Постанова від 30.06.2022 по справі 340/9250/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2022 року м. Дніпросправа № 340/9250/21

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.02.2022 року (суддя Сагун А.В., м. Кропивницький, повний текст рішення складено15.02.2022 року) в справі №340/9250/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

18.11.2021 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі по тексту - відповідач або ГУПФУ), в якому просив визнати протиправними дії відповідача при проведенні перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року по цей час, від зменшеного розміру пенсії за вислугу років без врахування вимог пункту «а» ст. 13 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII у 62 % замість повинних, згідно Закону із 67 % суми грошового забезпечення; зобов'язати відповідача провести з 01.01.2018 року по цей час, перерахунок його пенсії на виконання постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року з урахуванням вимог пункту а ст. 13 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII і розміру пенсії за вислугу років у 67 % грошового забезпечення для обчислення його пенсії.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.02.2022 року позовні вимоги задоволено.

З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Апелянт вказував, що позивачем порушено строк звернення до суду з позовними вимогами, позивач звернувся до суду в грудні 2021 року, то з врахуванням 6-ти місячного строку звернення до адміністративного суду, період позовних вимог з 01.01.2018 по червень 2021 року підлягає залишенню без розгляду. Апелянт вказував, що відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі п. 2, 3 частини першої ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення; за кожний рік вислуги понад 20 років - З проценти відповідних сум грошового забезпечення. Згідно витягу із наказу від 22.11.1994 року за №0439 наявного в матеріалах пенсійної справи, ОСОБА_1 звільнено у запас за станом здоров'я з посади психолога відділення по роботі з особовим складом ВЧ 32060, на момент звільнення загальна вислуга років складала: 24 роки 08 місяців 26 днів. За 24 роки вислуги пенсія ОСОБА_1 обрахована в розмірі 62% грошового забезпечення = 50% (за 20 років вислуги відповідно до ст. 13 Закону) + 12% (за 4 роки вислуги понад 20 років (згідно ст.13 Закону)). Апелянт вказує, що позивача звільнено не у відставку, а у запас тому його пенсія не може бути збільшена на 5 відсотків, тобто, застосування показника 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення для звільненим у відставку, відповідно до положень ст. 13 Закону).

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення, не слід застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України, оскільки застосування зазначеного строку матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене Законом України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі. Відповідно до положень п. «а» ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугою строків служби призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Позивача звільнено у запас за станом здоров'я з посади психолога відділення по роботі з особовим складом ВЧ 32060. Пенсія повинна бути обрахована в розмірі 67% грошового забезпечення = 55% (за 20 років вислуги відповідно до ст.13 Закону, а саме звільнення у відставку за станом здоров'я) +12% (за 4 роки вислуги понад 20 років (згідно ст.13 Закону).

Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсія ОСОБА_1 призначена після звільнення з військової служби у 1994 році. Відповідно до наказу командуючого військами Приволжського війського округу від 22.11.1994 року № 0439 ОСОБА_1 звільнено з військової служби з зарахуванням у запас (по стану здоров'я).

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 01.01.2017 року у пенсійній справі № ФГ34136, основний розмір пенсії ОСОБА_1 обраховано як 62% від грошового забезпечення (вислуга 24 роки).

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 01.01.2018 року у пенсійній справі № ФГ34136, основний розмір пенсії ОСОБА_1 обраховано як 62% від грошового забезпечення (вислуга 24 роки).

Встановлено, що ОСОБА_1 звернувся з запитом від 14.03.2021 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, просив здійснити перерахунок пенсії у встановленому розмірі 62% від отриманого станом на 05.03.2019 року грошового забезпечення. Листом від 31.03.2021 року № 1100-0307-8/14599 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність визначеного порядку для перерахунку пенсії.

Заявою від 29.04.2021 року ОСОБА_1 просив Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок його пенсії станом на 05.03.2019 року виходячи з 67% від грошового забезпечення.

Також заявою від 20.10.2021 року ОСОБА_1 просив Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок його пенсії виходячи з 67% від грошового забезпечення. Листом від 16.11.2021 року № 8688-8866П-03/8-1100/21 пенсійний орган повідомив, що вислуга у 24 роки дає право на обчислення пенсії в розмірі 62% від грошового забезпечення.

Згідно частин 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 1 ст. 5 КАС України, визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду за захистом, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

При вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно встановити коли особа дізналась або повинна була дізнатись про можливе порушення своїх прав. Під поняттям дізнався необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів. Суд вважає, що особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу, що здійснює виплату пенсії (листа-відповіді, листа-роз'яснення) на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок допомоги.

Поняття «повинен був дізнатися» необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.

Слід зважати, що запитом від 14.03.2021 року ОСОБА_1 просив здійснити перерахунок пенсії у встановленому розмірі 62% від отриманого станом на 05.03.2019 року грошового забезпечення. Заявою від 29.04.2021 року ОСОБА_1 просив здійснити перерахунок пенсії у розмірі 67% від грошового забезпечення. Тобто лише 29.04.2021 року ОСОБА_1 вказав про свою обізнаність про можливий невірний розрахунок його пенсії.

З позовом ОСОБА_1 звернувся до суду 18.11.2021 року.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно частин 1, 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, при призначенні пенсії, така обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції на момент призначення пенсії) пенсії за вислугою строків служби призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції на момент звернення з заявою про перерахунок пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Законодавча норма передбачає, що особам офіцерського складу, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію та які звільнені у відставку, які мають вислугу 20 років і більше, пенсія призначається як 50 процентів, звільнені за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Пізніше, законодавець змінив норму та вказав, що пенсія призначається у розмірі 55 процентів від суми грошового забезпечення у разі звільнення осіб у відставку за віком або за станом здоров'я, звільненим зі служби в поліції.

ОСОБА_1 звільнений у 1994 році з військової служби у запас, із зазначенням у наказі, що за станом здоров'я.

Для призначення пенсії у розмірі 55 відсотків від грошового забезпечення, особа військовослужбовець має бути звільнений у відставку за станом здоров'я. На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, діяла законодавча норма, яка вимагає, що для призначення пенсії у розмірі 55 відсотків від грошового забезпечення, особа військовослужбовець має бути звільнений у відставку за станом здоров'я зі служби у поліції.

Слід враховувати, що позивача звільнено не у відставку, а у запас з військової служби. Та за 24 роки вислуги, пенсія ОСОБА_1 обрахована в розмірі 62% грошового забезпечення = 50% (за 20 років вислуги відповідно до ст. 13 Закону) + 12% (за 4 роки вислуги понад 20 років (згідно ст.13 Закону)).

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача, пенсійним органом вірно визначено відсоток для обрахунку пенсії від грошового забезпечення.

Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Не передбачено повернення судових витрат, здійснених суб'єктом владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 242, 314, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - задовольнити.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.02.2022 року в справі №340/9250/21 - скасувати.

Прийняти нове рішення.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - відмовити.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду відповідно до ст., ст. 328-329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова