового офіцера на ім'я командира є лише внутрішнім документом військовослужбовців, яким здійснюється офіційне повідомленням про що небудь керівництву, та він не є належним та допустимими доказом при розгляді справи судом.

Інших належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що 27.06.2022 ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння саме на території військової частини НОМЕР_1, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено.

За змістом ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

Враховуючи викладені обставини, суддя дійшла висновку, що матеріали справи не містять будь-яких належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження обставин, викладених у протоколі щодо виявлення 27.06.2022 ОСОБА_1 на території військової частини НОМЕР_1, у стані алкогольного сп'яніння, а тому доходить до висновку, що органом який склав протокол про адміністративне правопорушення не зібрано достатніх доказів на підтвердження того, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП за обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серії НОМЕР_1 №23 від 28.06.2022, внаслідок чого провадження у справі підлягає закриттю, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Також, вважаю за необхідне зазначити, що у протоколі про адміністративне правопорушення, всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, не зазначено час вчинення адміністративного правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 , а зазначено лише дату.

Окрім іншого, до протоколу про адміністративне правопорушення долучено копію висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 27.06.2022 №3217, проте оригінал вказаного документу у матеріалах справи відсутній.

На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 172-20, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 280, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-20 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Суддя К.В. Гашук