Рішення від 30.06.2022 по справі 340/1498/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2022 року м. Кропивницький Справа №340/1498/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у зв'язку з відмовою прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 на інший вид пенсії, а саме: пенсію за віком у відповідності до Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування»;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 а саме: пенсію за віком у відповідності до приписів Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 2014 році йому призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач вказує, що з урахуванням періоду проходження військової служби та стажу роботи в органах місцевого самоврядування переходу з пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він має право на пенсію згідно із Законом України «Про державну службу». У квітні 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо переведення його з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у редакції від 16.12.' 993 р. №3723-ХІІ, однак відповідачем відмовлено у задоволенні заяви. Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого не погоджується з позовними вимогами (а.с.34-35). Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні з 2014 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В лютому 2020 року позивач звернувся до головного управління в порядку звернення шромадян із заявою про переведення на інший вид пенсії, а саме: пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу». Листом №278-263/Х-02/8-1100/20 від 18.02.2020 р. позивачу відмовлено в переведенні на пенсію за віком у відповідності до норм Закону України «Про державну службу». Відповідач наголошує на тому, що пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889 призначаються особам: які досягли пенсійного віку, а саме 62 років (чоловіки); не призначали пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723; на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889, а саме, на 01.05.2016 р. займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1992 р. №3723 та актами Кабінету Міністрів України; на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889 мають не менше як 20 років на посадах, віднесених до категорії посад державної служби визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723 та актами Кабінету Міністрів України. На думку відповідача, основними критеріями, які визначають підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» є встановлення за займаною посадою відповідного рангу державного службовця. Порядок віднесення посад працівників місцевих рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 р. №239. Зазначені посади були віднесені до відповідних категорій посад державних службовців до набрання чинності Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (04.07.2001). Саме з 04.07.2001 р. займана посада селищного голови Вільшанської селищної ради - це посада в органах місцевого самоврядування. Відповідач стверджує, що позивач станом на 01.05.2016 р. не має 20 років стажу на посадах, віднесених до категорії посад державної служби визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.29).

27.042021 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.33).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 19.03.2014 р. призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.39).

За результатом розгляду заяви ОСОБА_1 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом від 18.02.2020 р. №278-263/Х-02/8-1100/20 повідомило про відсутність підстав для призначення пенсії згідно із Законом України «Про державну службу», оскільки пунктами 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 визначено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723 виключно для осіб, які працювали на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців (а.с.16).

ОСОБА_1 подано до Пенсійного фонду України скаргу щодо відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в переведенні з пенсії за віком на пенсію державного службовця (а.с.17-19).

Листом від 25.05.2020 р. №14599-11575/Х-03/8-2800/20 Департамент Пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України повідомив, що за записами трудової книжки ОСОБА_1 не має 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону №3723, та станом на 01.05.2016 р. не перебував на посаді державної служби, а тому право на призначення пенсії відповідно до Закону №889 відсутнє (а.с.14-15).

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 р.№2493-ІІІ (далі за текстом - Закон №2493) визначено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

З огляду на ч.1 ст.2 Закону №2493 посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно зі ст.3 Закону №2493 посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до ч.7 ст.21 Закону №2493, в редакції чинній з 01.10.2017 р., пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Натомість, попередня редакція ч.7 ст.21 Закону №2493, що була чинною до 01.10.2017 р., встановлювала, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Так, з 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII (далі за текстом - Закон №889).

Відповідно до п.10 розділу ІХ Закону №889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу ІХ Закону №889 визначено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, за наявності в особи станом на 01.05.2016 р. певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 р. на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до посад державних службовців.

Обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723 після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону №3723 і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Згідно з ч.1 ст.37 Закону №3723, у редакції, чинній на час набрання чинності Законом №889, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.46 Закону №889 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Пунктом 8 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Таким чином, при визначенні стажу державної служби позивача слід керуватися постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» (далі за текстом - Порядок №283).

Згідно з абз.13 п.2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Окрім того, відповідно до абз.5 п.3 Порядку №283 до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Викладене узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду зазначеною в постанові від 13.02.2019 р. у справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18), провадження №11-555заі18) та Верховного Суду наведеною у постанові від 03.07.2018 р. у справі №569/350/17 (провадження №К/9901/32146/18).

Як встановлено судом, у період з 17.04.2002 р. по 27.11.2020 р. ОСОБА_1 займав посаду голови Вільшанської селищної ради (а.с.20-24).

Окрім того, період проходження позивачем строкової військової служби з 30.10.1981 р. по 23.05.1983 р., становить 1 рік 6 місяців 26 днів (а.с.20, 40).

Таким чином, до стажу державної служби позивача зараховуються: період проходження позивачем строкової служби з 30.10.1981 р. по 23.05.1983 р. відповідно до абз.5 п.3 Порядку №283; період зайняття посади в органі місцевого самоврядування з 17.04.2002 р. по 27.11.2020 р. відповідно до абз.13 п.2 Порядку №283.

Зважаючи на те, що стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Закону №889, тобто станом на 01.05.2016 року, становив більше 10 років, при цьому позивач продовжував працювати на посаді в органі місцевого самоврядування, стаж роботи на якій зараховувався до стажу державної служби, то ОСОБА_1 має право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2007 р. №1058-IV (далі за текстом Закон №1058) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з ч.3 ст.45 Закон №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

З огляду на ч.4 ст.45 Закон №1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки під час розгляду справи встановлено наявність у позивача права на переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця, то позовна вимога в цій частині підлягає задоволенню. При цьому переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця слід проводити із дати звернення ОСОБА_1 із відповідною заявою.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн (а.с.25), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7 а) здійснити переведення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7 а).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду - 30 червня 2022 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт