про відмову у відкритті апеляційного провадження
04 липня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/7887/21 пров. № А/857/7442/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Кушнерика М. П.
суддів -Курильця А. Р.
Мікули О. І.
перевіривши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року у справі № 380/7887/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови Годовицько-Басівської сільської ради Хмиза Василя Тадейовича, Сокільницької сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії,
Ухвалою судді Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2022 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв'язку з порушеннями строків встановлених ч.1 ст.295 КАС України, та надано десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення виявленого недоліку.
Копію зазначеної ухвали скаржник отримав 14 червня 2022 року згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення із штриховим індетифікатором № 7900732247331 , що підтверджується відповідним документом про її отримання в матеріалах справи.
Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті апеляційного провадження з огляду на наступне.
На виконання вимог вказаної ухвали у встановлений судом строк, скаржником подано до суду клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження, яке обґрунтоване тим, що з матеріалами справи справи ознайомився частково. Рішення суду не отримував і не встиг ознайомитись, оскільки після 24.02.2022 року почалась війна і змінились життєві обставини. Відзив на апеляційну скаргу подав на підставі ознайомлення із змістом апеляційної скарги.
Крім того, він є особою з інвалідністю, має вік більше 60-ти років, не є фахівцем у галузі права і має незакінчену середню освіту, щоб подати необхідні документи змушений їхати до м.Львів, оскільки в його населеному пункту не має копіцентру, щоб роздрукувати і подати до суду документи. Крім того, небезпечно їхати до міста, оскільки в країні триває війна.
Відповідно до положень частини третьої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі (пункт 4 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому, обов'язковим процесуальним наслідком визнання судом неповажними причин пропуску строку апеляційного оскарження рішення суду є відмова у відкритті апеляційного провадження.
Законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Європейський суд з прав людини у пунктах 46, 47 рішення від 29 січня 2016 року у справі «Устименко проти України» зазначив, що одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачає дотримання принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатись перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами. Якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності.
При цьому Європейський суд з прав людини наголосив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами.
Суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Хоча саме національним судам, перш за все, належить виносити рішення про поновлення строку оскарження, їх свобода розсуду не є обмеженою. Суди повинні обґрунтовувати відповідне рішення. У кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип res judicata, особливо коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків.
Відповідно до правових висновків Європейського Суду з прав людини, право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення у справі «Перетяка та Шереметьєв проти України» від 21 грудня 2010 року, заява № 45783/05). Норми, що регулюють строки подачі скарг, безсумнівно, спрямовані на забезпечення належного здійснення правосуддя і юридичної визначеності. Зацікавлені особи мають розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані (пункти 22-23 рішення у справі «Мельник проти України» від 28 березня 2006 року, заява № 23436/03).
Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Підстави пропуску строку апеляційного оскарження можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов'язані з непереборними та об'єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання апеляційної скарги.
Тільки наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судового рішення у апеляційному порядку у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку апеляційного оскарження з поважних причин.
Причини пропуску строку є поважними, якщо обставини які зумовили такі причини є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
З матеріалів справи убачається, що ОСОБА_1 був присутній в судовому засіданні 24 листопада 2021 року при оголошені судом першої інстанції вступної та резолютивної частини рішення, що він не заперечує.
Колегія суддів не приймає до уваги покликання позивача на поважність причин пропуску строку, як інвалідність, вік, відсутність юридичних знань, оскільки таке не позбавляло право позивача на вжиття заходів захисту порушеного права, як укладення угоди на правову допомогу. В той же час, ОСОБА_1 звертається до суду першої інстанції із заявою від 29 листопада 2021 року (а.с. 130) і просить надати матеріали справи для ознайомлення для подачі розрахунку та доказів щодо понесених витрат, а 06 грудня 2021 року подає заяву на компенсацію за відрив від звичайних занять (а.с. 132).
Також, 30 листопада 2021 року ОСОБА_1 частково знайомиться з матеріалами справи в суді першої інстанції, відповідно до поданої заяви від 24 листопада 2021 року (а.с.129), без зазначення з чим саме не ознайомився, і 18 лютого 2022 року частково ознайомлений з матеріалами справи в суді апеляційної інстанції, відповідно до заяви від 11 лютого 2022 року (а.с. 171) без зазначення з чим саме не ознайомився, та не подає жодних заяв/клопотань про продовження ознайомлення з матеріалами справи та доказів, які б об"єктивно не давали ОСОБА_1 ознайомитись з повним текстом рішення та отримати його, як до початку війни (24 лютого 2022 року) так і після.
Крім того, з наявених у справі клопотання від 02 березня 2022 року та відзиву на апеляційну скаргу Сокільницької сільської ради у даній справі на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року (а.с. 174 - 179), вбачається подання ОСОБА_1 до суду апеляційної інстанції певних процесуальних документів комп"ютерним набором.
Враховуючи таку процеусальну поведінку ОСОБА_1 , колегія суддів розцінює, як недобросовісне користування ним своїми процесуальними правами.
Інших доказів поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження апеляційним судом не встановлено, а позивачем не надано.
Колегія суддів окремо обумовлює і ту обставину, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 квтіня 2022 року апеляційну скаргу Сокільницької міської ради залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року у справі № 380/7887/21 - без змін.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що у відкритті апеляційного провадження слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 298, 299, 325 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року у справі № 380/7887/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови Годовицько-Басівської сільської ради Хмиза Василя Тадейовича, Сокільницької сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач М. П. Кушнерик
судді А. Р. Курилець
О. І. Мікула