про заміну сторони правонаступником
01 липня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/9161/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді - Казанчук Г.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Знам'янського об'єднаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, моральної та матеріальної шкоди, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою (в останній редакції а.с.69-74), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Знам'янського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 5-дс від 12 липня 2021 року про звільнення ОСОБА_1 ;
- Кіровоградському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки (Кіровоградський обласний військовий комісаріат) поновити ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста мобілізаційного відділення Знам'янського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яке переформовано у відділення обліку мобілізаційної роботи Першого відділу Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Кіровоградської області;
- стягнути з Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Кіровоградський обласний військовий комісаріат) на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 13 липня 2021 року до дня поновлення на роботі;
- відповідно до положень Конституції України, зокрема статті 56, за порушення прав у трудових відносинах, що призвело до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків та додаткових зусиль для організації життя, стягнути з Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Кіровоградський обласний військовий комісаріат) моральну шкоду в розмірі 100000 гривень та матеріальну шкоду в розмірі 20000 гривень;
- відповідно до положень Конституції України, статті 56, зокрема абзац 1,4,5,6 статті 43, і Знам'янського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі Перший відділ Кропивницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки), відповідальні особи державної установи майор ОСОБА_2 та підполковник ОСОБА_3 , стягнути моральну шкоду в розмірі 1000000 гривень.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 працював на посаді головного спеціаліста мобілізаційного відділення в Знам'янському об'єднаному міському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки з січня 2015 року, однак 10 червня 2021 року його повідомлено про наступне звільнення у зв'язку з реорганізацією без пропозиції іншої посади. Вважає вказане порушенням трудових прав, що призвело до незаконного звільнення ОСОБА_1 вчинено двома посадовими особами Знам'янського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки - військового комісара підполковника О.Чижми та майором В.Ларіонов - начальника мобілізаційного відділу, заступника військового комісара, які перевищили свої службові повноваження, чим завдали позивачу моральну шкоду, яку він оцінює в 1000000 грн.
Від Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі відповідач 1) надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що у зв'язку з реорганізацією та зміною військового штату, якими передбачено, що Знам'янський об'єднаний міський територіальний центр комплектування приєднано до складу Кропивницького РТЦК та СП. Позивача було повідомлено про наступне звільнення за один місяць, в подальшому 12.07.2021 року позивачу була запропонована вакантна посада службовця - інспектора з обліку відділення мобілізаційного обліку ' відділу Кропивницького РТЦК та СП відповідно до його професійної підготовки та професійних компетентностей, від якої позивач відмовився. Вказане стало наслідком звільнення позивача (а.с.218-230).
ОСОБА_1 подав відповідь на відзив.
Рух справи:
Ухвалою судді від 22.11.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху із встановленням строку для усунення недоліків позовної заяви. Недоліки позову усунуто частково.
Ухвалою судді від 28.12.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 знову залишено без руху із встановленням строку для усунення недоліків позовної заяви. Недоліки позову усунуто частково.
Ухвалою судді від 02.02.2022 року позовну заяву ОСОБА_1 знову залишено без руху із встановленням строку для усунення недоліків позовної заяви. Недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою судді від 25.04.2022 року відкрито провадження у даній справі та вирішено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам встановлено строки для надання заяв по суті справи.
Ухвалою суду від 10.05.2022 року витребувано додаткові докази.
Ухвалою суду від 10.06.2022 року витребувано додаткові докази.
Ухвалою суду від 20.06.2022 року вирішено подальший розгляд справи провести в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 27.08.2022 року.
В судовому засіданні 27.08.2022 року сторони надали свої пояснення по суті справи та в зв'язку з необхідністю надання додаткових доказів, усною ухвалою суду відкладено розгляд справи на 30.06.2022 року.
В судове засідання 30.06.2022 року сторони не з'явились, надавши заяви про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
На підставі пункту 9 статті 205 КАС України суд вирішив подальший розгляд справи провести у письмовому провадженні.
Дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, заслухавши доводи позивача, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 52 КАС України визначено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, можуть утворюватися в межах граничної чисельності державних службовців та працівників відповідного центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, ліквідовуватися, реорганізовуватися керівником відповідного центрального органу виконавчої влади як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади.
Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, затверджуються керівником відповідного центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади.
Відповідно до вимог постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 року №807-ІХ ''Про утворення та ліквідацію районів'', директиви командувача військ оперативного командування ''Південь'' від 08.06.2021 року №2дск ''Про проведення організаційних заходів у військах оперативного командування ''Південь'', а також наказу військового комісара Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.07.2021 року №334 ''Про проведення організаційних заходів в районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки'' з 14 липня 2021 року районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки було переформовано, в зв'язку з чим підпорядкованих Р(М)ТЦК та СП області відбулись зміни до штатів.
09.06.2021 року за вих.№695 дск до Кіровоградського ОТЦК та С надійшла директива командувача військ оперативного командування ''Південь'' від08.06.2021 року №2дск ''Про проведення організаційних заходів у військах оперативного командування ''Південь'', а також штати відповідних відділів районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
На виконання вищевказаних директив військовим комісаром Кіровоградського ОТЦК та СП було видано наказ №334 від 13.07.2021 року ''Про проведення організаційних заходів в районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки'', яким було передбачено, що Знам'янський об'єднаний міський територіальний центр комплектування приєднано до складу Кропивницького РТЦК та СП.
У пункті 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" наголошено, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Подібна правова позиція щодо публічного правонаступництва органів державної влади викладена у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 11.10.2019 року у справі №812/1408/16.
Отже суд дійшов висновку, що процесуальним правонаступником відповідача - Знам'янського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки у публічно-правовому спорі, що вирішується судом у цій справі, є Кропивницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Тож суд на підставі статті 52 КАС України допускає цей орган до участі у справі як процесуального правонаступника відповідача, що припинив свою діяльність у зв'язку з припиненням повноважень як суб'єктів владних повноважень у публічно-правових відносинах.
Керуючись статтями 48, 52, 248, 256, 260 - 262, 287 КАС України, суд -
Замінити відповідача - Знам'янський об'єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на Кропивницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Копію ухвали суду направити учасникам справи.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук