Рішення від 04.07.2022 по справі 240/41492/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2022 року м. Житомир справа № 240/41492/21

категорія 110010000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" про тимчасове зупинення діяльності,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить тимчасово зупинити діяльність Товариства з обмеженою відповідальність "Ойлгазтрейд" код ЄДРПОУ: 39698290, а саме: з використання та експлуатації АЗС 15 №1 за адресою: Миколаївська обл., м. Миколаїв, Заводський р-н, вул. Погранична, 47Б до проведення інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, розроблення документів у яких обґрунтовуються обсяги викидів та отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не виконано вимоги припису, винесеного на підставі акта перевірки, що стало підставою для звернення до суду для застосування заходів реагування.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалу про відкриття провадження у справі направлено на юридичну адресу відповідача.

Відзиву у встановлений строк від відповідача не надходило, відтак, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Згідно договору оренди № 15-ОІ/ОП від 28.05.2019 (який пролонгований згідно додаткової угоди від 10.11.2020) відповідач орендує у ТОВ "Петронія" майновий комплекс автозаправної станції, що складається з :

-операторська, літ. А, загальною площею 13,7 м2;

-навіси - літ. Б, В;

-вбиральня - літ. Г;

-заправочні колонки № 1, 2, 3, 4;

-цистерни № 5, 6, 7, 8;

-очисні споруди № 9, 10;

-огорожі та споруди № 11, 12, 13, 14, 15,1.

В період з 16.04.2021 по 20.04.2021 Державною екологічною Інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (далі - Інспекція) згідно Доручення Прем'єр-Міністра України від 11.03.2021 №10033/1/1-21 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сферах: поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами; охорони атмосферного повітря; охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів; використання та охорони земель; використання і охорони надр Товариством з обмеженою відповідальність "Ойлгазтрейд" за адресою: Миколаївська обл., м. Миколаїв, Заводський р-н, вул. Погранична, 47Б.

За результатом проведеної перевірки встановлено, що на АЗС за адресою: Миколаївська обл., м. Миколаїв, Заводський р-н, вул. Погранична, 47Б не проведено інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не розроблено документи у яких обґрунтовуються обсяги викидів та не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

Дане порушення зафіксоване в акті від 20.04.2021 № 246, складеному за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів ТОВ "Ойлгазтрейд", а також в протоколі № 000454 від 15.04.2021, з якого вбачається, що керівник регіонального структурного ТОВ "Ойлгазтрейд" здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 КУпАП, що полягає у тому, що на АЗС 15№01 не проведено інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не розроблено документи у яких обґрунтовуються обсяги викидів та не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, відповідальність за що передбачена ст.33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

Так, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 20.04.2021 №000454, згідно якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляду штрафу в розмірі 136 гривень.

Згідно квитанції від 28.04.2021 №380452000 ОСОБА_1 адміністративний штраф сплатив в повному обсязі.

Інспекцією з метою усунення порушень вимог законодавства видано ТОВ "Ойлгазтрейд" припис від 21.04.2021 № 154, згідно якого відповідачу до 21.07.2021 необхідно на АЗС 15 №1 отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, провести інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та розробити документи у яких обґрунтовуються обсяги викидів.

У період з 03.09.2021 по 07.09.2021 Інспекцією проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) в частині виконання припису № 154 від 21.04.2021 відповідачем.

За результатами перевірки встановлено, що ТОВ "Ойлгазтрейд" зазначених у приписі обов'язкових для виконання вимог не виконало, зокрема, не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не проведено інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та не розроблено документи у яких обґрунтовуються обсяги викидів.

Дане порушення зафіксоване в акті від 07.09.2021 № 690 складеному за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів ТОВ "Ойлгазтрейд", а також в протоколі № 01504 від 06.09.2021 з якого вбачається, що керівник регіонального структурного ТОВ "Ойлгазтрейд" здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 188-5 КУпАП.

07.09.2021 в ході розгляду справи про адміністративне правопорушення Інспекцією встановлено, що гр. ОСОБА_1 , який працює на посаді керівника регіонального структурного ТОВ "Ойлгазтрейд", вчинив правопорушення тим що, під час перевірки встановлено невиконання вимог припису, відповідальність за що передбачена ст. 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Так, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 07.09.2021 №01504, згідно якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 188-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляду штрафу в розмірі 340 гривень. Згідно квитанції від 08.09.2021 №0.0.2257953257.1 ОСОБА_1 адміністративний штраф сплатив в повному обсязі.

У зв"язку з не усуненням виявлених порушень, позивач звернувся до суду для застосування заходів реагування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 16 Конституції України передбачено забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 20-2 Закону "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 №1264-ХІІ визначено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Пунктом 2 розділу II Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспеції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 №230, Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу є міжрегіональним територіальним органом Держекоінчпекції та їй підпорядковуються. Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності І господарювання, громадянами

Згідно пункту 6 Положення Державна екологічна інспекція Південно- Західного округу (Миколаївська та Одеська області) звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб'єктів господарювання і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності №877-V від 05.04.2007 (далі - Закон №877).

За приписами ч.5 ст.4 Закону №877 встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону №877 орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб'єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Із наведеного вбачається, що контроль за охороною навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів покладено на Державну екологічну інспекцію України та її територіальні органи. З цією метою вони в межах своїх повноважень та у визначеному законодавством порядку проводять перевірки, з-поміж іншого, суб'єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

При цьому, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози забруднення навколишнього середовища.

Підставою для звернення до суду з вказаним позовом стало встановлення за результатами перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів наступних порушень:

- не проведено інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не розроблено документи у яких обґрунтовуються обсяги викидів та не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".

Згідно ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни-суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо. Здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік. Заздалегідь розробляти спеціальні заходи. Забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до п. 1.14.5 "Інструкції про зміст та порядок складанню звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10 лютого 1995 року № 7, стаціонарне джерело забруднення атмосфери - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища.

Забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров'я людини та навколишнього природного середовища.

Викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин.

Джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забрудню речовина або суміш таких речовин.

Статтею 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено: "при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та Інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Відтак, всупереч положень ст. ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", дозвільний документ на викиди забруднюючих речовин у ТОВ "Ойлгазтрейд" - відсутній.

Відповідачем не надано суду доказів усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, встановлених під час проведення перевірки та виконання вимог припису.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, судом враховується, що захід реагування у вигляді повного або часткового зупинення робіт є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. При обранні такого заходу реагування позивачем як суб'єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли, та тим, які залишилися неусунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.

Застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, які свідчать про наявність для життя і здоров'я людей загрози внаслідок забруднення довкілля.

Відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 20-2 Закону №1264-ХІІ визначено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Аналізуючи наведені правові норми слід дійти висновку про те, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози забруднення навколишнього середовища.

Відтак, оскільки порушення встановлені за результатами перевірки відповідачем не усунуто, доказів протилежного не надано, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування заходів реагування.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позов у повному обсязі.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (Лінія 12, 6 ст. Люстдорфської дороги, 22,Одеса,Одеська область,65114, код ЄДРПОУ 39698290) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" (вул. Шепетівська, 29, Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ: 39698290 ) про тимчасове зупинення діяльності, задовольнити.

Застосувати заходи реагування до Товариства з обмеженою відповідальність "Ойлгазтрейд" шляхом тимчасового зупинення діяльності, а саме: з використання та експлуатації АЗС 15 №1 за адресою: Миколаївська обл., м. Миколаїв, Заводський р-н, вул.Погранична, 47Б до проведення інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, розроблення документів у яких обґрунтовуються обсяги викидів та отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос