24 червня 2022 року м. Ужгород№ 260/4331/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гебеш С.А.
при секретарі судових засідань - Романець Е.М.
та осіб, які беруть участь у судовому засіданні:
представника позивача - Свистак В.І.
представника відповідача - не з'явився;
представник третьої особи - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Мукачівської окружної прокуратури до Великолучківської сільської ради Мукачівського району про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, третя особа - Медведівська ЗОШ І-ІІ ступенів Мукачівської районної ради, -
Керівник Мукачівської окружної прокуратури звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Великолучківської сілької ради Мукачівського району, третя особа - Медведівська ЗОШ І-ІІ ступенів Мукачівської районної ради, в якій просить:
1) Визнати бездіяльність Великолучківської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області щодо тривалого не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться Медведівська ЗОШ І-ІІ ступенів Мукачівської районної ради Закарпатської області протиправною;
2) Зобов'язати Великолучківську сільську раду Мукачівського району Закарпатської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1,6 га, на якій знаходиться Медведівська ЗОШ І-ІІ ступенів Мукачівської районної ради Закарпатської області;
3) відповідно до положень ст. 257 КАС України прошу дану справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ознайомившись з інформацією, яка отримана від Відділу освіти Мукачівської РДА від 05.02.2020 року, Кальницької сільської ради від 14.02.2020 року та Великолучківської сільської ради від 09.06.2021 року встановлено допущено безпідставне зволікання щодо оформлення прав на земельну ділянку під навчальним закладом - Медведівської ЗОШ І-ІІ ступенів.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.10.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві, просив суд їх задовольнити.
В судове засідання представник відповідача не з'явилася, однак 24 червня 2022 року подала заяву про розгляд справи без її участі. Разом з тим просила врахувати попередньо надані докази, що свідчать про відсутність бездіяльності відповідача.
Третя особа своїм правом на подання пояснень не скористалася.
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.
Судом встановлено, що згідно інформаційної довідки Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №270217043, майно, яке розташоване за адресою вул. Центральна, буд. 69 с. Медведівці Мукачівського району, що є місцем розташування Медведівської ЗОШ І-ІІ ступенів в реєстрі речових прав не зареєстроване.
Мкдведівську ЗОШ І-ІІ ступенів Мукачівсої районної ради зареєстровано як юридичну особу 28.12.1995 року, що підтверджується витягом із Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців.
Мукачівською окружною прокуратурою у межах наданих повноважень, згідно ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" вивчено інформацію отриману від Відділу освіти Мукачівської РДА від 05.02.2020 року, Кальницької сільської ради від 14.02.2020 року та Великолучківської сільської ради від 09.06.2021 року, в якій зазначено, що правовстановлюючих документів на земельні ділянки під вищезазнначеними навчальними закладами не виготовлялося.
Разом з тим, вищезначеними документами підтверджено факт закріплення земельної ділянки за навчальним закладом Медведівської ЗОШ І-ІІ ступенів площею 0,16 га, що підтверджується рішенням 7 сесії 5 скликання Кальницької сільської ради від 09.01.2007 року №56.
В ході судового розгляду, представник позивача Л. Волошина просила суд долучити до матеріалів справи документи, а саме: лист Великолучківського сільського голови до Управління забезпечення реалізації повноважень в Закарпатській області щодо надання відомостей про майно від 01.11.2021 року; рішення Великолучківської сільської ради "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності" від 24.11.2021 року №1141 та № 1142; рішення Великолучківської сільської ради № 122 від 29.10.2021 року "Про присвоєння поштових адрес", чим вказала на відсутність бездіяльності відповідача.
Разом з тим, суд констатує, що вищевказані документи винесені після відкриття провадження у даній справі.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 66 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 №2145-VІІІ (далі Закон України "Про освіту") районні, міські ради: відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та загальної середньої освіти, позашкільної освіти; засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів; оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти; здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.
Згідно з ч. 1 ст. 80 Закону України "Про освіту" до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать:
нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо;
майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав;
інші активи, передбачені законодавством.
Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Частина 2 ст. 80 Закону України "Про освіту" передбачає, що порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України, відповідно до ст. 12 якого до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями комунальної власності територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу. При цьому за приписами ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності без встановлення строку.
Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
У свою чергу згідно із статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно із п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 32 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Крім того, статтею 33 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Згідно із статтями 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", відповідно до ст.3 якого державна реєстрація прав у Державному реєстрі прав є обов'язковою. Відомості про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягають внесенню до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
З наведеного вбачається, що обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального та ефективного використання, охорони земель і призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
При цьому відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону України "Про освіту" засновник закладу освіти зобов'язаний: забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти; забезпечити відповідно до законодавства створення в закладі освіти безперешкодного середовища для учасників освітнього процесу, зокрема для осіб з особливими освітніми потребами.
Згідно із ч. 4 ст. 80 Закону України "Про освіту", в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов'язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу, з урахуванням визначення органом управління можливості користування державним нерухомим майном відповідно до законодавства. Схожі приписи викладені в даній нормі і в редакції чинній на час розгляду справи, згідно яких об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню для провадження видів діяльності, не передбачених спеціальними законами, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов'язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу, з урахуванням визначення уповноваженим органом управління можливості користування державним або комунальним нерухомим майном відповідно до законодавства.
Як встановлено судом, Медведівська ЗОШ І-ІІ ступенів Мукачівської районної ради Закарпатської області знаходить за адресою: Закарпатська область, Мукачівський райоон, с. Медведівці, вул. Центральна, 69 та розташована на земельній ділянці орієнтовною площею 0,16 га.
При цьому, рішеннями Великолучківської сільської ради від 24.11.2021 року №1141 відповідачу надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянкки комунальної власності Великолучківської сільської ради для будівництва та обслуговування інших будівель закладів освіти, площею 0,4036 га в АДРЕСА_1 на території Великолучківської сільської ради (а.с. 80, на звороті), та рішеннями Великолучківської сільської ради від 24.11.2021 року №1142 відповідачу надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянкки комунальної власності Великолучківської сільської ради для будівництва та обслуговування інших будівель закладів освіти, площею 0,5747 га в АДРЕСА_1 на території Великолучківської сільської ради (а.с.81).
Однак, під час розгляду справи відповідачем не надано доказів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,16 га, на якій знаходиться Медведівська ЗОШ і_ІІ ступенів.
Таким чином, на момент звернення позивача до суду Великолучківська сільська рада як орган місцевого самоврядування не виконала покладені на неї повноваження та не вжила необхідних дій для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку 0,16 га, на якій знаходиться Медведівська ЗОШ і_ІІ ступенів.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Мукачівської окружної прокуратури підлягають задоволенню.
У відповідності до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. З огляду на вищенаведене положення ч.2 ст.139 КАС України судовий збір у даній справі з відповідача стягненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Мукачівської окружної прокуратури Закарпатської області до Великолучківської сільської ради Мукачівського району про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, третя особа - Медведівська ЗОШ І-ІІ ступенів Мукачівської районної ради - задоволити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Великолучківської сільської ради Мукачівського району щодо тривалого не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться Медведівська ЗОШ І-ІІ ступенів Мукачівської районної ради Закарпатської області.
3. Зобов'язати Великолучківську сільську раду Мукачівського району (вул. Гагаріна, буд. 37, с. Великі Лучки, Мукачівський район, Закарпатська область, 89625, код ЄДРПОУ - 04350398) вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,16 га, на які знаходиться Межведівська ЗОШ І-ІІ ступенів Мукачівської районної ради Закарпатської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 04 липня 2022 року.
СуддяС.А. Гебеш