Рішення від 30.06.2022 по справі 340/2597/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/2597/22

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ у Кіровоградській області) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що у січні 2021 року він звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії. За цією заявою рішенням ГУ ПФУ в м. Києві №935080124917 від 17.01.2022 року відмовлено у перерахунку пенсії через неврахування до страхового стажу періоду навчання у Дніпропетровському учбово-виробничому комбінаті облбитуправління. Позивач не погоджується з таким рішенням та зазначає, що надані ним документи про навчання відповідають вимогам пункту 8 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, тож повинні бути враховані органом Пенсійного фонду. З цих підстав позивач просить суд:

- визнати неправомірними дії органу Пенсійного фонду щодо відмови в зарахуванні до його страхового стажу періоду навчання у Дніпропетровському учбово-виробничому комбінаті облбитуправління;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до його страхового стажу період навчання у Дніпропетровському учбово-виробничому комбінаті облбитуправління, який складає 1 рік та підтверджується свідоцтвом №2554 та довідкою №114 від 03.12.2021 року, виданою Державним професійно-технічним навчальним закладом "Дніпровський центр професійної освіти".

Ухвалою судді від 24.05.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою (з урахуванням виправлень, внесених ухвалою від 16.06.2022 року) суд залучив до участі у справі другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Відповідач-1 подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що період навчання позивача у Дніпропетровському учбово-виробничому комбінаті облбитуправління не може бути зарахований до його страхового стажу через відсутність документів про тривалість навчання у цьому закладі.

Від відповідача-2 відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягнувши 60 років, у вересні 2011 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 08.09.2011 року ОСОБА_1 з 21.09.2011 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На час призначення пенсії загальний трудовий стаж позивача становив 34 роки 1 місяць 26 днів. Цей стаж обрахований, починаючи з 02.01.1969 року.

У січні 2022 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 14.01.2022 року про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною страхового стажу, до якої додав документи про своє навчання у Дніпропетровському навчально-виробничому комбінаті облпобутуправління на однорічних курсах за професією "годинникар".

Ця заява позивача була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві та за нею цим територіальним органом Пенсійного фонду прийнято рішення №935080124917 від 17.01.2022 року "Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ". Цим рішенням відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що страховий стаж за період навчання у Дніпропетровському навчально-виробничому комбінаті облпобутуправління не може бути зараховано, оскільки у наданих документах відсутні відомості про період навчання.

Позивач, не погодившись з таким рішенням, звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що він виник у зв'язку з відмовою відповідачів у зарахуванні до страхового стажу роботи періоду навчання позивача у навчальному закладі підвищення кваліфікації.

Згідно з частинами 1, 2, 3, 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачені види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію.

Відповідно до частин 1, 3 цієї статті до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

До стажу роботи зараховується також: д) навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Згідно з частинами 4, 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку №22-1 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року №25-1) заяви про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Пунктами 2.1, 2.23 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються зокрема документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Відповідно до пункту 4.1, 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру, зокрема: надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Пунктом 4.7 Порядку №22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Відповідно до пунктів 4.8, 4.10 Порядку №22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та "Про захист персональних даних". Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року №55 "Деякі питання документування управлінської діяльності".

Після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації) / фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок №637).

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Відповідно до пункту 8 Порядку №637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Згідно з правилами підтвердження трудового стажу, передбаченими пунктами 23, 24, 27 Порядку №637, документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою.

Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про періоди роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

У тих випадках, коли в поданому документі про стаж указано лише роки без зазначення точних дат, за дату береться 1 липня відповідного року, а якщо не зазначено число місяця, то ним вважається 15 число відповідного місяця.

Суд установив, що позивач разом із заявою від 14.01.2022 року про перерахунок пенсії додав до ГУ ПФУ в Кіровоградській області додаткові документи на підтвердження часу навчання для врахування його до страхового стажу, необхідного для розрахунку коефіцієнту страхового стажу та обчислення розміру пенсії за віком, а саме: свідоцтво №2554, видане Дніпропетровським навчально-виробничим комбінатом облпобутуправління, та довідку №114 від 03.12.2021 року, видану Державним професійно-технічним навчальним закладом "Дніпровський центр професійної освіти".

Відповідно до свідоцтва №2554 ОСОБА_1 28.12.1968 року закінчив у Дніпропетровському навчально-виробничому комбінаті облпобутуправління однорічні курси підготовки годинникарів по ремонту годинників і рішенням екзаменаційної комісії йому присвоєна кваліфікація годинникаря по ремонту годинників третього розряду.

Згідно з довідкою №114 від 03.12.2021 року ОСОБА_1 навчався у Дніпропетровському учбово-виробничому комбінаті облбитуправління та закінчив однорічні курси за професією "годинникар" 28.12.1968 року (наказ №226 від 30.12.1968 року), накази про зарахування однорічних курсів за професією "годинникар" в архіві відсутні. Підстава: книга наказів учбово-виробничого комбінату облбитуправління за 1968 рік.

Суд установив, що позивач після закінчення у червні 1967 року восьмирічної школи був прийнятий на навчання до Дніпропетровського навчально-виробничого комбінату облпобутуправління, який підпорядковувався Міністерству побутового обслуговування населення УРСР. Закінчивши у грудні 1968 року навчання у цьому комбінаті, позивач з січня 1969 року був прийнятий на роботу за здобутою спеціальністю в Бобринецький райпобуткомбінат.

На той час діяв Закон Української РСР від 17.04.1959 року "Про зміцнення зв'язку школи з життям і про дальший розвиток системи народної освіти в Українській РСР", який передбачав, що система народної освіти в Українській РСР включає зокрема професійно-технічну освіту. Для молоді, яка поступає на виробництво після закінчення загальноосвітньої школи, і для осіб, що працюють у народному господарстві і бажають здобути нову професію або підвищити кваліфікацію, організуються вечірні (змінні) професійно-технічні училища, а також курси, навчально-курсові комбінати та інші форми підготовки і підвищення кваліфікації безпосередньо на виробництві. Особам, які пройшли навчання з нової професії або підвищили кваліфікацію безпосередньо на виробництві і успішно склали кваліфікаційний екзамен, видається свідоцтво єдиної форми про здобуту спеціальність і присвоєний розряд, клас, категорію.

Суд вважає, що час навчання позивача на курсах зі здобуття професії "годинникар" в навчально-виробничому комбінаті, який був закладом з підвищення кваліфікації та підготовки кадрів, підлягає зарахуванню до страхового стажу позивача відповідно до пункту "д" частини 3 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення", частини 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Цей період навчання підтверджується свідоцтвом №2554 про здобуту спеціальність та рівень кваліфікації, а також довідкою №114 від 03.12.2021 року про тривалість навчання у цьому закладі, яка містить дані про закінчення повного навчального періоду, як це передбачено пунктом 8 Порядку №637.

Відсутність точної дати зарахування позивача на навчання (курси) не позбавляє його права на врахування періоду навчання до трудового стажу, підтвердженого належними документами, оскільки такі випадки врегульовані пунктом 27 Порядку №637.

Суд прийшов до висновку, що рішення відповідача-2 про відмову у перерахунку пенсії позивача з підстав неврахування цього стажу прийнято необґрунтовано, немотивовано та нерозсудливо, що призвело до порушення права позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.

Отже, рішення ГУ ПФУ в м. Києві №935080124917 від 17.01.2022 року підлягає скасуванню як протиправне.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Суд вважає, що право позивача, порушене незаконним рішенням відповідача-2 про відмову у перерахунку пенсії, має бути відновлено шляхом зобов'язання відповідача-1- територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача - повторно розглянути заяву позивача про перерахунок його пенсії за віком, врахувавши до страхового стажу час навчання у Дніпропетровському навчально-виробничому комбінаті облпобутуправління.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду з позовом сплатив судовий збір у сумі 992, 40 грн., які слід стягнути на його користь рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2, який прийняв незаконне рішення.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №935080124917 від 17.01.2022 року "Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.01.2022 року про перерахунок пенсії, врахувавши до страхового стажу час навчання у Дніпропетровському навчально-виробничому комбінаті облпобутуправління.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 992, 40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш